Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníSeverní Korea – ráj na zemi

28.04.2004   Markéta Karešová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se řekne „komunismus“, představit si lze ledacos. Mně osobně se zvedá žaludek odporem a to jsem zažila jen komunismus v jeho lepší podobě. Komunismus v Severní Koreji, kde lidé umírají hlady a sirotci se posílají na smrt pod záštitou státu je o něčem jiném. Jen utvrzuje v tom, že komunismus a fašismus k sobě nemají zas tak daleko.

Severní Korea – stát, kde lidé živoří, žebrají a hladoví. Jsou vězněni v koncentračních táborech v celých rodinách a mnohdy ani neví proč. Trpí za malicherné prohřešky svých předků. Je to účinná zbraň proti případnému odporu občanů proti režimu. Okamžité popravy a koncentrační tábory pro celou rodinu jsou velmi pádným důvodem k tomu, aby lidé nevyvíjeli sebemenší snahu o převrat.

Sirotci, kterým rodiče většinou zemřeli hlady, se potulují po ulicích a žebrají. Vyčerpané a hladové děti jednou za čas policie odváží do „dětských útulků“, ve kterých jsou takové podmínky, že si to ani neumíme představit. Děti jsou zamčené a čekají na smrt. Najíst dostávají zřídka a velmi málo.

Podobně jako v minulosti u nás se organizují přehlídky šťastných a spokojených občanů a zpívajících zdravých dětí, uctívajících svého vůdce Kim Čong-ila. Kontakty s cizinci jsou přísně zakázány a trestají se smrtí, stejně jako pokus o emigraci do sousední Číny. I tak se denně několik odvážlivců rozhodne hranici překročit. Raději riskují život, než aby žili v jednom z nejkrutějších režimů světa. Předpokládá se, že v sousední Číně žijí statisíce těch, kterým se překročit hranici státu s nejsilnější diktaturou na světě podařilo. V případě odhalení čeká smrt i ty, kteří jim pomáhali.

Ekonomika státu je v rozkladu. Přesto má vláda stále dostatek financí na zbrojení a výzkumy zbraní hromadného ničení. Každý sedmý občan je voják, policista nebo člen domobrany. Jen členů domobrany je v Severní Koreji 2 miliony.
Korea má kromě zbrojení ještě jednu zajímavou zálibu. Zemědělci, kteří sami umírají hlady, musí povinně pěstovat opium. Korea místo toho, aby nakrmila své občany, vesele na svých nejlepších půdách pěstuje mák a prodává světu drogy.

Snaha západního světa o nasycení hladovějících dětí často přijde vniveč. Většina charitativní potravinové pomoci končí na černých trzích, kde se k ní hladovějící lidé rozhodně nedostanou. Přesto je na charitativní pomoc odkázána téměř třetina obyvatelstva.

Severní Korea má 23 milionů obyvatel, rozlohu 120539 km2 a její hlavní město je Py´ongyang. Metropole Py´ongyangu je vyhrazena jen nejvěrnějším služebníkům Strany. Všichni tam musejí být mladí, zdraví, krásní a šťastní. Domácí zvířata, invalidé, starci a těhotné ženy nemají do Py´ongyangu přístup. Kazili by umělecký dojem města.

O internetu si mohou nechat jen zdát i movitější občané státu. Majitelé televizorů čekají na neděli, zda jim bude dopřán nepřerušovaný přísun elektřiny. Jedině tak mají šanci se dozvědět několik vzácných informací ze zahraničí, pokud se je ovšem státní televize rozhodne odvysílat.
Severní Korea se přitom stále označuje za "ráj na zemi".

Bude Severní Korea po Iráku další zemí, kterou se USA pokusí zbavit režimu? Dosud na tom Spojené státy neměly žádný zájem. Korea nemá ropu ani žádné jiné zdroje, které by si zasloužily větší pozornost. Možná se situace změní, pokud bude prokázáno, že Severní Korea vyvíjí a vlastní jaderné zbraně. Pak bude ohrožen celý svět.

Režim Severní Koreji je srovnatelný (a možná ještě horší) než režim Saddáma Husajna v Iráku. Nevěřím řečem USA o snaze „vysvobodit irácký lid z krutého režimu“. Kdyby Spojené státy skutečně byly tak útlocitné, už by dávno zasáhly i v Severní Koreji. Nikdy jsem nesouhlasila se vzájemným vměšováním se cizích států do politiky, ale lidé v Severní Koreji nemají bez podpory zahraničí šanci. Ani tu nejmenší.
Podívám se na mapu Asie a vidím „Severní Korea“. Vidím rudě a zvedá se mi žaludek.
Vám ne?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: martina - 28.4.2004 - 15:56

velmi pěkně napsáno, je to hrůza, a řekla bych, že spojitost komunismu s fašismem je zřejmá...

