Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 28.11.2022, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13316
Komentářů: 11326


MěřeníVíkend mezi jeepy (džípy) a americkými uniformami

03.05.2012   Stanislav Polauf   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Můžete strávit v Plzni ve dnech 4. až 6. května, kdy se zde - letos již po třiadvacáté - uskuteční oslavy osvobození města americkou armádou pod souhrnným názvem SLAVNOSTI SVOBODY.

 

Program je mimořádně pestrý a bohatý. Vedle oficiálních vzpomínkových aktů u památníků II. světové války a položení květin u památníku 2. pěší divize určitě zaujme bohatý kulturní program na několika scénách. V Plzni vystoupí např. Greenhorns s Janem Vyčítelem, Taxmeni, Míša Leicht, YO-YO Band, Na starý kolena band, big band mariánské Lázně či swingová kapela Pilsner jazz Band. Vše pak bude zakončeno slavnostním koncertem Orchestru Gustava Broma s hostem Laďou Kerndlem.

Jako každý rok projede ulicemi města konvoj desítek historických vojenských vozidel (viz foto z loňského roku). Čelo kolony bude tvořit historická technika 16. obrněné divize s pěší jednotkou. Za nimi pojedou na džípech američtí a belgičtí veteráni. V konvoji se budou prezentovat se svou technikou plzeňské a mimoplzeňské kluby vojenské historie. O netradiční podívanou se postarají skotští dudáci. Jejich hudba zazní nejen v koloně, ale i při následném vystoupení na náměstí Republiky.

Pro milovníky vojenské techniky budou připraveny kromě kultovních jeepů americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné transportéry M8 Greyhound, motorky Harley Davidson a další. Chybět nebudou zbraně, klasické britské i americké pušky, samopaly, pistole, revolvery nebo lehké a těžké kulomety s dlouhou historií, kterou zájemcům představí uniformovaní vojáci. Premiéru bude mít americký lehký tank M24 Chafee, který zprovoznili nadšenci z americké vojenské základny v německém Vilsecku a přátelé Muzea Generála Pattona v Plzni.

Právě toto Muzeum - jediné v ČR - je věnováno výhradně americké armádě, o níž se dlouhá léta nesmělo v Plzni moc mluvit. Expozice mapuje postup a pobyt armády Spojených států na území Československa v roce 1945. Více než jeden tisíc vystavených exponátů ze sbírek soukromých sběratelů dokládá dobovou výstroj a výzbroj příslušníků armády a  předměty denní potřeby vojáků.

 Svoji tradici mají venkovní expozice před kulturním domem Peklo – Camp Lucky Strike a Camp 1945 - kontrolní bod americké armády. Ve spolupráci s muzeem a v rámci projektu From D-Day To V-Day se veřejnosti představí 508. výsadkový pluk 82. výsadkové divize. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout výstroj, výzbroj a vybavení 82. americké výsadkové divize, která se jako první účastnila bojů několik hodin před vlastním vyloděním spojeneckých vojsk v Normandii 6. června 1944 a osvobodila první město Ste Mére Église v okupované Francii. Nebude chybět ukázka dobového života v campu, balení padáku, činnost zdravotníka a příprava výsadkáře.

 Do Plzně na oslavy přijedou jako každý rok američtí a belgičtí váleční veteráni. Zůstala sice již jen hrstka těch, kterým, ale o to více jsou vítáni. Již tradičními vzácnými hosty budou George Patton Waters, vnuk generála Pattona, Charles Noble, syn generála Noblea a bratr Virgila Kirkhama, posledního úředně zaznamenaného amerického pilota, který zahynul během druhé světové války v Evropě.

Součástí oslav je již zahájená výstava v mázhausu plzeňské radnice, která připomíná akci poválečné hospodářské pomoci UNRRA.

Foto: slavnostisvobody.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0507 s