Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 8.8.2020, svátek má Soběslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníSousedka ze Skalistých hor

25.04.2012   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Blanka Solařová - Calibaba žije od roku 1992 trvale v Kanadě. V Čechách vystudovala Fakultu žurnalistiky UK v Praze. Spolupracovala s mnoha médii a v Kanadě se živila jako novinářka a designérka naftového potrubí. V knize Sousedka ze Skalistých hor popisuje svůj život v drsném klimatu Kanady a humorně nás seznamuje i se svéráznými obyvateli tohoto koutu Země.

Neustále máme ve zvyku podceňovat sami sebe jako národ. Krademe, nežijeme ekologicky, jsme k sobě neurvalí, každý myslí jenom na sebe, závist nám kouká z očí,... Jó, to jinde ve světě!
Popravdě mi to vždycky vadilo. Snad ani ne z pocitu hrdého vlastenectví, spíš z obyčejné lidské sebeúcty. Ano, té tady máme málo. Přesně v takovém rozpoložení mě zastihla kniha české autorky právě žijící v Kanadě.

Blanka Solářová - Calibaba v ní svérázným, na ženu ne příliš typickým, humorem popisuje prostřednictvím své sousedky mentalitu človíčka nasáklého zdánlivým češstvím. A najednou si oddechnu, všude je to stejné. Tady nejsou lidé horší a ráda podlehnu kouzlu přírody Skalistých hor opepřeným historkami k nezaplacení.

Stačí úplný začátek knihy a úryvek z láskyplných lekcí českého jazyka, aneb plotnová lyrika, kterou autorka oplývá k svému muži (tajně oslovovaném Práskací knír):

Učím Práskacího kníra česky
Už umí
DU KOUŽIT
GULÁSHEK
ŽÍŽECHKY a VELKÝ PERDEL


Nebo názorná ukázka toho, jak žít tzv. ekologicky:
"TY NERECYKLUJEŠ?"...
Sousedka totiž recykluje úplně všechno ...V létě skladovala nádoby s tříděným odpadem před garáží. Kolem jejího příbytku jsem pak běhala cvalem, aby... Sousedka vydržela v symbióze s mývaly zhruba týden. Pak si uvědomila, že jí rozhrabávají zahrádku a ...nakoupila v nejbližších loveckých potřebách pasti na mývaly a ...


Ale nebudeme se ostýchat a nahlédneme víc do soukromí. Ostatně sousedka se také neostýchá.
Soused mi plakal do telefonu. Sousedka si pohmoždila nohu a teď fňuká v kolečkovém křesle. Prášky na bolest odmítá. Přece si nebude cpát do těla chemikálie. Místo nich křupá chipsy a zapíjí je litrovkou Coly.

A to jsme teprve v září. Naše hlavní hrdinka se sem přistěhovala v srpnu a své vyprávění končí prosincem. Už teď jsem zvědavá, jak to bude na Vánoce.

Sáhla jsem po knize, která dokáže dát návod, jak žít s tolik potřebným nadhledem. Našla jsem v ní mužský humor přeci jenom zjemnělý rukou ženy, odlehčení, prostě knížku pro chvíle nepohody. Už teď je mi jasné, že dnes spát, dokud ji nepřečtu, nepůjdu.
(foto www.paseka.cz)
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.063 s