Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníMuzikál Excalibur - více kritika než recenze

07.06.2004   Markéta Karešová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S muzikály se v posledních letech takříkajíc "roztrhl pytel". Ježíš, Johanka, Krysař, Excalibur a mnoho dalších láká diváky z celé republiky na nevšední zážitky do pražských divadel. Posledně jmenovaný (Excalibur) můžete na rozdíl od těch dříve jmenovaných navštívit třeba právě dnes. Hraje se vždy ve všední dny od 18.00 hodin v divadle Ta Fantastika v Praze. Muzikály mám ráda, tudíž jsem se vydala do matičky stověžaté, zakusit trochu té kultury na vlastní kůži.

V divadle:
Když pominu strkanice na chodbách, fronty u WC a podobné nepříjemnosti, provázející malá divadla a kulturní zařízení, dalo by se říci, že organizačně bylo vše celkem v pořádku. Vstupenky jsme objednali přímo v divadle, což vřele doporučuji. (Objednat lze telefonicky a vyzvednout půl hodiny před představením) Nicméně předprodejních kanceláří je více než dost po celé republice (lze najít na internetu, např. www.ticketportal.cz).

Představení:
Od muzikálu samotného jsem očekávala mnohé. Možná proto se mi představení nezdálo co do zpracování zvládnuté právě na jedničku. Příčily se mi některé scény, například opilý a vrávorající kouzelník s lahví čehosi v ruce, fotografující se protagonisté, přičemž fotografování samotné bylo zasazeno do příběhu a rádoby vtipné dialogy. Snaha o určitou modernizaci a vložení komediálních prvků podle mě příběhu neprospěla. Již zmíněná upoutávka na fotoaparát Kodak silně připomínala scénu z "Básníků", kde malé ochotnické divadlo na závěr představení otevírá šampus, neboť jím upozorňuje na svého sponzora. To však Ta Fantastika zapotřebí nemá. Nebo ano? Nicméně, alespoň si protagonisté založili do svých alb další fotografie.

Příliš neprospělo ani to, že v celém muzikálu nejsou použity téměř žádné kulisy (možná je Kodak lakomý sponzor...) a kostýmy jsou až na výjimky (král a královna) laděny pouze do černé a bílé. Zcela jistě to bylo záměrem tvůrců, neboť dobro a zlo je protkáno celým příběhem, nicméně při absenci kulis působili herci poněkud fádně.

Za pozitivní lze označit snad jen výkony samotných herců. Všichni zpívali hlasem i srdcem. Zaujala mě zejména Morgana v podání Ivy Jirešové, která svou roli perfektně zvládla nejen po pěvecké stránce, ale stejně dobře po stránce taneční i herecké. Ačkoli mě při pročítání obsazení zprvu mrzelo, že právě v tomto termínu Morganu nehraje Lucie Vondráčková, brzy mě díky výkonu Ivy Jirešové lítost přešla.
Ovšem výkon Morgany ani ostatních postav nemohl muzikálu dodat potřebnou šťávu, která mu bezpochyby chybí.

Pár obecných informací (zejména pro mimopražské a Prahy neznalé):
- podrobnosti o muzikálu, obsazení, termínech a cenách www.tafantastika.cz a www.muzikalexcalibur.cz
- délka představení 180 minut včetně 15ti minutové přestávky
- v divadle platí jako obvykle zákaz fotografování
- v předsálí lze zakoupit občerstvení
- Divadlo Ta Fantastika najdete v Karlově ulici (asi 50m od Karlova mostu), nejlépe se tam dostanete metrem na stanici Staroměstská (trasa A), pak nabrat směr Karlův most (po výstupu z Metra ve směru na Staroměstské náměstí se dejte vlevo). Zaparkovat se v nejbližším okolí příliš nedá.

