Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníUnikátní Minisalon filmových klapek v pražském divadle Hybernia

20.03.2013   Aneta Šimonková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pozoruhodná výstava originálních filmových klapek od 4. dubna zaplní foyer divadla Hybernia v centru Prahy. Filmové klapky, typický, i když dnes už lehce nostalgický symbol filmového natáčení, pomalované či jinak výtvarně zkrášlené známými českými umělci, tradičně provázejí Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival.

Do aktuálního 16. ročníku prestižního Minisalonu filmových klapek přispěla řada autorů, kteří už za roky vydali celé kolekce klapek, mezi nimi například Jaroslav Nykl, Maria Axamitová, Josef Ruszelák, Jana Baboráková, Kateřina Lovis Miler, Ilja Hartinger, František Květoň, Ladislav Pálka či Josef Schindler. Výstava v Hybernii je první příležitostí vidět letošní kolekci pohromadě.
Z Prahy se nevšední umělecká díla a zároveň cenné sběratelské kousky přemístí do dějiště Zlín Film Festivalu, jehož 53. ročník se uskuteční od 27. května do 1. června. Klapky budou od 13. do 25. května vystaveny ve zlínském Obchodním a zábavním centru Zlaté jablko. Na festivalový týden se přesunou do Kongresového centra (sídlo akreditačního centra ZFF). Vyvrcholením minisalonu filmových klapek, který nemá ve světě obdoby, bude veřejná dražba vystavených originálů v pátek 31. května od 14 hodin na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Výtěžek aukce je každoročně určen na podporu studentské filmové tvorby.

Tradice výstavy a dobročinné aukce klapek vznikla v roce 1998, při příležitosti konání 38. ročníku festivalu. Tehdy pořadatelé poprvé půjčili celkem 26 klapek umělcům z různých oborů – výtvarníkům, hercům, filmařům a požádali je, aby jim vtiskli svůj osobitý výtvarný rukopis. Počet vystavovaných klapek se od té doby několikanásobně zvýšil, stále větší je i výtěžek z dražby. Například v loňském roce největší zájem vzbudila klapka, kterou pro ZFF vytvořil výtvarník Maroš Chury, nazvaná Byl jednou jeden král, která se vydražila za 120 000 Kč. Celkový výtěžek loňské dražby se zastavil na čísle 1 381 000 Kč. Za dosud nejvyšší částku v patnáctileté historii aukcí – 199 000 Kč – byla v roce 2008 prodána klapka z dílny Libora Vojkůvky.Zdroj: 2media.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0329 s