Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníUpíři a vlkodlaci v českých zemích

02.01.2012   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství XYZ se přesně strefilo do vkusu těm čtenářům, kteří podlehli současnému „in“ s upíří tematikou. Na vánočních pultech se objevila kniha záhadologa a historika Vladimíra Lišky. Díky ní se můžeme dostat pod kůži fenoménu vampyrismu a lykantropie přes bájné legendy až po archeologií podložené vědecké důkazy. 


Nejvyšší bůh Zeus chodil po světě, protože chtěl vědět, jací lidé jsou. Navštívil i království Arkádii, kde vládl zlý panovník Lykáon. Před Diem se lidé modlili, ale král si nebyl jistý, zda má před sebou vládce všech bohů, nebo člověka. Rozhodl se to zjistit velmi barbarským způsobem. Nejprve chtěl Dia uspat a pak v noci zavraždit, ale to se mu zdálo nakonec velkým rizikem. A tak zjistil jiný úděsný způsob, jak se dopátrat toho, kdo neznámý pocestný vlastně je. Dal zabít a rozsekat jednoho otroka a jeho maso hodlal Diovi předložit k jídlu na hostině, k níž ho pozval.
Jenomže Zeus uměl číst i nejtajnější lidské myšlenky, a když zjistil, k čemu se Lykáon chystá, rychle zmizel a mohutným bleskem zapálil jeho palác. Král, který prchal před šířícími se plameny, najednou pocítil, jak běží po čtyřech, šaty se mu mění v hustou srst a místo lidského hlasu se najednou ozývalo jen zděšené vytí. Zeus ho za jeho zločinné jednání proměnil ve zlého vlka.Vážený čtenář má možná pocit, že je mu předkládáno prostřednictvím recenze nové vydání Starých řeckých bájí a pověstí. Jenže tady je vedle jak ta jedle. Výše uvedený úryvek nás zavedl do světa opředeného tajemnou rouškou, do světa upírů a vkodlaků. Navíc v Čechách!
Autor nám vše předkládá po doušcích, pěkně popořádku, nic nevnucuje, jenom ukazuje možnosti cestiček, kam a kudy je možné se dostat. Přesně tak, jak jej již známe. Samozřejmě se nevyhne panu Draculovi a čachtické bestii. Naštěstí ne pouze jim, dostaneme se i do míst, kde vládla českokrumlovská upírka, nebo k případu krvavého vraha Leopolda Hilsnera.

Máme snad důvod začít se bát, natírat kliku svých dveří česnekem, usínat s krucifixem a pistolí nabitou stříbrnými náboji?
Dost možná! Já přeci jenom raději...

Vladimír Liška
Upíři a vlkodlaci v českých zemích
vydalo nakladatelství XYZ v roce 2011

(foto www.xyz-knihy.cz)    


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s