Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 6.8.2020, svátek má Oldřiška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12922
Komentářů: 11146


MěřeníNÁVRAT DOMŮ - TV tip - příběh lidí poznamenaných peklem války

27.07.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Návrat domů by měl být radostný. Když se však vracíte z války a chybí vám tu ruka tu noha nebo se můžete pohybovat jenom na vozíku máte zcela jiné pocity.

 

Tady začíná půdorys amerického protiválečného dramatu režiséra Hala Ashbyho natočené v roce 1978, v době, kdy se americké kliniky a speciální nemocnice plnily tělesně i duševně poznamenanými vojáky vracejícími se z Vietnamu. V jedné takové nemocnici pracuje jako ošetřovatelka mladá Sally (Jane Fondová). Její muž Bob (Bruce Dern) je ve válce, ona je osamělá a navíc se musí vystěhovat z důstojnického bytu. Mezi muži s těžkými válečnými zraněními je i seržant Luke (Jon Voight), po zranění páteře ochrnutý. Sally je zpočátku šokována jeho cynizmem, s nímž vypráví o poslání amerických vojáků ve Vietnamu i o šancích jejího muže na přežití.

O Lukeho se však obětavě stará a postupně se mezi nimi vyvine milostný vztah. Komplikace přicházejí ve chvíli, kdy Sally dostane dopis, že se manžel vrací domů. Když se Bob dozví o vztahu své ženy reaguje tak, jak jej naučili ve Vietnamu, bere pušku a...

Ale nejde o pomstu či vyřízení soka z milostného trojúhelníku. Autorům šlo v prvé řadě o to, ukázat jak válka mění člověka, jeho charakter, jednání a reakce. Oba muži filmu jsou oběti - oběti režimu, který je vrhl do nesmyslné války, v níž brzy vezme za své americký patriotizmus a heroizmus a zůstává jen holé zoufalství, kořeněné bezvýchodnými traumaty.

Za natočení filmu se silně zasazovala hlavně představitelka hlavní role Jane Fondová, známá v té době jako aktivní pacifistka bojují veřejně jak písněmi tak organizováním manifestací proti válce. Na jedné z protiválečných demonstrací se potkala s Ronem Kovicem, který ji inspiroval větou "ztratil jsem svoje tělo, ale získal jsem svoji mysl" k myšlence natočit film o válce bez války.

Těch válečných filmů s ukázáním tvrdosti bojů známe dost - jmenujme třeba jen slavnou Coppolovu APOKALYPSU, Ciminova LOVCE JELENŮ nebo propagandistické ZELENÉ BARETY. V případě NÁVRATU DOMŮ jde o to, ukázat "zázemí" války, osudy válečných veteránů. Z této skupiny jsme mohli poznat třeba drama NAROZEN 4. ČERVENCE Olivera Stonea - příběh zmrzačeného veterána Rona Kovice, duševně narušené vojáky v HOSTECH Elii Kazana, TAXIKÁŘE, jemuž válečné vzpomínky nedovolují usnout (Martin Scorcese), na drogách závislého veterána v JÁKOBOVĚ ŽEBŘÍKU (Adrian Lyne) nemluvě o pohledu na válku z perspektivy hippies, jak nám jej naservíroval Miloš Forman v HAIR. Pamětníci také možná zavzpomínají na druhou světovou válku, z níž se ve filmu NEJLEPŠÍ LÉTA NAŠEHO ŽIVOTA Williama Wylera vracejí tři vojáci domů.

Film NÁVRAT DOMŮ měl velký ohlas jak na festivalech (v Cannes získal Jon Voight cenu ze herecký výkon) tak u publika. Odnesl si také tři cenné Oscary (za nejlepší mužský herecký výkon, nejlepší ženský výkon a nejlepší původní scénář). Dodnes je působivým dramatem okořeněným navíc množstvím dobových písní (včetně Beatles, Janis Joplin či Rolling Stones), které jsou stále živé a doplňují vlastní příběh.
Fota: blisty.cz, filmito.cz

*************************************************************************
NÁVRAT DOMŮ
(Coming Home), USA 1978, režie Hal Ashby,
uvádí Barrandov v pondělí 30. července od 22,00 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2592 s