Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 26.1.2021, svátek má Zora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 512
Publikovaných článků: 13008
Komentářů: 11187


MěřeníTřicáté šesté Wintrovky!

15.03.2012   Julie Kolocová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Město Rakovník si již nedokáže představit divadelní kulturní rok bez dvou akcí. Tou první je Popelka, přehlídka tvorby pro děti, tou druhou laskavé pohlazení pro dospělé. Wintrovky. Tak jim u nás říkáme. Ovšem, máte-li raději to oficiální, pak tedy dobrá. Je zde již XXXVI. Wintrův Rakovník.

Pro neznalé ještě dodávám, že se jedná o pravidelnou krajskou postupovou přehlídku amatérských divadelních souborů s výběrem na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla DIVADELNÍ PIKNIK VOLYNĚ.
Od 14. do 17. března zde ožijí divadelní prkna sedmi soutěžními hrami. Samozřejmě, že všichni přijeli vyhrát, ale duch hraní si a hraní nám zůstává pořád na prvním místě.

Pojďme si postupně tu zábavu vychutnat.středa 14.3. 2012

Jaroslav Wagner "Požírači leknínů", OPERA Žatec.
 


 
Co se souboru týče, je o něm slyšet od roku 2008. Požírač leknínů je jejich prvním autorským dílem. Ale již podle názvu je divákům jasné, že se nejedná o žádné nevinné miminko. Ústředním motivem je střet dvou paralelních světů. Imaginárního a toho reálného. Jenže! Co je vlastně realita? Kým my lidé jsme? Není to "skutečné" přetvářkou? Jak praví jedna z postav: "Tady se přetvařujeme kvůli manželce, sousedům, ...., jen tam jsme sami sebou."

Krátkými střihy prochází hlavní hrdina Hynek Šefr, aby našel námět pro svůj román, aniž by tušil, jak zasáhne do života ostatních lidí. Sám se  dostane mimo realitu a ve hře je zasažen stejnou posedlostí jako ti druzí. Možná právě tento moment měl být více zdůrazněn. Tak trochu zaniká v honbě za tajuplnou ženou z jeho románu, což je škoda. Ale autor má své záměry. Ty jsou jasné a zřetelné. Jak vlastně žijeme v zajetí sítí počítačových her? Kolik života trávíme nežitím? Kam až se nechá člověk vmanipulovat? Kdo má právo rozhodovat a soudit? Záměrně děj imaginárního přenáší do doby komunistického režimu. Žili v té době lidé ve světě nalhaných i vysněných přízraků? Odpověď zní: "Naše země je plná možností. Přijďte k nám. Hezky se posaďte a zkuste zapomenout..." (moto požíračů) Co jasnějšího bychom chtěli.

Na jeden večer přemýšlení i zábavy dáno hojnou měrou.
Za zmínku stojí i scéna, jednoduchá, vyzdvihla bych ráda stínohru. Úžasně evokovala hraní "tam". Kde? To bych nechala ráda na divácích.
V neposlední řadě jsou tu výkony herců. Svého se skvěle zhostil v hlavní roli Vladimír Valeš, ale i klasický "záporňák" Václav Rampas, včetně dalších.


Jaroslav Wagner
Požírači leknínů
scénář a režie Jaroslav Wagner
OPERA Žatec

(foto www.operazatec.cz) 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3266 s