Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníZnáme vítěze Ceny Franze Kafky: Spisovatelka Daniela Hodrová ji získá ve čtvrtek

24.10.2012   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve čtvrtek 25. října 2012 v Brožíkově síni Staroměstské radnice převezme česká spisovatelka Daniela Hodrová literární Cenu Franze Kafky. Autorka románové trilogie Trýznivé město či knihy esejů Chvála schoulení se tak stane dvanáctou nositelkou tohoto ocenění.

Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Jejími dosavadními nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelinek, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel a John Banville. Porota letos působila ve složení Petr Demetz, André Derval, Marianne Gruber, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann, laureátka byla zvolena v tajném hlasování a zvítězila v konkurenci dalších osmi navržených celosvětově známých autorů.
 
Daniela Hodrová se narodila 1946 v Praze v umělecky zaměřené rodině. Po studiích jazyků, (ruštiny, češtiny, francouzštiny), a srovnávací literatury na Univerzitě Karlově  v  Praze pracovala jako redaktorka v nakladatelství Odeon. Od poloviny 70. let  dodnes  se věnuje badatelské práci v oboru teorie literatury v akademických vědeckých ústavech v Česku. Je autorkou literárněvědného díla: monografií, (např. Hledání románu, 1989), studií a překladů (např. Román jako dialog M. Bachtina, 1980). Její beletristické a esejistické knihy, zvláště románová trilogie Trýznivé město – Podobojí, Kukly  a  Théta z devadesátých let, jsou přeloženy do francouzštiny, němčiny a polštiny. V roce 2011 získala Státní cenu za literaturu  Ministerstva kultury ČR.
 
Partnerem Společnosti Franze Kafky při pořádání Ceny F. K. je hl. město Praha, koná se pravidelně pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky a primátora hlavního města Prahy. Jejím posláním je ocenění umělecky výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury. Cena se uděluje za celé dosavadní dílo autora.
 
Cena bude předána při ceremoniálu 25. října 2012 v Brožíkově sále Staroměstské radnice v Praze. Laudatio přednese člen poroty, prof. Oldřich Král.
Symbolem Ceny je bronzová soška od Jaroslava Róny a je spojena s finanční odměnou 10.000 dolarů.
 
Zdroj: Daniela Uherková
Společnost a Centrum Franze Kafky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0332 s