TAJEMSTVÍZázračně splněné přáníDotazníkZpackané lívanceŠvagrová v pubertěNezapomenutelná ostuda
Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402
6 Vánočních pověr: Žádné praní a pozor na dopisy!VÉVODKYNĚ – TV tip – Dojímavý historický osudPo stopách Mikuláše Osobnost mé babičky: Příběh lásky, tvorby a rodinné oddanostiFenomén Dobříš – Domov českých spisovatelůUmění hlavolamů: Křižovatky myšlenekKamery: Očima psychologie a etiky6 důvodů, proč očkovat děti proti chřipce. Jde to i bez jehly!Středověké krčmy: Víno vs. PivoMOJE SESTRA LŽE – psychologický thriller americké spisovatelky Bradeigh GodfreyMáte chuť na dobré jídlo? Servíruje jej Monika AbsolonováDívka, kterou spolklo moře
Nabídka mediálního partnerství
www.ngprague.cz
www.muzeummontanelli.com
www.fenixradio.net
www.egmont.cz
www.divadlotramtarie.cz
www.divadloviola.cz
www.paseka.cz
www.dokoran.cz
www.metafora.cz
www.atlantis-brno.cz
www.fragment.cz
www.argo.cz
www.audioteka.cz
www.druhemesto.cz
www.pozitivni-noviny.cz
www.ivysehrad.cz
www.libri.cz
www.bezruci.cz
www.divadlodisk.cz
www.divadloaha.cz
www.zizkovskedivadlo-jc.cz
www.patart.cz
divadlo.zlin.cz
www.albatros.cz
www.academia.cz
www.comicscentrum.cz
www.nakladatelstvicas.cz
www.zooplzen.cz
www.vosp.cz
www.balet-praha.cz
www.jota.cz
www.advaita.cz
Židovský chlapec z Československa v rodině norského fašisty. Příběh Edgara Brichty, narozeného v roce 1930 v Bratislavě a poslaného v 9 letech s dalšími dětmi do Norska, zpracoval novinář Frank Rossavik ve své již třetí knize, Deváté dítě.
Deváté dítě je Rossavikovou třetí publikací, za biografii o sociálně demokratickém politikovi Einaru F?derovi obdržel Rossavik v roce 2007 ocenění Brageprisen v kategorii literatura faktu.
Kniha Deváté dítě vznikla na základě rozsáhlých rozhovorů s pamětníky včetně Edgara Brichty samého, dopisů, dobového tisku a množství dalších materiálů, které Rossavik prostudoval. Bohužel mu nebyl umožněn přístup k dosud neodtajněným dokumentům, které se týkají poválečných procesů s norskými kolaboranty. Od roku 1936 působil v Norsku Nansenův mezinárodní úřad pro uprchlíky, který založil Odd Nansen, syn polárníka a diplomata Fridtjofa Nansena. Za svou činnost obdržel úřad v roce 1938 Nobelovu cenu míru. Odd Nansen navštívil na počátku roku 1939 Československo a po návratu do vlasti začal organizovat transport tamních židovských dětí do Norska, který by je zachránil před nepříznivým vývojem událostí.
Neutrální Norsko slibovalo dětem bezpečí a po nesnadných přípravách sem nakonec dorazilo 37 československých dětí, pro které Nansenův úřad našel náhradní rodiny. Edgara se ujali bezdětní manželé Agnes a Arne Normannovi. Situace se pro Edgara dramaticky změnila ve chvíli, kdy do Norska v dubnu 1940 vtrhla německá armáda a jeho pěstoun Arne se stal členem proněmeckého Národního sjednocení. Zanedlouho poté následovala evidence norských židů a později jejich deportace do koncentračních táborů na území Třetí říše. Edgar jako jediné z československých dětí poslaných do Norska setrval v zemi celou válku, a to v rodině kolaboranta, který nad ním zřejmě pod vlivem své ženy Agnes držel ochrannou ruku. Ostatní děti se buď po okupaci Norska vrátily zpět ke svým rodičům, nebo byly Nansenovým úřadem evakuovány do neutrálního &Svédska. Edgar Brichta si ke svým pěstounům vytvořil vřelý vztah a styky s nimi udržoval i po válce. Po podepsání míru se Edgar rozhodl k návratu domů. Důvodem byla jeho snaha najít své rodiče a sestru.
Po dlouhém a složitém pátrání se mu podařilo zjistit pouze to, že se v roce 1942 dostali v jednom transportu do Osvětimi, kde také zahynuli. Edgar žil po skončení války chvíli v Československu. Zde se v sionistickém táboře v Bratislavě připravoval na emigraci do Izraele, na poslední chvíli se však rozmyslel a po složitých jednáních se vrátil do Norska. V té době už byl jeho norský pěstoun odsouzen za vlastizradu. Edgar udržoval s pěstouny kontakt až do jejich smrti v 90. letech. Později Edgar emigroval do Kanady a USA a stal se nejprve vojenským a poté dětským lékařem. Dnes žije v Kalifornii se svou ženou, která také pochází ze Slovenska a válku přežila za podobně dramatických podmínek, a se svými pěti dětmi.
Kniha je velmi čtivá, a jak je dobrým severským zvykem, až na několik výjimek se nesnaží čtenáře dojmout přílišnou emotivností. Nelehká válečná léta popisuje věcně a otevřeně. Postavy vykresluje plasticky a bez předsudků. Touto neschematičností přináší nový pohled na norské dějiny za druhé světové války a pro českého čtenáře je cenná i z toho důvodu, že dějiny severských zemí nejsou u nás podrobně zpracované. Vzhledem k tomu, že se některé pasáže biografie Deváté dítě dotýkají československých dějin, byl by na místě doslov českého historika, který by poukázal na několik zjednodušení a nepřesností viz.Mnichovská dohoda.
ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž
Copyright © 2001 -
2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.