Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 2.7.2020, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11140


MěřeníAhoj Evropo!

01.05.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak to máme za sebou. Po letech očekávání se naše republika stala spolu s dalšími zeměmi členy Evropské Unie.

Ahoj Evropo!

Tak to máme za sebou. Po letech očekávání se naše republika stala spolu s dalšími zeměmi členy Evropské Unie.

Rád bych předem zdůraznil, že i když jsem v pohledu na naše členství v EU spíše skeptik, nejsem v žádném případě důchodce, který nemá co dělat a tak si jen pořád na něco stěžuje. Chci jenom popsat své dojmy z celé té slávy, provázející vstup Česka do EU.
Málokdo z nás asi pečlivě a detailně sledoval dlouhá přípravná jednání o našem vstupu, ani mně se to nepodařilo a z toho důvodu budou moje dojmy neutříděné, pravděpodobně neúplné a proto jen a jen subjektivní.
Nikdy jsem nebyl expertem v matematice, ale spočítat DPH si umím a když mi od ledna roku 2004 nejmenovaná firma, která umožňuje připojení k internetu zvýšila měsíční paušál zatížený DPH ne o očekávaných 17% (z 5% na 22%), ale o 22%, trochu mě to zarazilo, ale nejsem troškař a nebudu se s nikým dohadovat o 50,-Kč. Jsem jen zvědavý, bude-li můj paušál snížený v měsíci lásky o všeobecně slibovaná tři procenta.
Už se těším jak budu bez problémů cestovat do zemích Unie vybaven pouze občankou. Nebude mi ani vadit, že z počátku bude jistější mít u sebe i pas. Mám jenom takový malý problém, kde totiž na to cestování seženu nějaký ten potřebný peníz. Tak mě napadá, ono se cestovalo do konce dubna s nějakými velkými problémy? Stejně jako nebylo možné studovat v zemích EU? Já mám tedy jiné informace. Ale když se nad těmi možnostmi všechna media radují, tak jsem asi něco přehlédl.
Rozhodně jsem ale nepřehlédl, nenápadné zdražení téměř všeho, hlavně potravinářského zboží. O tom se nikdo nikde nezmínil, ale na slibované snížení cen o 3% u některých druhů zboží nás upozorňují sdělovací prostředky téměř každou čtvrthodinku. Koupím si láhev francouzského vína a náležitě to oslavím. Těím se i na jednorázovou kompenzaci vlivů změn v DPH pro důchodce ve výši, představte si celých tisíc korun českých a hlavou se mi honí představa „třináctého důchodu“ před vánoci. To není pokus o vtip, „třináctý důchod“ existuje v jedné, prý „rozvojové“ zemi.
Polilo mě horko, když jsem se dočetl, že bude kromě jiného u příležitosti našeho vstupu do EU i „májová veselice“, brrrr – připomnělo mi to minulý a bohužel dosud skrytě přežívající dřívější režim, naopak kouzelný je závěr jedné reklamy v rozhlase, kde dětský hlásek říká: „ … nechoďte do Evropy, Evropa jde k nám….“
Dopady na ekonomiku budou velmi pravděpodobně příznivé. To už zažilo Španělsko, kde se skutečně ekonomika, po vstupu do EU, v mnoha sledovaných detailech výrazně zlepšila. Můžeme doufat, že se tento dobrý vliv projeví i u nás. Můžeme i předpokládat, že naši politici projdou jakýmsi „výchovným“ režimem a začnou se chovat trochu jako politici. Dají se očekávat i mnohem větší možnosti zaměstnání pro mladé a schopné lidi, ať už zde v Česku nebo v jiných zemích. Budeme doufat, že to nepovede k příliš neúnosnému „odlivu mozků“ a naopak velkému „přílivu emigrantů“, kterých máme už tak dost. S tím má zase zkušenosti Německo ve vztahu k Turkům.
Tedy – moje pocity? Smíšené, spíše skeptické, ale přece jenom prosvětlené nadějí – slyším zvenku ohňostroj, tak snad …

Praha 1.května 2004


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0678 s