Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníRagnarök: Konec světa na severský způsob

22.02.2012   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je nevyhnutelný. Slunce i Měsíc nebudou pro samou tmu na obloze vůbec vidět. Zemře při něm většina bohů a takřka celé lidstvo. Zachránit se má jediný pár. Ten, který založí nová pokolení. Podobnost s Adamem a Evou čistě náhodná?

Ragnarök je apokalypsou v podání severských mytologií. Je dopodrobna popsán jako závěrečná bitva bohů rozdělených na mocnosti světla a temnoty. Podle legend se na něj severští bohové dlouhodobě připravují - a to i přes to, že je dopředu známo, kteří z nich v závěrečném finiši padnou. Přežije jich jen osm. Lidstvo dopadne ještě hůř. Severská kosmologie rozeznává devět světů. Dva nad zemí, pět ve středu a dva pod zemí. Všechny spojuje světový strom Yggdrasil, jehož vrchní větve sahají až do bájné Valhally. Právě v něm se během konce světa ukryjí dva lidé. Severská mytologie je ve vizích budoucnosti tak přesná, že nám sdělí i jejich jména. Muž se bude jmenovat Leiftrasi a žena Líf. Že nikoho takového neznáte? Jména mohou být samozřejmě alegorická, stejně jako celý mýtus. Jisté je jej jedno: Lidstvo jako takové nevymře. Přeživší pár znovu zaplní postapokalyptický svět.

Jak poznáme, že se závěrečná steč již blíží? Nejdříve přijde dlouhá zima - tři roky nebude žádné léto. Mezi lidmi propuknou globální líté boje. Slunce a Měsíc nebudou vidět, podle legendy proto, že je po dlouhém pronásledování uštvou vlci a spolknou je. Dnešním úhlem pohledu ale může být atmosféra například plná popílku po gigantickém výbuchu nebo dopadu meteoritu - a světlo tak nebude dopadat na povrch. Tomu by ostatně odpovídala i dlouhá zima a zmíněný koflikt mezi lidmi. To již děje vstupují nadpřirozené bytosti. Z oceánu se vyplazí gigantický had Jörmungandr, úhlavní nepřítel boha Thora. Z jihu se do bojů vrhne mečem ozbrojený ohnivý obr Surtr. Zpraží zemi na popel. Za velkého vytí na závěr začne zem plenit neustále rostoucí vlk Fenrir. V jeho osudu je psáno, že to bude právě on, kdo porazí a sežere nejvyššího z bohů, moudrého Odina. Ragnarök však nepřežije. Odinův syn mu roztrhá čelisti (podle jiných zdrojů jej probodne) a nechá  ho vykrvácet.

Spálená zem je mrtvá, ale dva lidé žijí ukryti v gigantickém kmeni Yggdrasilu. Kontinenty budou mít novou podobu a lidé je opět budou pod dohledem osmi přeživších bohů zabydlovat. Podle legend se dokonce rozzáří nové Slunce. Zbývá jediná otázka: Mluví severské legendy o obávaném roce 2012? Počkejme si na léto, pokud přijde, není důvod k panice...


 
Pokud vás zajímá severská mytologie, můžeme vám na Rozhledně jestě doporučit tyto články:

Svět germánských mýtů: Desítky bohů i konec světa
http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=10930
 
Odkud se vzaly magické runy?
http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=10923
 
Ledové pláně, zrození i vražda: Rozpleťte s námi taje severských legend!
http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=10904
 
Odvaha v krvi, vítr ve vousech
http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=10903

 


Soumrak bohů (A. Fantalov, 1993)

ikonka: blossomleaf.tumblr.com 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0426 s