Pro úplnost:
Navštívila jsem představení 19.5.2004.
Obsazení :
Artuš Kamil Střihavka
Ginevra Iva Marešová
Mordred Radim Schwab
Merlin Martin Pošta
Morgana Iva Jirešová
Vortinger Roman Říčař
Lancelot Viktor Dyk
Igrain Monika Maláčová
Markéta Tereza Nekudová
Cornwell Hynek Čermák
Uther Tomáš Hájíček
Lamorak Zdeněk Vencl
Převorka Michaela Poláková
Jeptiška Gabriela Vermelho
Iwain Petr Novotný
Erec Lukáš Kumpricht
dítě Michaela Bochňáková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jana - 12.6.2004 - 19:10

Trošičku zavádějící terminus technikus - kritika coby publicistický útvar vypadá daleko jinak:))

Od: Crissy - 4.1.2005 - 20:00

Hodnocení?
Podle tvé "kritiky" se mi, upřímně řečeno zdá, že jsi spíše divák, který hledá ten typický komerční muzikál viz.Kleopatra, Mušketýři....ve svém článku hodnotíš kostýmy (zdají se ti fádní-jen do černa....ale líbilo by se ti, kdyby tam naběhnul Lancelot v červené košili se zelenýma puntíčkama? možná si zkus nejdřív uvědomit, co se asi v době příběhu nosilo) a také scénu....ukaž mi jeden muzikál, kde scéna zaručila kvalitu celého díla a zvu tě na kafe....
Víš, měla by tě zajímat hudba (o které jsi tady nenapsala ani čárku), protože na muzikál by se mělo chodit kvůli hudbě a ne zkoumat, jaký kdo má kostým....uznávám, že scéna a kostýmy dokáží muzikál dokreslit, ale stoprocentně bych to nestavěla na první místo....
A co texty? Ty tě také nezaujaly? Ono kdyby jsi poslouchala a zamyslela se nad nimi, tak bys chtě nechtě musela uznat, že jsou geniální....

Od: Markéta - 4.1.2005 - 21:51

crissy
Neviděla jsem ani Kleopatru ani Mušketýry, takže nevím, zda právě tyto dva kousky jsou typicky komerční, nicméně kdyby měl Lancelot čevenou košili, určitě by to nevadilo (pokud by nebyla se zelenýma puntíčkama).
Na muzikál se chodí kvůli celému komplexu, tedy kvůli hudbě, textům, hereckým výstupům i scéně, musí tedy celek působit dobře, ne jen jeho část. Po pravdě řečeno se mi nelíbila ani hudba. Texty mají svou hloubku, to jistě, ale prostě to nestačí. Když to srovnám s Ježíšem (protože jak už jsem uvedla, Mušketýry ani Kleopatru jsem neviděla...), tak je Exculibur propadák. Samozřejmě co divák to názor a jsem opravdu ráda, že se našel někdo, kdo tento muzikál chválí. Než jsem psala tu recenzi, ptala jsem se na názor na něj několika lidí, kteří jej viděli. Bohužel nikdo nadšením nejásal.
K tomu, zda znám muzikál, kde scéna zaručila kvalitu celého díla... to samozřejmě ne, jak už jsem napsala, kvalitní musí být celek, ne jen některé fragmenty. Takže na kafe asi nepůjdem :-)

Od: lilly - 14.1.2005 - 9:36

obsazení
19.5.2004 hrál Vortingera Marcel Jakubovie. Roman Říčař byl sice napsaný v obsazení, ale zřejmě se nedostavil.

Od: Martina - 14.1.2005 - 10:48

Škoda jen, že podobné diskuse nejsou pod články o divadelních představeních - kvalitních.

Od: Jiří Kuchta - 24.1.2005 - 21:56

Viděl jsem to v sobotu. Obsazení: Artuš:Petr Kolář, Ginevra:Iva Marešová,Morgana:Lucka Vondráčková,... Naprosto jsem byl vyvalený (pozitivně) z Ivy Marešové. Lucka Vondráčková dělala dojem jako by napodobovala Lucii Bílou. Ty zmiňované texty - moc jsem z nich neměl. Projevovala se tam klasická nemoc všech zvukařů, kteří se snaží ozvučit divadlo tak, aby ničemu nebylo rozumět, zpěv se naprosto ztrácel v doprovodné hudbě. Ve druhé půlce už to bylo lepší. Ty odkazy na moderní dobu bych tam také nemusel mít.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0241 s