Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníV Havlíčkově Borové připravují likvidaci památníku K. H. Borovského

23.10.2011   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Postava K. H. Borovského je povědomá minimálně ze školních učebnic. Nejslavnější bojovník za svobodu slova pochází z obce Havlíčkova Borová, kde v jeho rodném domě od 15. srpna 1931 fungovalo muzeum. Minulý čas používám v tomto případě záměrně.

Letos sice muzeum oslavilo úctyhodných osmdesát let existence, nicméně takřka dva měsíce poté se současné zastupitelstvo Borové usneslo na jeho uzavření.

Muzeum se otevře zřejmě až příští rok v dubnu jenom na sezónu a provádět v něm bude „levnější penzistka“, místo paní Půžové, průvodkyně a knihovnice v jednom, která se o prostory doposud pečlivě starala. Tudíž se na oko vlastně nic hrozného nestalo.

Stavební odborník ale dokáže vyjmenovat všechny ničivé procesy, které přicházejí, když se budova využívá pouze část roku a nevětrá se v ní a netopí. I laik dokáže odhadnout, co při takové situaci časem nastane. Přijde jen postupné chátrání doprovázené nedostatkem prostředků na opravy. A nakonec půvabná chaloupka, v níž se narodil nejvýraznější český žurnalista, spadne.

Dokud žil starosta Roman Brukner, vždycky památku hájil. Proti němu se stavěl jiný názorový proud vedený Mgr. Hájkem, který usiloval o uzavření muzea již před čtyřmi lety. Před rokem se stejný Hájek usadil v křesle nejvyššího představitele Borové a nyní se mu podařilo zahájit likvidaci „vředu na kráse“.

Muzeum nezavřeli ani fašisté, dokonce přežilo i komunismus, ale sociální demokrat Hájek se rozhodl učinit Borovskému přítrž. Připadá mi pozoruhodné, že zkázu památníku jednoho z nejvýznamnějších Čechů historie iniciuje člověk, který zároveň vykonává funkci ředitele místní školy.

Každý vzdělanec by se jistě rád jednou o sobě něco hezkého dočetl, určitě by to potěšilo i samotného Mgr. Hájka. Ovšem s ohledem na současné události se obávám, že místní žactvo si oslavné eseje nechá raděj pro někoho jiného.

 

ikona: http://www.havlickovaborova.cz - pomník Havlíčka BorovskéhoKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0316 s