Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 2.7.2020, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11140


Měření111 konspirací?

08.12.2011   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Johna Lennona zavraždil autor bestsellerů Stephen King a Chapman jen dostal peníze, aby na sebe vzal vinu za vraždu. Tato teorie vyzdvihuje fyzickou podobu Kinga a Chapmana i kódovanou vládní zprávu, údajně skrytou v novinových titulcích během týdne před vraždou, a také dopisy napsané redakci lidmi, jejichž jména dohromady obsahují část jména Stephena Kingova celé jméno Chapmanovo, kterého zmanipulovala vláda a uvedla jej do situace zločinu, jenž ale nikdy nespáchal...

...Krátce před vraždou se naopak skutečně a prokazatelně sešel s Kingem a požádal ho, aby se s ním King vyfotografoval. Na snímku tedy stojí vedle sebe. Až později Chapman prohlásil, že původně plánoval zabít právě Kinga, ale neměl dost odvahy. Je ovšem možné, že se Chapman s Kingem opravdu setkal proto, aby projednali plán Lennonova zavraždění.“

Tolik tedy kniha Jamie Kingové Konspirační teorie (Levné knihy 2011) vydaná původně před rokem v Chichesteru v Sussexu v Anglii a převedená z angličtiny do češtiny Richardem Křížem. Každý jen trochu soudný jedinec ji sice po přečtení tohoto úryvku konsternovaně odloží, dobrá, nicméně podobných teorií jsou v ní desítky a uspořádány do 111 hesel. Některá z nich ovšem spíš než do konspiračního slovníku náleží do nějaké další Janečkovy Černé sanitky (a porovnejte zde kapitolu Černé helikoptéry). Nepředstavují totiž víc než typické urban legends, a tak lze říct, že pokud přistoupíme ke knize právě z hlediska zkoumatele městského folklóru a etnologie, není ji třeba pálit ani odkládat. Na druhé straně je očividným, že se do svazku krom tradovaných „novodobých báchorek“ propálily i drze reklamní texty vysoustružené za účelem podpory té či té popularity (viz úvodní King). Ano, je pravda, že Chapman se s Kingem před vraždou skutečně vyfotil a že jistá jejich podoba existuje, nicméně vše ostatní už je absurditou non plus ultra. Kromě Johna Lennona (kterého ovšem mohla zlikvidovat i CIA, jak se dočítáme, a to už vypadá o malinko pravděpodobněji) figuruje v poutavém slovníku nejméně 35 dalších celebrit konspirací (údajně) dotčených a záhady smrtí obestírají i Lincolna, Kennedyho (ty dva navíc spojují známé shody), herečku Marylin, Hitlera, Hesse, Martina Bormanna, Stalina, Martina Luthera Kinga, Malcolma X, princezny Dianu, papeže Jana Pavla I. (zemřel už po 33 dnech), finančníka Roberta Maxwella, herce Bruce Lee a taky další hudebníky: Kurta Cobaina, Michaela Jacksona, Elvise i Mozarta. Tajemné konce potkali ovšem od počátku civilizace už tolik celebrit vč. Rasputina, Glena Millera či letkyně Earhardtové, že výběr v této knize nemůže být nikdy úplný. Záhady obestírají i dramatiky Christophera Marlowa (i on podivně zemřel) či Williama Shakespeara a v seznamu nesmí chybět Ježíš, ale ani přiotrávený Alexandr Litviněnko či současný prezident USA, jehož nástup k moci se mnohým zdá podivný.

