Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 9.8.2020, svátek má Roman 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníTV tip - CAPOTE - úspěšný film o úspěšném muži

05.12.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Říká vám něco jméno Truman Capote (1924-1984)? Čtenářům, kteří znají jeho knihy jako LUČNÍ HARFA, SNÍDANĚ U TIFFANYHO či CHLADNOKREVNĚ, ho nemusíme příliš představovat. Nehledě k tomu, že jmenované knihy byly také s úspěchem zfilmovány. Těm méně znalým dlužno podotknout, že film CAPOTE není životopisným filmem o velkém a úspěšném spisovateli a dosti podivínském člověku, ale především filmem o vzniku jedné z jeho knih.

Mluvíme o titulu CHLADNOKREVNĚ, který v době svého vzniku (roku 1965) zazářil na americkém knižním trhu jako meteor a o tři roky později se v českém překladu dostal i k našim čtenářům. Capote v něm podrobně popsal vyvraždění čtyřčlenné farmářské rodiny v malé vesničce Holcomb ve státě Kansas v USA, jež se udála v roce 1959. Po několika měsících se vyšetřovatelé dostali na stopu dvou chladnokrevných vrahů -- 28letého Dicka Hickocka a jeho kamaráda 32letého Perry Smitha.

Na vraždu se rychle zapomnělo - ostatně v americkém tisku je to denní záležitost. Jednou večer listoval Truman Capote novinami New York Times a na poslední straně objevil zprávičku o této vraždě. Zkušený romanopisec ucítil, že nastala ta správná chvíle pro obhjajobu jeho teorie, že skutečný příběh se v rukou zkušeného autora může změnit v dílo stejně zajímavé jako fikce. Capote přesvědčí časopis The New Yorker aby ho na místo vraždy vyslal a umožnil mu setkání s vrahy. Bere s sebou kamarádku z dětství Nelle Harper Leeovou, budoucí nositelku Pulitzerovy ceny za román JAKO ZABÍT PTÁČKA (o němž se ale spekuluje, že jej napsal sám Capote).

O tom jak vznikala kniha CHLADNOKREVNĚ napsal v roce 1988 Gerald Clarke knihu s názvem CAPOTE a podle ní vznikl i stejnojmenný film v režii debutujícího Bennetta Millera. Film líčí především okolnosti dlouhého a spletitého sběru faktů, rozhovorů či dokumentů, jimiž se Capote musí prodírat. Během této doby dochází k samotné přeměně samotného spisovatele. Z výstředního salónního intelektuála, často bezohledného sobce a exhibicionisty se v průběhu přípravy knihy a po setkání se světem zločinu stává jakoby jiný člověk - skutečný umělec, který je stále více citově zainteresován na "případu" i na vztahu k jeho aktérům. Hlavní důraz pak film klade zvláště na vztah Capoteho k jednomu z vrahů Perry Smithovi (viz fotografie ze soudní síně). Mezi zjemnělým literátem a drsným zločincem, který o osudné noci odmítá dlouho mluvit, vzniká zvláštní pouto, nepochybně zesílené i netajenou Capoteho homosexualitou. "Vlastně jsme si hodně podobní, jako bychom žili v jednom domě, jen jednoho dne on vyšel zadním vchodem, zatímco já předními dveřmi," říká Capote ve filmu.

Pokud jste samotný Capoteho román CHLADNOKREVNĚ četli nebo jste viděli stejnojmenný film Richarda Brookse natočený v roce 1967, určitě si film CAPOTE nenecháte ujít. Málokdy se vyskytne takový pohled na proměnu člověka tváří v tvář skutečnosti, která z počátku přesahuje jeho lidský rozměr. Proměnu vnitřní, kdy navenek směšný mužíček s pisklavým hláskem a výstředním oblečením, pocházejícím z umělecké elity, člověk permanentně zoufalý a mimořádně ctižádostivý sice dosáhne na napsání svého nejlepšího díla, ale také na dno svých fyzických i psychických sil.

Rozporuplnost osobnosti Capoteho vystihl představitel titulní role Philip Seymour Hoffman (na fotografii s Catherine Keenerovou) tak přesvědčivě, že ho neminul ani Oscar ani Zlatý globus. O jeho výkonu píše anonymní pisatel na csfd: "Jeho ztvárnění vystihuje všechny zákoutí duše Trumana Capoteho. Od homosexuality přes arogantnost, "vychcanost", egoismus až po zoufalou snahu být obdivován." Režiséru Bennettu Millerovi zase dali svoji cenu newyorští filmoví kritici a stranou nezůstala ani Catherine Keenerová, která za roli "chápavé přítelkyně" Nelle Harper Lleeové dostala cenu jako nejlepší herečka ve vedlejší roli.
Foto: csfd.cz, film.org.pl, listel.com

************************************************************************************
CAPOTE (Capote),USA, Kanada 2005,
režie Bennett Miller,
uvádí ČT2 ve čtvrtek 8. prosince od 23,30 hodin

 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2517 s