Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníČeská Kanada

30.08.2011   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stejnojmennou knihu napsal PhDr. Luděk Jirásko a na trh ji přivádí, jako vždy, u edice Zmizelé Čechy, nakladatelství Paseka. Záslužný záměr. A distinguovaně předkládaný. Zájemcům se plní povědomí o české minulosti a osvěží se jim určitě paměť po vlastní rekogniskaci terénu a možnost srovnání reálu a vývoje nejen architektury v oblasti.

Poznal jsem tenhle půvabný kout Čech nedávno, měřeno prizmem století. Tak mě nechytejte za slovo. Jindřichohradecko a Novobystřicko v sedle biku je pohodový zážitek, i když místní hovoří o nesmlouvavém způsobu prezentace přírody v místě. Ale věřte jim, když opravdovou Kanadu znají většinou jen z vyprávění. Ale takové ono už bývá. Buď neskutečně šedivé, a nebo přehánějící. Na kole zůstáváte v reálu. Do kopců prostě nohy bolí a hospoda je zavřená, když máte největší žízeň. Ale není to jen o kole, uvědomuji si. Hamerský potok v Jindřišském údolí je vyhlášená vodácká destinace a skálu Kamenec (Beistein), mezi Čiměří a Dobrou vodou, jsem kdysi taky několikrát přelezl. Jak vidíte, přežil jsem to.

Na pouhých padesáti stranách textu autor přibližuje region a jeho historii. Není to moc, ale je to hutný text a potvrzuje obecné pravidlo, že pokud autor umí natěsnat informace do minima, je to přínosné. Luděk Jirásko se toho zhostil opravdu se ctí. Od vzniku nejstarších sídel, po sídla šlechty i obyčejných lidí, nezbytné úpravy, vynucené dobou a potřebami z toho vzniklými, po nikde neospraveditelnou likvidaci různých objektů v druhé polovině 20.století. Ale nebuďme bláhoví. Neúcta k dědictví po předcích je víc jak patrná i v dnešní době. Snad v začátcích devadesátých let jsme na okamžik mohli pocítit změnu v chování zodpovědných, ale po restituentním pochodu vše rychle nabralo opět nežádoucí vítr, z kterého mám zase osypky. Ale nemyslím si, že by můj pohled byl někdy majoritní a něco řešil. To by se muselo nevědomky nakazit minimálně 50% obyvatel této země a to je představa z oblasti sci-fi.

Bohatá je ovšem obrazová část publikace a čtenář si maně uvědomí, že o tom to především je. Dozvíme se, co a jak se fotilo a jak tento, dnes běžný úkon, byl pro tehdejší obyvatelstvo důležitý a můžeme si představovat přípravu celé operace. Soustředit všechny dobové snímky musela být kláda jak hrom a autorovi knihy skládám obdiv. Podívat se na povědomé objekty fotoobjektivem aparátu je vždycky objevné. Aspoň já to tak vždycky cítím a jsem hodně, hodně vděčný. A domnívám se, že po vašem seznámení se s titulem nebudu zdaleka sám.

Luděk Jirásko: Česká Kanada
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
Obálka
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.038 s