Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníŠťastný skřítek

10.10.2012   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Byl jednou jeden skřítek. Nebyl ani moc hezký, ani moc ošklivý. Byl to docela obyčejný skřítek a jmenoval se Toník. Jak už to ale u skřítků bývá,i Toník uměl něco opravdu kouzelného, něco, co neuměl nikdo jiný: Toník měl překrásný hlas a nádherně zpíval.

V češtině vychází první knížka, kterou po svém odchodu do exilu kreslil ilustrátor a autor knih pro děti Petr Sís. Knihu &Sťastný skřítek napsal švýcarský spisovatel Max Bolliger. Vyšla v mnoha jazycích a zaznamenala velký úspěch u malých čtenářů po celém světě.

Max Bolliger přichází v této knize k dětem s pochopením a trpělivostí. Některé části textu se rytmicky opakují, někdy s drobnou obměnou, z čehož vyplývá zřejmý důraz na danou myšlenku.

Petr Sís za své autorské knihy pro děti získal četná ocenění. Letos na jaře dostal na veletrhu v Boloni Cenu Hanse Christiana Andersena, nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež. 

Známý ilustrátor vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v osmdesátých letech ale utekl do Spojených států, kde se prosadil jako žádaný kreslíř pro přední americké deníky a časopisy. Právě tam také začal vydávat vlastní úspěšné obrázkové knihy pro děti, kterých vzniklo zatím dvacet. 

K nejznámějším dílům Petra Síse patří knihy Ptačí sněm a Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou.
Jeho knihy vyzdvihují u dětí ty nejzákladnější hodnoty. Příkladem je právě &Sťastný skřítek – myslel si, jak hodně by byl šťastný, kdyby mohl vlastnit všechny ty nádherné věci kolem. Nakonec zůstal opuštěný a bez fantazie. Ale musel si tou zkouškou projít, aby pochopil, jaké hodnoty jsou vskutku důležité.

V jednoduchosti je krása. Stará, ale přesto velmi pravdivá myšlenka, která se uchytila právě v knize &Sťastný skřítek. V originálně vyšel poprvé v Curychu v roce 1984 a nyní v českém překladu v nakladatelství Paseka.&Sťastný skřítek
Bolliger, Max; Sís, Petr

vydalo Nakladatelství Paseka, 2012
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0351 s