Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 18.7.2018, svátek má Drahomíra 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 498
Registrovaní čtenáři: 496
Publikovaných článků: 12442
Komentářů: 10769


MěřeníKdo (a proč) se bojí Rammstein?

14.11.2011   Lucie Schwarzová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

O německé tanz metalové partičce s pyromanskými sklony jsme již na Rozhledně psali několikrát. Po odeznění euforických emocí z jejich sobotního, beznadějně vyprodaného, koncertu v pražské O2 aréně vyvstává otázka, proč většina českých médií Rammstein přes jejich obrovskou popularitu ignoruje anebo obrázek o nich záměrně zkresluje.

Východoněmecká skupina Rammstein působí na hudební scéně pěkných pár let. Za dobu svojí existence se jako jediná neanglicky zpívající skupina dokázala zařadit mezi nejúspěšnější kapely současnosti, dokázala sjednotit Evropu (neřkuli celý svět) lépe než jednotná měna Euro a miliónům lidí navrátila chuť do jejich černobílého života. Přesto, otevřeme-li noviny, to jediné, co se o kapele (pokud vůbec) dočteme, budou zkazky o jejich kontroverzi, skandálech anebo údajnému (bezpočetněkrát popřenému) příklonu k fašismu – tedy takové informace, které neznalého čtenáře ke koupi CD, natož příklonu k téhle kapele, rozhodně nenaladí. Fanoušci mají jenom dvě možnosti – zasmát se anebo plakat. Časem však přibývá ještě třetí emoce – nefalšovaný vztek.

Jakkoliv hrozivě mohou Rammstein na první pohled pro nezasvěceného člověka vypadat, faktem zůstává, že máme co do činění s kapelou sestávající z letitých otců od rodin, kteří, věřte nevěřte, po odehraném turné odcházejí zpět ke svým rodinám, partnerkám a žijí životem řadových občanů. Veškeré provokace a více či méně vkusné vtípky, o nichž média tak ráda informují, zůstávají na megalomanském pódiu, které v současnosti převáží už 32 kamionů. Na rozdíl od jiných, kapela netouží po zasahování do politického života ani ovlivňování toho nepolitického. Své názory vyjadřuje pomocí podle mnohých až geniálních textů zpěváka Tilla Lindemana a je jenom na posluchačích, jak se s nimi ztotožní anebo co si z nich (ne)vezmou.

Soudě dle 4,5 milionů fanoušků jenom na sociální síti Facebook je jasné, že své příznivce Rammstein rozhodně mají. Také v České republice se po vstupenkách na sobotní turné jen zaprášilo, u zahraničních koncertů pak bývá otázkou minut, maximálně hodin, než se desetitisícové stadiony beznadějně vyprodají. Nicméně, média jakoby na tohle všechno neslyšela. Zatímco každému nímandovi budují velkolepou mediální kampaň, Rammstein se i nadále těší skromným sloupkům v novinách a časopisech, o televizi nemluvě (v minulých letech pouze TV Prima a hudební Óčko projevili iniciativu). Z fanoušků kapely, pečlivě sledujících tento fenomén, tak vlastně nikoho ani moc nepřekvapilo, že o příjezdu Rammsteinů se i tentokrát psalo jen velmi málo...

Chtě nechtě, mediální nezájem o Rammstein musí v člověku nutně vzbuzovat vzpomínku na komunistickou cenzuru. Ze snahy zastřít realitu, že téhle mocnými neposvěcené kapele naslouchá víc a víc lidí, a že názorovému proudu „keep smiling“ (usmívejte se), od něhož se Rammstein důrazně distancují, už dávno odzvonilo, je inteligentním posluchačům minimálně zle od žaludku. Stejně špatně se pak tráví výšplechty typu nedělní Novinky.cz. V reakci na koncert zde autor bezostyšně připisuje veškerý úspěch kapely její legendární pyroshow, hudba a texty jakoby snad vůbec neexistovaly. Nadpis příspěvku iDnes „Pražský koncert Rammstein završila ejakulace pěny z gigantického údu“ taktéž vypovídá o duševnu pana redaktora. Pomineme-li fakt, že o žádné završení nešlo – po výstupu s dělem následovalo ještě několik písniček – opřít recenzi koncertu, nabitého nejlepšími hity skupiny za posledních 15 let o bezpočetněkrát citovaný okamžik, považuji za škodolibost nejvyššího kalibru.

