Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníZtráta zaměstnání - a co dál?

28.04.2004   Markéta Karešová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pro mnohé z nás je ztráta zaměstnání noční můrou. Když už se však do takové situace dostaneme, naše kroky by měly zamířit na příslušný Úřad práce.

První návštěva
Při první návštěvě nezapomeňte občanský průkaz a zápočtový list, který by vám bývalý zaměstnavatel měl dát při ukončení vašeho pracovního poměru. Potvrzení o průměrném výdělku můžete přinést až na druhou návštěvu. Takto vybaveni se můžete vydat na již zmiňovaný Úřad (v místě vašeho trvalého bydliště) a domáhat se svých práv.
Budete muset vyplnit „Žádost o zprostředkování zaměstnání“, která obsahuje vaše osobní údaje, informace o předchozích zaměstnáních, váš zdravotní stav, vzdělání a profesi, ve které chcete pracovat. Současně s touto žádostí musíte podepsat i „Čestné prohlášení“ o pravdivosti údajů, uvedených v žádosti.
Pokud splňujete podmínky (nejste důchodce, student, OSVČ, na nemocenské a další), stáváte se „uchazečem o zaměstnání“, z čehož vám vyplývají určitá práva a povinnosti.Kdy Úřad práce navštívit
Na Úřad práce se dostavte co nejdříve po skončení pracovního poměru, nejlépe do tří kalendářních dnů. V případě, že vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti, bude vám tato podpora přiznána již od prvního dne vaší nezaměstnanosti. V případě, že se dostavíte později než do tří kalendářních dnů, případná podpora vám bude přiznána ode dne, kdy vás ÚP přijal do evidence uchazečů o zaměstnání.

Výhody evidence na ÚP
- doba evidence se započítává do odpracované doby pro potřeby důchodového zabezpečení
- stát za vás platí odvody na zdravotní pojištění
- v případě splnění zákonem daných podmínek máte nárok na hmotné zabezpečení
( = podpora v nezaměstnanosti)
- a samozřejmě máte šanci na zprostředkování zaměstnání, což by měla být hlavní úloha Úřadu práce
I když jste v evidenci ÚP, nepřestávejte si vhodné zaměstnání hledat sami. Ne vždy se Úřadu práce podaří vás zaměstnat.

Jednání s Úřadem práce
Úřad práce vás bude pravidelně zvát na návštěvy, na které se musíte dostavit, nebrání-li vám v tom zdravotní (nebo jiné vážné) důvody. I tak po vás bude úřednice požadovat potvrzení lékaře. Svévolné nedodržení návštěv bez vážného důvodu je Úřadem práce považováno za „nespolupráci“ a je důvodem k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání a tím i ztráty podpory v nezaměstnanosti, byla-li vám přiznána.

V případě, že pro vás bude mít ÚP odpovídající zaměstnání, dostanete tzv. „doručenku“, se kterou jste povinni se na uvedené místo dostavit. Zaměstnání smíte odmítnout pouze ze zdravotních či rodinných důvodů (péče o dítě či bezmocnou osobu apod.). Za akceptovatelný důvod k odmítnutí zaměstnání se nepovažuje například nízký plat. V případě, že místo odmítnete a nemáte vážný důvod k jeho odmítnutí, či se na uvedené místo vůbec nedostavíte, Úřad práce vás vyřadí z evidence za „maření spolupráce s Úřadem práce.“
Dalším důvodem pro vyřazení z evidence je vaše odmítnutí zdravotní prohlídky. Právo přezkoumání vašeho zdravotního stavu je novinkou v novém zákoně o zaměstnanosti.

Hmotné zabezpečení (= podpora v nezaměstnanosti)
Na podporu nemáte nárok když:
- neodpracujete za poslední 3roky nejméně 12měsíců (týká se i studentů – taktéž novinka v zákoně)
- jste osoba samostatně výdělečně činná (podnikatel)
- pobíráte důchod
- vás ÚP vyřadil z evidence (maření spolupráce s úřadem)
- jste v pracovní neschopnosti a pobíráte nemocenské zabezpečení
- jste v posledních 6ti měsících opakovaně bez vážných důvodů ukončil(a) pracovní poměr (nebo s vámi byl ukončen – netýká se organizačních důvodů)
Podporu můžete dostávat maximálně 6 měsíců, jste–li mladší 50ti let. První tři měsíce podpora činí 50% průměrného měsíčního výdělku, další tři měsíce 45%. (opět nově, starý zákon o zaměstnanosti uvádí 40%) V případě rekvalifikace pobíráte po celou dobu 60%.
Je-li vám 50-55 let, doba podpory ( „podpůrčí doba“) se prodlužuje na 9 měsíců. U uchazečů, starších 55 let až na 12 měsíců. Musíte však splňovat podmínku 25ti odpracovaných let.
Na přiznání hmotného zabezpečení nemá vliv, zda jste v předchozím zaměstnání obdrželi odstupné. Současně si smíte přivydělat až polovinu minimální mzdy měsíčně a neztrácíte tím nárok na podporu. (opět pouze v novém zákoně o zaměstnanosti)
Maximální částka podpory je 2,5násobek životního minima. (Pro jednotlivce je v současnosti ŽM 4100,-Kč, tedy minimální podpora 10250,- Kč).

Rekvalifikace
O možnostech rekvalifikace se poraďte s úředníky ÚP. Budete-li zařazeni do rekvalifikačního kurzu, skýtá vám to určité výhody. Především získání nové kvalifikace a tím větší šanci na trhu práce, dále pak vyšší podporu v nezaměstnanosti a delší podpůrčí dobu, prodlouženou o dobu rekvalifikace.

Poznámka:
Tento článek je pouze informativní a má být nápomocen především těm, kteří na Úřadu práce nikdy nebyli a neví „jak na to“. Zdaleka neobsahuje vše, co je uvedeno v zákoně o zaměstnanosti. (např. pracovní neschopnost v podpůrčí době, sezónní práce, ZPS atd.)Pro nastudování konkrétních či nejasných případů doporučuji již zmiňovaný zákon či lépe, obrátit se na pracovníky Úřadu práce.

Upozornění:
V současné době ještě není nový zákon v platnosti (měl by platit od 1.1.2005). V článku jsou novinky v zákoně uvedeny.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Standa - 1.5.2004 - 1:32

-druhá strana
Jsem přezaměstnaný člověk v nadnárodní společnosti. Práci sice mám , ale vůbec si neužiju rodinu , jsem pořád v práci.Zdá se mí to divné když ostatní práci nemají .Může mi pomoci jen člověk řidič, elektro .Doporučím (Servis mycích linek na auta)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0736 s