Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 2.7.2020, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11140


MěřeníCranfordské dámy

17.08.2011   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Polovina devatenáctého století v Anglii a představy o životě pravých dam. Máme před sebou víc než století proměn módních doplňků, zábavy na odpoledních čajových dýcháncích, nabídek jídel u slavnostních tabulí, možnosti obstarat si živobytí stále s přívlastkem dámy. Proplouvat tehdejším mimokontinentálním životem ženy je víc než obohacující zážitek.


Cranford je nejznámější z děl Elisabeth Gaskellové. Součástí „cranfordské trilogie“ je právě vydaný první díl pod názvem Cranfordské dámy. Nakladatelství XYZ již připravuje i následující, Lady Ludlouvová a Zpovědi pana Harrisona.

Elisabeth Gaskellová
se narodila v Londýně roku 1810 s rodným jménem Stevensonová. Ve dvaceti dvou letech se provdala za pastora Williama Gaskella. Společně se přestěhovali do Manchesteru. K psaní ji podnítila zřejmě smrt jediného syna. Od samotného počátku ji v její literární činnosti výrazně podporoval Charles Dickens, který dobře rozpoznal v mladičké spisovatelce talent vykreslovat charaktery literárních postav, zejména ženských hrdinek. Cranford není její prvotina, předcházel mu román Mary Bartonová, později následovaly Sever a jih a životopis Charloty Brönteové. Dopsat svoje poslední dílo, Manželky a dcery, již nestačila. Umírá v roce 1865.

Čtením Cranfordských dam se přesuneme do poklidného anglického života. Nahlížíme do zvyklostí žen svázaných předsudky a konvencemi, které si samy vytvořily a jenom velmi bolestně sbírají sílu je opuštět. Popíjíme čaj, ochutnáváme typický masový puding, usmíváme se jejich strachu z mužské společnosti. Ale leccos bychom mohli i obdivovat, snad dokonce závidět. Například odhodlání a touhu žít nezávisle, propojení ve chvílích potřeby se samozřejmostí nezištně pomáhat a klid, kterým se tamní městečko vyznačuje. Opravdu život z jiných časů, do nějž je dobré se alespoň letmo pomocí řádků zahledět.

Elisabeth Gaskellová - Cranford
Cranfordské dámy
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2011
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0625 s