Jistě, mohla bych nad tím vším mávnout rukou. Naneštěstí mám však stále pocit, že kvalitní výkon má nárok na kvalitní ohodnocení, a toho se mi v případě německých Rammstein nějak stále nedostává. Kapela i protentokrát v Praze předvedla fantastický koncert, show na kterou se nezapomíná, a to s neopakovatelnou atmosférou, způsobenou takřka až rodinným souzněním s fanoušky, čekajícími na vystoupení přes šest měsíců od oznámení koncertu. Přes nelichotivé titulky novinových článků a nařízený nezájem (nevěřím, že by páni redaktoři o skupině psát nechtěli...) mě tak nakonec hřeje prostá skutečnost – totiž že poctivě odvedená práce nakonec vždycky svého ocenění dojde...jenom to někdy jednoduše trvá o trochu déle...

foto: osobnosti.cz

Dne 14.11. vyšla v MfDnes recenze na sobotní koncert skupiny Rammstein. Přestože autor udělil vystoupení 90%, vyčlěněný prostor v novinách činil jeden uzoučký sloupek bez jakékoliv fotografie. Bulvární webový Blesk naopak zveřejnil fotografií několik, o skupině informoval a uveřejnil také reakci na proběhlé vystoupení. Z dalších tištěných médií nezaspal Spark.
Žádná z televizí tentokrát o koncertu neinformovala, ani nezveřejnila jakoukoliv reakci. Paradoxně, nastávajícímu koncertu zpěváka George Michaela dnes věnovala ČT hned několik minut ve své hlavní večerní relaci, Události.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Joseph - 14.11.2011 - 10:16

Byl jsem v Praze 2009, Ostravě 2010 (druhá řada) a v Praze 2011 (třetí řada). Jen si dovolím napsat malou reakci na článek. Samozřejmě s článkem naprosto souhlasím. Jen dvě věci: Před koncertem v Praze 2009 i Ostravě 2011 se celý den objevoval na ČT24 v rubrice kultura titulek, že Rammstein zahrají v ČR. A věc druhá? První zpráva na novinky.cz, idnes.cz i lidovky.cz byla přejata z ČTK, což se normálně dělá.

Jinak s článkem naprosto souhlasím, sám jsem fanoušek Rammstein více než deset let.

Od: Inka - 16.11.2011 - 17:15

Ano, přesný článek! Rammstein se oficiálně jaksi nehodí... Že by ta mohutnost byla něčím nebezpečná? Na začátku roku 2010 byla v Bělorusku tato skupina prohlášena nepřítelem státu s odůvodněním, že němečtí muzikanti by mohli rozvrátit zdejší státní zřízení(!). Páprdové jsou zaskočeni, někdo by jim mohl podrýt jejich labilní autoritu. Pokrytectví a přímej nářez typu Rammstein nejdou dohromady bohužel ani v Čechách.

Od: daniela stachova - 16.11.2011 - 20:06

Kto a prečo sa boji rammstein
Situácia v ČR je podobná situácii na Slovensku. Iným, aj podradnejším a škandalóznejším spevákom a skupinám sa dáva oveľa viac reklamného priestoru na prezent koncertu ako skupinám podobného formátu. Sama som veľkou faninkou skupiny Rammstein. Koncert v Bratislave bol perfektný, tak ako tie čo už boli a budú. Ďakujem Vám za Váš pozitívny článok.

Od: Martina - 18.11.2011 - 14:03

Vůbec se nedivím, že jsou v nelibosti. Také se jedná o jedny z mála interpretů, kteří veřejně (formou textů písní) říkají svůj názor na současný svět. A to se těm, kterých se to týká, samozřejmě nelíbí. Pravda se poslouchá špatně.
Rammstein miluju už téměř 10 let a jsem za jejich hudbu a jejich názory velice vděčná!
Ke článku jen pro doplnění dodám to, že po "výstupu s dělem" nenásledovalo několik písniček, ale pouze jedna jediná - impozantní Engel.

Od: poostmen - 25.11.2011 - 20:33

Mě nevadí, že se o nich nepíše a nereferuje v televizi, ani mi nevadí, když jim někdo nerozumí a přisuzuje jim něco co není pravda:D. Naopak čím méně lidí je zná tím lépe. Poslouchám metal a metal vždycky byl a doufám, že i v budoucnu bude uderground. Když si představím metalistu v televizi... ne, do TV patří pop... Už takhle je poslouchá až příliš lidí, kteří vůbec netuší co to vlastně je metal a na Rammstein jdou jen proto aby ohromili své okolí jak jsou tvrdí...:(

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2018 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0619 s