Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.3.2023, svátek má Taťána 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13390
Komentářů: 11360


MěřeníJaký byl milostný život Boženy Němcové nebo Karolíny Světlé?

06.03.2012   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jejich jména známe z učebnic literatury. Jsou vzorem pro emancipované ženy, protože jich je jen hrstka. Tvořily a prosadily se v době, kdy bylo skoro nemyslitelné, aby se žena vzdálila od plotny, hospodářství a početné skupiny dětí. Magdalena Dobromila Rettigová nebo Marie Majerová. Místo stránek jejich knih otáčejte listy, které odhalují intimní život těchto velkých žen.

Kniha navazuje na seriál, který vycházel na jednom internetovém magazínu,“ můžete se dočíst na některých serverech, když si budete chtít zjistit něco víc. A Rozhledna se může pochlubit, že právě ona je tím magazínem, kde jste mohli odhalovat intimnosti ze života známých žen, jejichž dílo a popularita přetrvaly dodnes. Autorka knihy Spisovatelky a Erós (Utajené životy velkých českých žen) Martina Bittnerová, která stála u zrodu našeho magazínu, se v nové knize ale dostala víc do hloubky. Co od ní můžete čekat? I když je Martina naše autorka, knihu podrobíme nesubjektivní recenzi jako kterýkoli jiný svazek, o nichž můžete číst na Rozhledně.   
 
Čí tajemství odkryjete?
Už jenom samotné téma může být lákavé, ale váháte, že by se našlo tolik faktů a informací o životě úspěšných českých spisovatelek? Stačí nalistovat poslední stránky knihy. Seznam zdrojů, který obsahuje i osobní fondy spisovatelek, archivy nebo můžete vyčíst cestu po stopách velikánů literatury, vás přesvědčí, že autorka šla opravdu do hloubky, aby napsala svazek, který dá čtenáři to, co slibuje na titulu. To druhé, co vás bude zajímat, je jistě seznam žen, kterým se podíváte do soukromí. Těšit se můžete na zmíněné - Boženu Němcovou, Karolínu Světlou, Magdalenu Dobromilu Retigovou a Marii Majerovou. Dále se setkáte se Sofií Podlipskou, Antonií Reissovou, Věnceslavou Lužickou, Hanou Kvapilovou, Marií Bittnerovou, Eleonorou &Somkovou, Růženou Svobodovou nebo Bohuslavou Rajskou.
 
Byla Němcová největší nymfomanka?
Jmény napěchovaná kniha vás přímo vtáhne do života spisovatelek, kdy se nemusíte bát, že dostanete lekci literární tvorby jako v hodinách literatury. Forma jazyka i zpracování vám odhalí soukromý život zmíněných dam v plné kráse (možná by se chtělo napsat i nahotě). Můžete se dočkat ale třeba i překvapení. Proč třeba Božena Němcová přišla k přízvisku nymfomanka? Není za tím spíš touha po senzaci o životě naší nejznámější spisovatelky? Němcová nedokázala odolat více mužům, ale zdaleka to není největší nymfomanka mezi spisovatelkami. A možná jste už slyšeli o vztahu Karolíny Světlé s Janem Nerudou. Proč tedy Světlá nakonec zůstala se svým mužem profesorem Mužákem? Pokud vám je ale nahlížení na soukromý život těchto žen málo, věřte, že při čtení některých pasáží se budete možná i červenat. Až budete mít v ruce knížku, navedeme vás na kapitolu „Intermezzo první – Říkali mi Lori". Víte, která Lori rozvášnila srdce jednoho velmi známého básníka?
 
Spousta neznámých faktů
S knihou Spisovatelky a Erós (Utajené životy velkých českých žen) vklouznete do soukromí velkých českých žen přímo. Vážíte si jich za jejich dílo? Pak se odpoutáte od povinných školních osnov a poznáte tyto dámy i z jiné stránky. Právě i díky tomu pochopíte jejich dílo. Proč vznikly, právě ty knihy, které sepsaly? Co tyto ženy inspirovalo? Spisovatelky a Erós přinášejí takové informace z jejich života, na které běžně nenarazíte a spousta faktů pro vás budou novinkou. Citace z korespondencí, ich forma nebo barvité vylíčení mezních událostí vás dokonale vtáhnou do děje, kdy budete prožívat dobrodružství spolu s hlavními hrdinkami. Až zavřete knihu, pravděpodobně budete překvapení, co všechno jste o těchto významných ženách nevěděli.
 
Bittnerová, Martina: Spisovatelky a Erós (Utajené životy velkých českých žen), Daranus 2011.
 
Zdroj obálky: nakladatelství Daranus
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s