Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníBÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH - TV tip

20.01.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Určitě to museli být šílení nadšenci, když se odhodli postavit v počátečních dobách létřání "létající stroj" a navíc i hrdinové, když se sním pokusili vzhlétnout k obloze. A o těchto "šílencích" počátku letectví a také o jejich mašinách vypráví neodolatelným způsobem film BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH, který vám nyní nabídne televizní obrazovka.

Už od své premiéry v roce 1965 měla u nás tato anglo-americká komedie statisíce vděčných diváků. Odehrává se v prvním desetiletí dvacátého století a představuje muže, kteří se pouštějí do stavění strojů rozpodivných konstrukcí, muže, kteří mají odvahu do nich usednout, s nimi létat a dokonce závodit. Tihle veteráni aviatického nebe uspořádají závod z Londýna do Paříže, dotovaný cenou deseti tisíc liber. Ne jeho startu se sejde celá plejáda dobyvatelů vzduchu z Anglie, Německa, Francie, Ameriky a dokonce i z Japonska. Všichni závodníci pilně trénují na bachratých nemotorných strojích a také intrikují proti soupeřům.

O dramatické situace při závodě není nouze, hoří motory i závodnická srdce. Závodí se totiž nejen o to, kdo dolétne do cíle jako první, ale i o oddanost a přízeň krásných dam, což je pobídka možná stejná, jako letecký souboj. Není důležité jak závod dopadne - o přízeň diváků se ucházejí jak závodníci, tak i jejich unikátní létající dvojplošníky. Ze třinácti, které se ve filmu představí - a nejsou to žádné makety, ale skutečné stroje schopné létání - jich plných šest byly originální typy - od Blériotových, přes stroje značek Avrto, Demoiselle či Antonoienette. Sedm dalších bylo pro potřeby filmu z konstruováno podle původních plánů. Zatímco originální typy bylo možné po patřičné úpravě leteckými odborníky zachytit ve filmu nejenom na zemi, ale i ve vzduchu, přímo při letu, bylo dalších sedm letounůl vlastně jen atrapami, které se ve vzduchu mohly pohybovat jen v závěsu na silných jeřábech. Ale i u nich máte dojem, že jim to skutečně "létá" jako kdysi za mlada.

Tito veteráni umí kousky nečekané a nestačí nás dojímat. Báječně se pobavíme a ještě nám režisér Ken Annakin vtipně připomene typické vlastnosti závodníků z různých zemí. Aogantní Němec se liší od roztomilého lumpa z Itálie, prkenný Brit nezapře svoji ostrovní mentalitu a Japonec zase svoji disciplinovanost. Film je obsazen skutečnými hereckými esy - za kokpity strojů najdeme známé tváře herců Stuarta Whitmana, Jamese Foxe, Alberta Sordiho, Roberta Morleyho, Gerta Fröbeho či Jean-Pierra Cassela. Ženský živel zastupují Sarah Milesová či Irina Demicková.. Připočteme-li k tomu ještě spoustu kaskadérských kousků, jistě si žádný z milovníků létání nenechá tento skvělý film ujít.

**************************************************************

BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH)

(Those Magnificent Men in theirvFlying Machines)

USA, Anglie 1965, režie ken Annakin,

uvádí Nova Cinema v úterý 24. ledna od 20,00 hodin.


 fota: allmovia.com, amazon.com, ctrent29livejournal.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0379 s