Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMagický zážitek s hudbou, která proklouzává mezi prsty

06.10.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Říjnové Music Infinity představí českému posluchači tvorbu hudebníků z londýnsko-berlínského labelu Erased Tapes, který se věnuje prorůstání soudobé klasiky a elektronické hudby.

Repetitivní vážnohudební motivy utopené v ambientních plochách bude servírovat projekt A Winged Victory For The Sullen, v němž se potkal autor filmové hudby a klavírista Dustin O'Halloran a hudebník Adam Wiltzie známý jako polovina skupin Stars of The Lid a Dead Texan. Svoje křehké klavírní skladby zahraje v Paláci Akropolis německý skladatel a hudebník Nils Frahm, kterého na pódiu doplní čelistka Anne Müller. A po famózním březnovém koncertě v Paláci Akropolis se na „místo činu“ vrátí také islandský skladatel Ólafur Arnalds, který posluchače zasype svým melancholickým klavírně-smyčcovým minimalismem.
 
Hudební vydavatelství Erased Tapes patří k nejdůležitějším labelům současné alternativní scény. Před pěti lety ho v Berlíně založil designér a architekt Robert Raths, který mu dal do vínku lásku k nadžánrovým dobrodružstvím na poli soudobé elektronické hudby. „Vždycky mě nejvíce zajímal dialog mezi opačnými póly - mezi tradicí a současností, či mezi digitálním a analogovým, elektronickou a akustickou hudbou nebo popem a klasikou,“ vysvětluje Raths, který svůj label vnímá jako rodinu kreativních hudebníků, kteří u něj našli útočiště, v němž můžou plně rozvíjet svůj talent. Erased Tapes se výrazně prosadili díky skladatelům tzv. postklasické hudby jako jsou Peter Broderick či právě Nils Frahm a Ólafur Arnalds. Vychází na něm ale i klubověji orientovaná elektronika (Rival Consoles) či post-rock (Codes in the Clouds).
 
Jedním z nejnovějších přírůstků do rodinného alba Erased Tapes je dvojice A Winged Victory For The Sullen, jejíž fúzování slastného ambientu, post-rockových nálad a postupů vážné hudby na jejich loňském eponymním debutu uhranulo posluchače i kritiku. Dustin O'Halloran a Adam Wiltzie se kvůli natáčení desky uchýlili na několik týdnů do jednoho opuštěného kostela na východě Berlína a s pomocí klasických nástrojů zde natočili album, které zhudebňuje tíživou melancholii podzimních večerů. Adam Wiltzie desku popisuje jako „vysněnou noční hudbu“ a v kompozicích alba se skvěle prolíná zádumčivá atmosféra Stars of the Lid i tlumený dramatický patos filmových soundtracků, které jsou zase doménou Dustina O'Hallorana. (Je podepsaný pod hudbou k filmům Americká aféra či Marie Antoinetta).
 
Ideálním vzorkem hudby, která Erased Tapes proslavila je tvorba berlínského pianisty Nilse Frahma. Jeho mlžný klavírní minimalismus vychází z klasiky, vždyť studoval u Nahuma Brodského, žáka Čajkovského, ovlivňuje ho ale i soudobá vážná hudba či ambient. Nejnovější album Felt (2011) je úžasný experiment s klavírem, jehož zvuk je tlumený přes dusítko. Výsledkem jsou intimní skladby, v nichž jsou mezi tóny slyšet i ty nejniternější pohyby uvnitř klavírní konstrukce. Album figurovalo ve výročních žebříčcích Guardianu nebo Mojo a mezi Frahmovy fanoušky patří i Thom Yorke, který skladbu Ambre zařadil do svého žebříčku zveřejňovaného na webu Radiohead. Frahm má za sebou také nahrávky s čelistkou Anne Müller, která ho doprovodí i v Praze a aktuální singl s Ólafurem Arnaldsem, s nímž se na pódiu Paláce Akropolis také potká.
 
Islandský skladatel přivádějící generaci fanoušků post-rocku do čarokrásného světa komorní hudby už v České republice mnoho představování nepotřebuje. Ve svých pětadvaceti letech je již Ólafur Arnalds uznávanou stálicí alternativní scény a zároveň neúnavným experimentátorem, který s každou nahrávkou posouvá hranice svého stylu. Jeho emotivní minimalistické skladby připomínají křehké neoklasicistní nahrávky Jóhanna Jóhannssona či Zbigniewa Preisnera, lze v nich ale také cítit například vliv atmosférických postrockových nálad. Ostatně na turné si ho před čtyřmi lety pozvali slavnější krajané Sigur Rós.
 
Showcase značky Erased Tapes v úterý 9. října slibuje magický zážitek s hudbou, která zdánlivě proklouzává mezi prsty a zároveň zanechává nesmazatelné stopy na duši posluchačů. K výjimečné atmosféře večera může přispět i fakt, že A Winged Victory For The Sullen, Ólafur Arnalds a Nils Frahm slibují také vzájemné kolaborace.
 
Více informací a audio ukázky:
http://www.erasedtapes.com
 
http://www.awvfts.com/
http://nilsfrahm.de
http://olafurarnalds.com
 
Napsali o Erased Tapes:
Čirý zvukový perfekcionismus.
Drowned In Sounds
 
Zásadní poslech pro zvukové dobrodruhy.
Rock Sound
 
Společným znakem muzikantů z Erased Tapes je delikátní zasněná euforie.
Der Spiegel
 
 
http://www.erasedtapes.com
 
 
 
www. palacakropolis.cz
Předprodej lístků v sítích TICKETPRO, TICKETPORTAL a TICKETSTREAM  a kavárně Paláce Akropolis:
280,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
280,- Kč+ poplatky v předprodejních sítích
340,- Kč na místě
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0211 s