Od: Markéta - 28.4.2004 - 16:11

Díky martino, dalo mi to práci. Ale raději bych psala o tom, jak se všude na světě mají všichni fajn a slovo fašismus a komunismus neznají...
No jo, já vím, že jsem na pohádky velká!

Od: Martina Bittnerová - 28.4.2004 - 19:42

Právě nežijeme v pohádce...

Od: Marie - 6.5.2004 - 21:35

Markéta
Tak to je tedy hrůza! Chybí mi u članku zdroje, které byly použity. Jinak si cením spravedlivého pohledu na věc-Amerika opravdu není útlocitná.

Od: Libuše - 6.5.2004 - 21:40

Markéta.
Markéto potěšila jsi mne.To je profesionální práce a hodně lidem objasní. Jen mě překvapuje, že ohlas na článek není veliký.Ráda čtu Tvoje příspěvky, jsi objektivní.Pokračuj

Od: Markéta - 6.5.2004 - 22:04

zdroje
Velká Encyklopedie
Publikace „Asie“
Televizní stanice BBC
Televizní kanál Spektrum
České deníky 2002-2003
www.tiskali.cz
www.novinky.cz
www.cestovani.cz

Od: Markéta - 6.5.2004 - 22:08

To, že se tenhle článek nečte a nejsou na něj ohlasy odráží jen všeobecně známou lhostejnost k problémům jiných. Každýho zajímá stupidní Superstar.... :-(

Od: Filip - 8.5.2004 - 1:10

Přesně!!!Dlouho jsem tu nebyl a upřímně musím říct, že jeden z důvodů je že z nera se stal fanklub superstar.

Od: Kryštof - 9.5.2004 - 19:44

Autorka článku v KLDR byla osobně nebo svůj článek píše na základě pouze četbou či filmech získaných poznatků?
Sám jsem v KLDR, tak se stát oficiálně jmenuje, nebyl, takže nevím, ale četl jsem třeba knihu Radka Johna Jak jsem viděl Ameriku či řadu dalších filmů z nejrůznějších míst světa a snažím se věci srovnávat.
Setkal jsem se třeba i s lidmi, kteří byli na Kubě a v jiných zemích tzv. Latinské Ameriky a ne vždy je jejich názor totožný s oficiálními názory. Nechci poučovat, ale doporučoval bych, pokud o věci takto chci psát, snažit se o ni získat informace z nejrůznějších zdrojů. V tom je výhoda demokracie, že jsou přístupné, což u nás dříve nebylo možné.

Od: Markéta - 9.5.2004 - 21:20

Kryštofe, zdroje o tři komentáře výš. Pokud to vidíš jinak, napiš, ráda se dozvím něco nového.

Od: Katka - 6.5.2005 - 12:44

Zrovna v pondělí jsem na téma komunismu a fašismu odevzdávala slohovou práci a dnes jsem byla na filmu o KLDR v rámci festivalu jeden svět. Záběry lidí, kteří chodí bez bot blátem a děti ze země seberou každý drobek jen aby se "najedly" byly opravdu hrozné. Jako zapřísáhlé demokratce mi to hodně hnulo žlučí!!! Proto jsem se chěla na internetu dozvědět více a tento článek je pravdivě a perfektně napsáný. Chvála autorovi! Nedokážu pochopit, že s tím vyspělé státy jako USA nic nedělají a téměr nečině přihlíží. Je škoda, že lidé, kteří se s tím snaží něco udělat nemájí tu moc to změnit! Je mi z toho opravdu na zvracení!

Od: Petra - 8.5.2005 - 14:03

Hej, je dobře, že o tom píšeš. Lidstvo vězí v nevědomosti. Když budeme říkat, jak je to hrozný nebo se o to raději nebudem vůbec zajímat, nikomu nepomůžeme. Musíme o tom mluvit, psát ..to už je pomoc... my to změnit můžem...

Od: Jiří - 18.5.2005 - 20:19

KLDR
1. Bohužel článek není napsán na základě vlastní cesty do této země nebo jako výsledek setkání třeba s uprchlíky z KLDR. Je to článek napsaný od stolu. Z 5 článků je napsán šestý. Opakuje jen to málo, co se dá na internetu najít. Stačí vyhledat, co je na netu o KLDR. Autorka jen opakuje to málo, co našla.
2. Napsat článek o KLDR je možná chvályhodné. Proč tam autorka plete kritiku USA. Otázka zásahu je velmi delikátní a složitá. Autorka ji řeší několika větami.
3. Zmínka o ropné motivaci je už velmi neprofesionální. I nepříliš ekonomicky fundovaný člověk ví, že náklady na "akci Irák" by zabezpečily USA ropou (jinde nakoupenou) na mnoho let. Ale to je opět na delší rozbor, ale autorka to smázne jednou, jedovatou větou.
4. Asi jsem pisatelku zklamal, ale mám pravdu.

