Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 27.9.2020, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12951
Komentářů: 11150


MěřeníRozzářené hvězdy - pohádka minulosti

26.11.2011   Lena Sawyer   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Díváte se rádi na noční oblohu? A přijde vám, že ty hvězdy tak krásně svítí a je jich na obloze strašně moc a moc? A co říkáte na to, že vidíte jen zlomek oblohy, zatímco kdybyste...

Člověk by totiž měl být schopen vidět pouhým okem až tři a půl tisíce hvězd. Jenže podle výzkumů Light Pollution Science and Technology Institute 50 % obyvatel Evropské unie žije v oblastech, v nichž obloha není nikdy tmavší než jako za měsíčního úplňku. Viditelnost hvězd je tedy opravdu omezená a pravá noční tma je pro většinu lidí jevem naprosto neznámým. Proč tomu tak je? Jsou dva hlavní faktory, které spolu úzce souvisí. Tím prvním a nejdůležitějším je umělé světlo. Je všude, jakmile se setmí. Reklamy lemující silnice všude okolo, továrny, osvětlené kanceláře, pouliční osvětlení. Jakmile vylezete na kopec, namísto tmavě modré noční oblohy a rozzářených hvězd, často vidíte jen zvláštní mléčnou tmu zabarvenou do nepěkné oranžové barvy – světla města. Druhým faktorem je znečištění ovzduší. Byť máme pocit, že se nám dýchá pěkně, vzduch je plný zplodin, které jsou při denním světle neviditelné, ale v noci se všudypřítomné osvětlení odráží od neviditelných částic a vrací nám zpátky světlo. Dohlédnout až na hvězdy je proto velmi obtížné, ve větších městech prakticky nemožné.

Řešení?
Můžete se odstěhovat do méně obydlených oblastí (osobně doporučuji odlehlá místa v Austrálii nebo severní pól) nebo se přidat do sdružení za jasnou oblohu, které se již mnoho let snaží, aby například veřejné osvětlení bylo kvalitnější a nerozptylovalo světlo slepě kolem sebe – hlavně do oblohy, ale jen na chodník, kvůli kterému tam lampa stojí. Zdánlivě stačí tak málo – „přiklopit“ světla. Tak snad to jednou někdo pochopí a my se pokocháme pohledem na jasnou noční oblohu s hvězdami padajícími až za obzor.


ikonka: southernmaineastronomers.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0671 s