Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


Měření



Výstava Blanky Matragi voní, hraje a hlavně oslní

18.10.2011   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V Obecním domě se opět koná výstava tvorby módní návrhářky a designérky Blanky Matragi. Po pěti letech se opět vrací do stejných prostor. Najdete zde ovšem mnohem více artiklů a v úvaze je, že se bude expozice rozšiřovat. Takže, stihnete první část.

Všechny efekty, které jsem zmínila v titulku, na výstavě najdete. Pokud jste četli článek Pojďte s námi do butiku Blanky Matragi!, tak jste si mohli všimnout pasáže, kde poukazuji na vůni lilií. Jakmile vstoupíte do prostor kulečníkového sálu Obecního domu, tak vás po chvíli ovine vůně čerstvých květů. Ta přichází od pultu s knihami, katalogy, DVD nebo skicami návrhů Blanky Matragi, které si zde můžete koupit. Na úvod si ale všimněte i skulptur či malovaného skla s reliéfy. Tyto artefakty v sobě nesou nádech módní tvorby Blanky Matragi. První šaty? Naleznete zde nejnovější Haute Couture modely, z nichž jeden shlédnete i v butiku Blanky Matragi. Poté následuje retrospektiva. Spousta lidí vnímá modely od paní Matragi skrze její hedvábné, štrasy pošité šaty. Tak se vrátíme do počátků působení naší návrhářky v arabských zemích, kam před třiceti lety odešla. Zdobné prvky, které evokují arabskou kulturu, barevná pestrost a nápadité řasení látky. Návrhy i fotografie, kde si paní Blanka tenkrát sama dělala modelku a kdy ji fotil její muž Makram Matragi. Atmosféru dotváří hudba, což jsou rytmy právě z orientálních končin.

Motýli se opět slétli do Obecního domu
Jdeme dále. Začíná sekce, kde se objevují velmi známé modely. Právě ony hedvábné, ručně malované a bohatě zdobené šaty. Ty byly k vidění na výstavě před pěti lety, kdy se jednalo o kolekci velmi aktuální. Rovněž jste část tohoto archivu mohli vidět i na finalistkách České Miss v roce 2009. Mnohé z nich nesly motiv motýla. Pestré i jemně kolorované hedvábí zde najdete snad v celé paletě. Modré, lososové, zelené, černobílé, hnědé, akcenty fialové a jiné prvky. Tato tvorba paní Matragi veřejnosti utkvěla asi nejvíce v paměti. Tak jsou návštěvníci zvědaví, kam se posunula dál.

Diamantové opojení 
Než se dostaneme k novým modelům, tak nelze minout vitríny se šperky, které návrhářka navrhla pro českou firmu specializující se na diamantové artikly Diamonds Internacional Corporation. Můžete zde vidět první kolekci, která nese jednak geometrický motiv pianových kláves a pak také oblejší šperky, které jsou posázené růžovými kameny v různých odstínech, takže vzniká dojem lavírování. Stejně tak spatříte ale i novou kolekci, která zatím není k vidění ani v showroomu firmy, tudíž můžete být první, kdo je spatří. Nová kolekce se vyznačuje větším akcentem na kov. Klenoty z bílého kovu jsou vesměs mohutné, nesou signaturu Blanky Matragi a nechybí ani pár kamenů.

Nejnovější linie Blanky Matragi
Co nová tvorba? Stále můžeme vidět malované hedvábí, jen je ubráno na mixu barev na jednom modelu. Rovněž ubylo i štrasu. Zato přibylo leckdy krajky a šaty jsou více na tělo. Některé připomínají siluetu mořské panny. Pak zde najdete i takové kousky, které jsou zřejmě vzorem i pret á porter kolekci, již seženete v butiku. Základní podklad v modrém nebo jiném koloritu a obdobné konvenující barvy. Na nich jsou černé prvky, které evokují opět ony klávesy. Menší výšivka. Tento motiv byl ale patrně digitálně přenesen i na artikly, které nabízí nový butik návrhářky.

Jako v luxusním butiku
Celou výstavu pak provází další skicy návrhů a nechybí ani vzorové výšivky, kde více vynikne ruční práce. Letošní podoba výstavy má určitý a elegantnější ráz. Zatímco minulý projekt ukazoval modely, které byly více blíže sebe, tak tady si můžete užít každý kousek zvlášť. Nová koncepce je nápaditá i díky tomu, že letos jsou šaty ve vitrínách, což minule nebyly. Tlumené světlo dává celému prostoru určitý punc luxusu, kdy i návštěvník má pocit, že nechodí po jednotlivých „zastávkách“ vystavených prvků, ale prohlíží si modely jako v showroomu. Což je příjemné, protože spousta lidí přeci jenom nedosáhne na ony modely Haute Couture. Takhle se s nimi v intimnějším prostředí může potěšit.

Výstava se koná v Obecním domě v Praze, otevřeno je denně od 10 do 19 hodin. Předběžně se plánuje, že by výstava měla trvat rok, ovšem pokud bude návštěvnost větší (což se před pěti lety stalo), tak se akce prodlouží. Znovu ale musím připomenout, že návrhářka plánuje různé obměny, aby nabídla co největší zážitek návštěvníkům, tak můžete přijít vícekrát.


Tyto šaty jsou k vidění jak v butiku, tak i na výstavě.

Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Valerie - 13.3.2012 - 14:09

dotaz
Prosím, sdělte,zda výstava od Blanky Matragi pokračuje děkuji podracka

Od: Aneta Šimonková - 13.3.2012 - 14:13

Valerie
Výstava trvá minimálně do podzimu, její součástí je i řada zajímavých akcí. Sledujte stránky Obecního domu (http://www.obecnidum.cz/web/cs/info/timeless) nebo přímo Facebook paní Blanky Matragi (cs-cz.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.officialArchiv), kde informují například o prohlídkách s výkladem paní Matragi nebo jejího asistenta.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0514 s