Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníVe znamení Saturna

20.10.2011   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

&Sestá planeta naší sluneční soustavy. Buďme trochu hrdí a napišme klidně Sluneční. Jak snadno si lze přivlastnit hvězdu a vtisknout jí tím punc jedinečnosti. Druhá největší, nedivím se tedy, že si pozornost vydobyla již ve starověku. Věnují se jí astronomové, točí se kolem ní záhady fyzikální i ty běžným rozumem neuchopitelné. Saturn.

Ale o ten tady v téhle knížce nejde. I když svým způsobem vlastně ano.

Píšu v malinkém pokoji v Paříži, sedím na proutěné židli u stolku s psacím strojem, před sebou okno s vyhlídkou do zahrady, za zády dětskou postýlku a noční stolek, na podlaze a pod stolem rukopisy, zápisníky a dvě tři knížky v měkké vazbě.

Tak to jsou první řádky z knihy Ve znamení Saturna, jejichž autorkou je Susan Sontagová. Ta má za sebou řadu knih esejí a čtyři romány. Čeští čtenáři ji mohou znát z pojednání Nemoc jako metafora/AIDS a jeho metafory, eseje O fotografii a S bolestí druhých před očima. V českém překladu u nás vyšel román Vulkán.
 
Kdo četl její eseje, dá mi za pravdu, že se u ní zvláštním způsobem prolíná rovina lyriky s „drsnějším“ uchopením dějovosti. Jako by chvílemi vítězila ženská tvář, a jindy naopak. Ráda polemizuje, otáčí rub i líc, proniká pod kůži, a tak její myšlenky neztrácejí na aktuálnosti.
 
Kniha Ve znamení Saturna shrnuje její nejvýznamnější práce ze sedmdesátých let. Všímá si zde především osobnosti a díla dramatika Antonina Artauda a literárního kritika a filosofa Waltera Benjamina, jejichž pohledem na svět byla výrazně ovlivněna.
Osobitější výpověď nám podává například o Paulu Goodmanovi, dokážeme tak nakouknout za práh hájeného území a to bez kompromisů, poklonkování a jiných příkras. Za zajímavou část považuji tu, kterou věnovala kultu fašistického umění.
Ale těch zajímavých je tu celá řada.

Paseka předkládá více než zajímavý titul. V době, kdy většina nakladatelů sahá po trhácích rádoby zvučných jmen, nebo podbízivém obsahu, je tato kniha hotovým pokladem.

Susan Sontagová
Ve znamení Saturna
vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011

(foto www.paseka.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0334 s