Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníZáhady druhé světové války

30.05.2012   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Záhady jedné z temných kapitol lidstva opět na knižním trhu. Nová kniha záhadologa Vladimíra Lišky Záhady druhé světové války listuje vybranými kapitolami z historie největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva se zaměřením na české země a Protektorát Čechy a Morava.

Autor svou pozornost  upřel také na Adolfa Hitlera, jemuž věnoval hned dvě kapitoly. První z nich se snaží odpovědět na otázku, co se přihodilo v životě mladého Hitlera mezi lety 1910 až 1913, kdy se z malíře proměnil v politického fanatika a zuřivého antisemitu. Podle jedné teorie prý propadl drogám (užíval kořen peyotl) a černé magii. Druhá se zabývá mýtem o údajné Hitlerově záchraně z dobytého Berlína a jeho fingované sebevraždě.

Samotná kniha má devět kapitol a tři intermezza, která bych s klidným svědomím doporučila středoškolákům ke studiu, neboť první velice srozumitelně a přehledně shrnuje fakta a události, které vedly ke vzniku protektorátu, druhé intermezzo popisuje všední život v protektorátu a třetí se věnuje kauze popírání holocaustu.

Nechybí samozřejmě ani kapitoly o zlomové události v životě protektorátu, kterou byl atentát na Heydricha s následnou heydrichiádou a vypálení Lidic. Vladimír Liška hledá mj. odpovědi na otázky, komu Heydrichova smrt nejvíce prospěla a kdo vlastně vydal rozkaz k  vyhlazení Lidic.
Milovníky opravdových záhad jistě potěší kapitola o štěchovickém pokladu, v níž autor vyslovuje hypotézu, že oním pokladem jsou plány k prototypu diskového letadla.

Absenci fotografické přílohy plně vynahrazuje příloha textová, která obsahuje úryvky významných dobových dokumentů (např. Mnichovské dohody, Protokolu o jednání Adolfa Hitlera s dr. Emilem Háchou o zrušení samostatnosti Československé republiky ze dne 15.března 1939,  Nástupnického projevu Reinharda Heydricha na poradě vedoucích představitelů nacistické okupační správy protektorátu z 2.října 1941, Politické závěti Adolfa Hitlera z 29.dubna 1945 nebo Dekretu prezidenta republiky Edvarda Beneše č.16 o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech z 19.června 1945).

Hlavním cílem této knihy není čtenáře jen zaujmout výkladem o záhadách, ale dle autorých slov v epilogu „poukázat na to, čeho byl schopen nacistický teror a jak byl proti této síle svět dlouho bezmocný, protože sama podstata nacismu byla tehdejším demokratickým světem podceněna.“

Vladimír Liška, přední český záhadolog a spisovatel se narodil 15.1.1955. Vystudoval Pedagogickou fakultu UK (obor historie, český jazyk). Stal se jedním z vedoucích ufologického projektu Záře. Od roku 2001 se plně věnuje publicistické dráze. Je autorem více než třiceti knih.
 


Záhady druhé světové války
Vladimír Liška
Nakladatelství XYZ, 2012
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0712 s