Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.11.2023, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13619
Komentářů: 11402


MěřeníKrvavá odyssea

18.01.2012   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Píše se rok 1821. Vypukla občanská válka. Řekové povstali proti Turkům, kteří byli podporováni Anglií, Francií a Ruskem. Miroslav &Sedivý sestavil podrobnou práci o boji za lidskou svobodu a důstojnost, která však byla zaplacena příliš vysokou cenou, mnoha životy a utrpením.

Oboustranná brutalita založená na náboženských rozdílech a bezpočet menších i větších střetnutí na souši i na moři byly charakteristickými projevy krvavé války mezi Řeky a Turky ve dvacátých letech 19. století - války, která vedla ke vzniku nezávislého řeckého státu.

Provázely ji i další jevy, jako řecké mrhání zahraničními půjčkami či občanské války mezi samotnými Řeky. Negativní roli sehrála také jednostranná propaganda v západoevropské společnosti, vyplývající z neznalosti skutečné situace ve východním Středomoří, a vojenské i diplomatické vměšování evropských velmocí.

Přestože od konce oné války uplynulo již 180 let, nepozbyla na svém historickém významu a aktuálnosti. Animozita mezi Řeky a Turky je stále živá a řecká společenskoekonomická realita dnešních dnů způsobená plýtváním se vine jako červená nit řeckými dějinami již od této války, která je významnou kapitolou moderních evropských dějin. Připomíná to antickou tragédii i absurdní drama zároveň.

Protiřecké běsnění se odehrávalo na mnoha místech Osmanské říše. Jeho oběťmi byli nevinní ortodoxní křesťané obývající oblasti s muslimskou většinou.
Řekové byli trpící menšinou především v Thrákii, Makedonii, Thesálii a Malé Asii. Zemřely tisíce Řeků a trvalo více jak půlstoletí, než se místní řecká komunita zcela vyrovnala s tímto úderem.
Ve městě Nausa zemřely stovky civilistů včetně mnoha žen, které raději skočily z hradeb, než aby zahynuly krutější smrtí nebo byly vzaty do otroctví.
Nejvážnější důsledky měla tato nenávist k Řekům v maloasijské Smyrně, kde byly shromažďovány turecké jednotky pro boj v podunajských knížectvích a na Peloponésu. 

Jak sám autor vysvětuje, tato kniha a s ní celý příběh není o charakterních hrdinech, protože těch tato válka nabídla jen velmi málo. Řecké povstání bylo především o etnické a náboženské nenávisti.
Čtenář má možnost setkat se s první ucelenou prací v českém jazyce, věnovanou tomuto konfliktu a vzniku řeckého státu, který v dnešní době poutá pozornost celé Evropy kvůli svým vážným hospodářským problémům.

Miroslav &Sedivý
Krvavá odyssea
vydalo Nakladatelství Epocha, 2011


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0329 s