Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKletby, Kelti, Římané a hlavně: Lázně, jakých najdete po světě jen pár

04.12.2011   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vítejte v jihozápadní Anglii. Dovolujeme si vás pozvat na krátkou procházku výjimečným místem ve městě Bath. Jak anglický název napovídá, půjde o lázně. A to ne jen tak ledajaké. Dokonale zachované římské lázně, které vyrostou na třech horkých pramenech kolem roku 45.

Vedou-li všechny cesty do Říma, projednou neuškodí podívat se, kam všude vedly ty z Říma pryč. Netřeba připomínat, že expanze Říma pár let po přelomu letopočtu zasáhne i Británii. Nezůstane jen na kraji, ale vojáci s krátkými meči, v sandálech a zbrojích pochodují napříč zemí. Jedním z mnoha míst, kde se krátce po své expanzi roku 43 usadí, bude i dnes jedno z nejmalebnějších anglických měst, Bath. Že tu tou dobou již sídlo je, jim vadit nebude. Keltové jsou pro ně barbaři a nepřátelé. &Setřit nebudou ani životy, ani svatyni, která zde tou dobou stojí.

 


Venkovní "bazén" má spodní atrium i horní ochoz. Všechno zdobí sochy slavných Římanů.

Po Keltech bychom písemné památky chtít nemohli, zato jakmile se tu ukáží první náruřiví čtenáři a pisatelé, zanechají po sobě zkazky. Jaké? Budete se divit. Na malých destičkách tu najdete desítky kleteb. Proklínání patří nenáviděným sousedům, neznámým zlodějům i rodinným příslušníkům. 
 


Model lázní za plného provozu v prvním století

To ale nebude to nejdůležitější, co zde najdete. Na třech horkých pramenech tu Římané vybudují majestátní a dokonale promyšlené lázně plné komfortu. K tak zvaným Velkým lázním přináleží i několik chrámů. S dalšími staletími se stanou krásnou syntézou náboženství - to když se hned vedle vyrojí několik křesťanských kostelů.
 


Muzejní část napovídá, že všemu vládne antika. Nedejte se zmást.

Lázně, ve kterých se již bohužel vykoupat nemůžete, slouží dnes zároveň jako rozsáhlé muzeum plné antické nádhery. Pro oživení vám v místech, kde nespočet těl Římanů konal pravidelnou očistu, promítnou i muže v tógách debatující nad rozvířenou hladinou horké vody. Zdálo by se, že veškerá sláva patří Římanům. Ale nedejte se mýlit. Archeologové časem objevili také torza základů keltských lázní, které tu stály dávno před invazí!
 


Voda vyvěrá horká, v bazénech má již příjemnou teplotu

Pokud vás neuspokojí procházka kolem řeky Avon, rozlehlé parky Bathu ani neotřelá architektura města kolísající od normanského slohu s četnými gotickými zásahy až po georgiánský sloh 18. století, můžete si zkusit lázně naživo. Ne přímo tyhle, římské, ale od roku 2006 jsou za rohem v provozu podobné, také léčící skrze horké prameny. Třeba se do nich v zimě ještě rádi zaletíte ohřát...
 


Atmosféra dob chvíli po přelomu letopočtu dýchá ze všech koutů. Tohle v nových lázních nenajdete.

fota - archiv autorky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0318 s