Od: Monika - 1.6.2005 - 9:00

Nesouhlasím s Jiřím. Je vidět, že tě tahle problematika opravdu zajímá a jsem ráda, že jsem si tento článek přečetla. Ti, co nic nedělají, mají vždycky nejvíc řečí. Děkuju Ti.

Od: Markéta - 1.6.2005 - 15:10

Jiří, zdá se, že o Severní Korei opravdu nic nevíš...
Dostat se tam je velmi těžké a pro obyčejného občana nemožné. Doporučuji ti přečíst si knihu od maďarského novináře Tvrtka Vujityho, která se jmenuje "Viděl jsem peklo". Uvidíš, že můj článek (mimochodem starý více než rok) není vůbec přehnaný ani nadnesený. Knihu prodává kosmas a dá se objednat na jejich webu www.kosmas.cz
Mimochodem, kniha není jen o Korei, ale i o malomocenství, AIDS a mnoha dalších věcech, o kterých by se mělo více mluvit, psát i číst, aby se dostaly do povědomí lidí a začaly se řešit. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení.

Od: Jana - 11.6.2005 - 23:05

Souhlas s Jirim
Naprosto souhlasim s Jirim. Proc by nemel o Korei nic vedet? Vi o ni minimalne stejne tolik, co vy a jako kazdy, kdo ma internet, protoze vas clanek skutecne nerika nic noveho, co by se nedalo najit jinde. Do Koreje se skutecne bezne dostat neda, ale to snad neni duvod opisovat porad dokola ty same clanky. Kdybyste mela to "stesti" a mohla tuto zemi navstivit a prinest trochu osobniho pohledu, byla by to jina. Vsichni vime, ze situace tam je bidna a ze bez intervence zvnejsku se to asi jen tak nezmeni, nicmene zminka o USA a jeho motivacich je skutecne velmi velmi zjednodusena.
A uz vubec nechapu, jak vsichni obdivuji pravdivost, spravedlivy pohled na vec a objektivitu tohoto clanku, kdyz ve stejne vete priznavaji, ze o Korei nic nevi a tento clanek je jednou z prvnich informaci o teto zemi.

Od: Jana - 11.6.2005 - 23:12

dotaz
Btw. proc mezi stastnymi a zdravymi lidmi v Pchjongjangu nesmeji byt videny tehotne zeny? Nejsou snad prave ony predzvesti stastne budoucnosti, rozkveku a pokracovani "raje na zemi" v dalsich generacich? ;-)

Od: gitars - 17.3.2006 - 23:24

Markétko myslím si taky že jsi nenapsala nic nového ale to vůbec nevadí důležité je že o tom píšeš.A co ostatní kteří tě tu kritizují dělají taky něco??Jsem zapřísáhlý antikomunista,29 let a za každý názor a článek jsem vděčný.Měj se hezky a nenech se otrávit :-))

Od: jarmila - 9.5.2006 - 23:04

proč jen Amerika
I Čína, Indie, Rusko jsou bohaté země a jsou blíž, proč nemohou zasáhnout. Američané v padesátých letech zachránili před komunismem jižní část korejského poloostrova a nejméně 30000 američanů při tom ztratilo život. Teď je v módě nemít rád Američany. Vůbec bych se nedivila, kdyby se začali strat jen o sebe.

Od: peťa - 22.5.2006 - 22:06

Je to pěkná výzva k činu, ale končí to jako vždy slovy, však to Amerika má pod palcem. Až tady tento peacemaker nebude, bude mít hodně starostí s předpokládanými supervelmocemi jako je Čína a Indie, které raketovým tempem růstu HDP budou válcovat... budeme jako Evropané jen z dálky pozorovat, jestli to náhodou není věc i nás.

Od: spock - 24.5.2006 - 21:20

zajimavy clanek

Od: Olga - 4.5.2010 - 17:46

Autorka se pozastavuje nad tím, že se její úžasný článek nečte. Proč také? Co nabízí za novou informaci? Tohle jsou věci, které si každý přečte v novinách nebo kdekoliv na internetu.

Od: Olga - 4.5.2010 - 17:48

Souhlasím s Jiřím. Nejde o to, že by KLDR nikoho nezajímala. Zajímá nás ale to, co nevíme.Zajímal by mě třeba rozhovor s někým, kdo to zazil, kdo odtamtud uprchl. Tohle je na úrovni středoškolské úvahy. Totéž se dočtu na wikipedii.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0674 s