Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 1.3.2021, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13022
Komentářů: 11216


MěřeníRozhovor s Vladimírem Václavkem

02.06.2004   Martina Bittnerová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rozhovor se známým představitelem brněnské experimentální scény Vladimírem Václavkem, který působil například ve skupinách Dunaj a Čikori nebo v duu s Ivou Bittovou.

Máte za sebou poměrně úspěšné sólové album, které se dočkalo kladných kritik a recenzí. Samozřejmě teď už sklízíte ovoce své práce a písničky z alba hrajete na koncertech posluchačům. Přesto jak dlouho jste vlastně sbíral materiál na toto album a kdy ve vás vznikla myšlenka stát se autorem a zároveň interpretem? Autorem a interpretem jsem byl vlastně už od začátku. Vždycky jsme dělali vlastní věci. Začátkem devadesátých let jsem vydal svoje první sólové CD, Jsem hlína, jsem strom, jsem stroj. Toto jsem ale ještě nehrál živě na koncertech, byla to jen studiová věc. A vlastně od té doby ve mně podvědomě nazrávala myšlenka, udělat sólový program, se kterým budu i vystupovat.Je v dnešní době jednoduché najít vydavatele pro desku, která neobsahuje laciné popové šlágry, ale vyžaduje vnímavější posluchače?Naštěstí ještě existují firmy, kterým jde o muziku, jako například Indies, se kterými už spolupracuji delší dobu, ale počítat musí každý. Určitě není jednoduché začínat, ale myslím, že když je něco opravdu kvalitní, dříve, nebo později si to cestu ke svému publiku najde. Působil jste v mnoha hudebních uskupeních, mimo jiné s Ivou Bittovou. Chcete se dnes už soustředit jen na svou sólovou dráhu a nebo budete budoucnu pokračovat ve spolupráci s některými hudebníky, s nimiž jste dříve hrával?Určitě budu dál spolupracovat s lidmi, které mám rád a se kterými se mi dobře dělá. Komunikace je jedna z nejkrásnějších věcí na hudbě. Dál chci ale taky dál pracovat na svém sólovém hraní. Je to zase něco jiného, jsem tam sám za sebe, za nikoho se nemůžu schovat.Moc mě to baví.

Do výčtu vašich aktivit patří i psaní poezie. Souhlasíte s výrokem, že texty písní jsou mnohdy básněmi? Kdy jste v sobě objevil schopnost psát, schopnost skládat verše? Jistě jste za svůj muzikantský život poznal hodně zajímavých míst a měl hodně zážitků. Nenapadlo vás proto zúročit je třeba v nějaké próze?

Myslím, že psaní textu, nebo poezie, je něco jiného. Ale určitě se to často protne. Já sám zhudebňuju básně. Schopnost psaní objevil tak, že jsem si začal psát různé postřehy a vjemy a najednou to začalo žít vlastním životem. Psaní prózy mě nikdy nelákalo, možná se ale jednou pustím do psaní pohádek. To bych rád, zatím ale ještě nenazrál čas.Většina muzikantů začíná big-beatem, nebo punkem, prostě tím co je v těch „nácti“ nejvíc baví, nebo inspiruje. Čím jste začínal vy? Máte třeba své rané začátky nějak zdokumentované?Začínal jsem asi jako všichni ostatní. První akordy, první písničky, potom jsem dělal klasickou kytaru, potom první kapela atd. Nic z těch prvních pokusů se nezachovalo. Rád bych si to někdy poslechl. Ale o samotě!Kdo vás přivedl k hudbě? A jak jste se dostal až do kapely Dunaj? K hudbě mě přivedla hudba a souhra okolností. Dunaj začal vznikat po mém příchodu do Brna, kdy jsem se seznámil s Pavlem Fajtem a začali jsme spolu zkoušet a hledat nový hudební jazyk.Myslíte si, že to dnes mají mladé začínající kapely jednodušší, než před takovými dvaceti lety?V něčem jednodušší, v něčem složitější. Dnes si každý může hrát co chce a s kým chce. To je asi to nejdůležitější. Na druhé straně je tu obrovská nadprodukce a inflace hudby a v celém tom kolotoči je často muzika az na posledním místě.Koncertujete po celé republice, takže můžete srovnávat reakce i úroveň publika. Našel jste už třeba místo, kde hrajete nejraději? Chystáte se i na letní festivaly? Za ty roky mám hodně míst, kam se moc rád vracím, jak u nás, tak po Evropě. Na nějakých festivalech budu přes léto určitě hrát.Vaše vystoupení ve Společenském domě bylo zrušeno, přesto se zeptám, zda-li neplánujete do budoucna nějaké jiné vystoupení v našem regionu?

Jezdím po celé republice, tak určitě dříve nebo později k vám, nebo někam poblíž přijedu.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0575 s