Pobavující mi ovšem přijde teorie, že Benjamina Franklina udělali velvyslancem ve Francii, jen aby uhranul Francouzsky a zlepšil tak politické klima. Rozhodně však jeho šarmu budu věřit spíš nežli tomu, že je Bill Clinton robot (i to zde čteme), a zaujala mě i teorie, podle které byla anglická královna Alžběta I. muž, protože mi připomněla teorii Rexe Stouta, že doktor Watson byl žena. Do oblasti P. R. patří ovšem i kapitola o modrých Šmoulech či kuriózní tvrzení, podle kterého umřel pravý Paul McCartney už roku 1966, ale díky plastické operaci ho nahradil jistý Billy Shears. Další skupina hesel se týká zločinů, jakými bylo už Prachové spiknutí Guy Fawkse, a pak útoky na Pearl Harbor či Dvojčata a atentát nad Lockerbie, ale i únos irského dostihového koně Shergara (1983). A do následující škatulky patří zase katastrofy (Titanik, Černobyl, jaderná ponorka Kursk a katastrofa raketoplánu Columbia, ale hurikán Katrina či tsunami v Indickém oceánu roku 2004). Jedna kapitola je dle očekávání věnována i programu HAARP schopnému mj. vyvolávat zemětřesení a zohledněnému i Crichtonovým bestsellerem Říše strachu. Kapitoly Farmaceutické společnosti a Kdo zabil elektromobily? se skvěle přiřadí k chystané Neffově knížce o zakázaných technologiích a další z hesel se týkají kontroly myslí (prý je prováděna i kreslenými filmy pro děti!), podprahové reklamy, zájmu CIA na masovém rozmachu televize, kačeru Donaldovi propagujícího zvýšení daně z příjmu i sledování pohybu lidí voperovanými čipy i všelijak jinak… Také však machinací se školními obědy, záměrnému šíření drog, globálnímu oteplování a umělému snižování populace pod záminkou různých očkování (prasečí chřipka). Další nemoce zastupuje záměrně rozšířené AIDS, klasický černý mor a viry ebola i SARS.

Následuje pasáž o syndromu války v Zálivu. Jen stopově je – naštěstí - zastoupena záhadologie řešící např. turínské plátno, kruhy v obilí, čáry na planině Nazca, pyramid a sfingu v Gíze i taje Marsu, Roswellu a Oblasti 51. Docela zajímavá je pak teorie o příčině zániku delfské věštírny. Handicapem této knihy je ovšem ukvapená strohost mnohých hesel. Vždyť jen na téma Dutá Země vyšla česky díky Ivo Železnému celá obsáhlá (a stejnojmenná) knížka Aleca MacLellana už roku 2000 (a že patří k mým nejoblíbenějším knížkám). Kromě Dvojčat figurují pak v publikaci o konspiračních teoriích i další dvě věže: ta šikmá v Pise, která prý byla zešikmena zrádcovsky, a Eiffelova v Paříži, již si prý Němci chystali k uvázaní Zeppelinu.

A nejtrapnější ze „záhad“? Ovšemže ta o údajném NEpřistání na Měsíci, ale taky ta o pronásledování křesťanů v Římě jen z toho důvodu, že snad měl lid chleba, ale ne hry. Nejméně trapnou mi naopak připadá ta teorie, že jsou Protokoly siónských mudrců podvrhem. Málo místa zbylo na ilumináty a jiné tajné společnosti, ale zednáři tu jsou a řád Lebky a Hnátů založený na univerzitě Yale jakbysmet. To ilumináti však prý zabili Lennona, Johna i Roberta Kennedyovi a bývalou pákistánskou prezidentku Bénazír Bhuttovou (2007), k jejíž vraždě se, pravda, přihlásila Al Káida. Bhuttová (a tím aktuálně skončíme) do Pákistánu bezpochyby vnášela přílišnou stabilitu, která mnohým vadila (Taliban), a chtěla oslabit i vliv prezidentského úřadu jako takového. Nedal ji snad i proto zabít tehdejší prezident Mušaraf – s pomocí své výzvědné služby ISI? Je to docela dobře možné, dočítáme se, a sebevrah se tehdy k toyotě dostal až podezřele snadno. Pákistánská vláda předtím navíc Bhuttové zabránila, aby si najala ochranku v USA(!) – a odmítla této ochrance udělit víza. Ale nebyla by to eklektická kniha Konspiračních teorií, aby nepřihodila do pranice i právě opačnou verzi. Tu vraždu v Pákistánu prý zorganizovaly samy USA, aby uspíšily Mušarafův pád.

Konspirační teorie
Autorka: Jamie Kingová
240 stran
(Chichester 2010, Praha 2011)
V ČR vydává nakladatelství Levné knihy


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2606 s