Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníEva Braunová - Život s Hitlerem

20.09.2011   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo byla Eva Braunová? Záhadný příběh Hitlerovy tajné milenky bylo zapotřebí podrobit téměř detektivním metodám. Výsledkem je první akademická biografie, která vrhá překvapivé světlo nejen na Evu Braunovou a na ženy nacistických pohlavárů, ale i na "vůdce" samého.


Eva Braunová zůstává v dosavadních Hitlerových monografiích jen okrajovou postavou a jejich čtenáři se o ní většinou mnoho nedovědí.
Často je představena jako žena, která milovala módu, film a jazz, knihy Oscara Wildea, zakázaného v Německu samotným Hitlerem. Ráda cestovala a v oblibě měla sport. Její život tedy neodpovídal měřítkům kladeným na ideální německou nacionálně socialistickou ženu, matku a pečovatelku o dům a rodinu. 
V obrazu vytvořeném nacistickou propagandou měla být životním údělem "vůdce" jedině "Říše", pro smrtelnou ženu vedle něj nebylo místo. A přece existovala. Braunová bývá vedle Hitlera často zobrazována jako politicky naivní, povrchní, bezvýznamná mladá žena kdesi na okraji událostí v Mnichově a na Berghofu. Kdo však skutečně byla žena po Hitlerově boku, jejíž existence zůstávala přísně střeženým tajemstvím až do posledních hodin existence "třetí říše"?A právě "normální" vlastnosti Braunové byly pobídkou k rekonstrukci jejího příběhu.

Heike Görtemakerová nás provází životním příběhem ženy
, jejíž cesta vedla z maloměstských poměrů přes nejužší kruhy nacistických pohlavárů až ke svatbě s vůdcem v berlínském bunkru a ke společné sebevraždě 30. dubna 1945.
Jaký byl život s Hitlerem? Jakou roli hrála milenka v Hitlerově osobním životě? A co vůbec věděly manželky nacistických vůdců o zločinech svých manželů?
Autorka zkoumá všechny tyto otázky a vykresluje první zevrubný portrét berghofského společenství. Görtemakerová v knize popisuje, jak Braunová pracovala pro Hitlerova fotografa Heinricha Hoffmanna a jak jí školil. Během té doby se seznámila s Hitlerem, kterému tehdy bylo 40 let, Evě 17. Samotný Hoffmann využil vztah Braunové k pořízení soukromých snímků pozdějšího diktátora, protože Hitler se nechal od Braunové fotografovat i natáčet. Velké množství těchto fotografií je použito i v této knize.

Görtemakerová pracovala na první akademické biografii Braunové několik let. Podle historičky ale navždy zůstanou pochybnosti o sexuálním vztahu dvojice, protože Hitler o této věci neponechal žádné důkazy. Hitlerův intimní život s Braunovou totiž filmy i publikace často zpochybňují. 

Autorka vystudovala historii, národohospodářství a germanistiku. Nacionálním socialismem se zabývá už ve svém předchozím díle. Působí jako historička v Berlíně.

Eva Braunová - Život s Hitlerem
Heike Görtemakerová
vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
(www.paseka.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s