Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníMinimalismus – Fluxus – Milan Knížák – témata Pražské komorní filharmonie

21.05.2013   Aneta Šimonková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Američtí minimalisté, umělecké hnutí Fluxus nebo zastánce minimalistických myšlenek, umělec a pedagog Milan Knížák, naplní program posledního koncertu sezony Pražské komorní filharmonie z cyklu Krása dneška. Dnes uzavřou hráči PKF společně s dramaturgem projektu Petrem Kofroněm v Experimentálním prostoru NoD svou první společnou sezonu.

Série koncertů, jež přibližuje divákům soudobou hudbu prostřednictvím monotematických večerů, kde dává prostor rovněž dalším uměleckým směrům či společenskovědním tématům, je na české scéně dosud jediným projektem svého druhu.
Po sovětském undergroundu, post-post-post minimalismu nebo záhadných úmrtích zvolil Petr Kofroň pro závěrečný koncert téma minimalismus. Stejnojmenný večer proběhne především v americké režii: orchestr PKF zahraje skladby amerických autorů Terry Rileye, nástupce La Monte Younga, dále pak nejvýznamnějšího minimalisty Steve Reicha, tvůrce několika kompozičních postupů, a jako třešničku na dortu uvede hudební ukázky českého výtvarníka, pedagoga a skladatele, profesora Milana Knížáka, jenž se stane zároveň hostem večera. Ten během svého pobytu v USA po roce 1968 pořádal happeningy spolu s dalšími osobnostmi tamního uměleckého života angažujícími se v mezinárodním hnutí Fluxus (součástí hnutí byla například i Yoko Ono nebo právě Terry Riley).
Program zítřejšího koncertu, jenž potěší zejména příznivce experimentální hudby, přibližuje jeho tvůrce, dramaturg Petr Kofroň: „Američtí minimalisté jsou jednou z odnoží, která vznikla ze zásadního impulsu hnutí Fluxus. Na koncertě zazní díla Terry Rileye a Steve Reicha, v nichž seznáme, jak se jejich myšlení po desetiletích proměnilo,  v konfrontaci s Milanem Knížákem, přímým účastníkem hnutí Fluxus. Milan Knížák představí nejen samotné hnutí, ale i vlastní dílo z nahrávek a dokonce i živě.“
Začátek koncertu je naplánován na 19.30. Vstupenky v kategoriích za 150,- a 250,- Kč je možné zakoupit hodinu před koncertem v teatro NOD na adrese Dlouhá 33, Praha 1, studenti mají vstup zdarma. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.
 
Hudební ukázky autorů, jejichž hudba zazní na zítřejším koncertu, je možné si poslechnout zde:
Terry Riley: http://youtu.be/OjR4QYsa9nE
Steve Reich: http://youtu.be/CSPW9lTN6oQ
Milan Knížák: http://youtu.be/88ONydyRX7c
 

Koncertní cyklus Krása dneška Pražské komorní filharmonie je průkopníkem soudobé hudby na české kulturní scéně a navazuje tak na zavedenou tradici v řadě evropských metropolí, kde se tento žánr těší značné pozornosti a vydobyl si svébytné postavení. Mezi nejvýznamnější události soudobé hudby nejblíže od našich hranic patří například festival Wien Modern, bratislavský Melos-Ethos, legendární festival Varšavská jeseň fungující již od roku 1956 nebo německý festival v Donaueschingen.
Krása dneška dává prostor skladatelům 20. století, v jejichž melodiích zaznívají tradiční hudební nástroje, přitom odrážejí odlišné myšlenkové a hudební principy, než tomu bývalo u jejich předchůdců. Cyklus je na světě již 8. sezonu a v aktuální sezoně 2012-13 jej poprvé vede všestranná osobnost hudebního světa a specialista na soudobou hudbu u nás, Petr Kofroň, který je zároveň protagonistou každého z večerů. Ve svých pořadech věnuje prostor rovněž hostům, jež tvoří průsečík mezi hudbou a některým ze společenskovědních či exaktních oborů. V sezoně 2012–13 se cyklus věnuje tématům, jako je magie a hudba, sovětský underground, architektura a hudba, výtvarné umění, minimalismus v hudbě nebo záhadná úmrtí.

 
PROGRAM:
 

MINIMALISMUS

 

The Wheel & Mythic Birds Waltz (1983) pro smyčcové kvarteto
Terry Riley
 
Different Trains pro smyčcové kvarteto a zvukový pás
Steve Reich
 
Sonáta pro housle sólo
Milan Knížák
 
 
MEDIÁLNÍ PARTNER Krásy dneška je Radio 1.

 
Pražská komorní filharmonie vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka jako komorní těleso složené z mladých absolventů hudebních škol, hrajících se skutečným zaujetím a nasazením. Po roce 1996 se postupně zařadila do okruhu předních orchestrů České republiky a vybudovala si renomé i v zahraničí. Základní obsazení Pražské komorní filharmonie vychází z typu orchestru období vídeňského klasicismu, jehož skladby tvoří základní pilíř repertoáru. Kromě vrcholných děl této epochy a romantické éry je doplněn speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je stále v nabídce českých orchestrů ojedinělá.
 
V oblasti vzdělávání se Pražská komorní filharmonie věnuje nejen mladým talentovaným hudebníkům, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.
 
Pražská komorní filharmonie vystupuje mimo jiné v předních světových sálech, pravidelně je zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje se světoznámými dirigenty a interprety, jako jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Placido Domingo a řada dalších. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro domácí i světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. &Séfdirigentem orchestru je od počátku sezony 2008-2009 Jakub Hrůša.
 
Mezi zajímavé projekty 19. sezony (2012-2013) Pražské komorní filharmonie patří mj. abonentní koncerty s violoncellistou Mischou Maiskym pod taktovkou Milana Turkoviće, s klavíristou Jonathanem Bissem, sopranistkou Adrianou Kučerovou či klavíristkou Lisou de la Salle pod vedením Jakuba Hrůši, dále turné do Číny, Německa, Rakouska, Turecka, Francie či Itálie a mnoho dalšího.
 
Více informací na www.pkf.cz.

Zdroj: Pražská komorní filharmonieKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0259 s