Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníJdou na vás komáři a klíšťata? Zkuste s nimi skoncovat po přírodnu!

13.08.2011   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kupujete si ty nejdražší repelenty? Většinou si můžete vystačit s recepty za babku, navíc bez drahné chemie. Schválně je zkuste. Očkování proti klíštěcím nákazám ale nevynechejte ani tak.

Hrrr na klíště!
Prvním takřka babským receptem proti klíštěti je z rozmarýnu a octa. Možná nevydrží tak dlouho, jako ty nejlepší z repelentů, ale na procházku vás uchrání. Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu. Můžete jej natrhat na zahrádce, nebo koupit v bio obchodech, rozmarýn je stále častěji k mání i s květníkem také v supermarketech. Připravte si i litr vody a pokud jej doma nemáte, přidejte do nákupního košíku také vinný ocet. Vodu uveďte v hrnci ve var a vysypte do ni rozmarýn. Vodu vypněte a nechte hrnec vychladit do vlažna i s bylinou. Vývar sceďte a přidejte lžíci vinného octa. Nechte zcela dochladnout a uložte do chladničky. Za pár minut se můžete prvně nasprejovat a hajdy do přírody! Bez chemie, za levno a zdá se, že i funkčně. S kůží obvykle reaguje perfektně a neměli byste zapomínat začínat s ochranným postřikem doslova od podrážky výš.


Pryč s komáry!
Komáři sice představují o žďabec menší nebezpečí, než klíště, jejich útok je ale minimálně nepříjemný. Na nepříliš agresivní komáry tak fungují i přírodní recepty. V zahraničí je raději nezkoušejte. Namísto komárů se na vás mohou vrhnout pakomárci a smlsnou si na vás, jako na krvavé malině. A jak tedy levně a šetrně na české komáry? Kupte si klasickou malou skleničku a Alpou, tedy francovkou. Na vaření tentokrát nedojde. Mělo by stačit 200 mililitrů, do kterých přidáte 30 kousků hřebíčku. Nechte vylouhovat, dokud francovka nenabere nahnědlý odstín. Snažte se také, aby nedošlo k přílišnému kontaktu s kyslíkem, jinak vám alpa začne vyprchávat. Zhruba za den se již můžete mazat. A pokud jste úplně líní, osázejte si kolem domu eukalypty. Nezachrání vás sice na procházce, ale komárům se přes hradbu nám ne protivné vůně nebude chtít...

 

ikona: mamyseznam.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0279 s