Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 14.7.2020, svátek má Karolína 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12915
Komentářů: 11144


MěřeníNebe začíná v tobě

14.06.2013   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V následujích řádcích se přesuneme do dob dávných, na africký kontinent. Tam žili otcové pouště, mniši, aby stranou přijali sami sebe skrze poznání. Nepronásledováni snahou dosáhnout shora, chcete-li zvenčí, společností diktovaných ideálů, hledali odpovědi na otázky víry. Některé z nich se nám dochovaly a jsou pravou pokladnicí moudrosti.   

...V následujícím textu chceme čerpat především z těchto výroků otců. Vnímáme z nich, že vznikly ze zkušenosti a že nezůstávají teorií. Poučují nás, jsou plné moudrosti. ... Zde nejsou vysloveny pravdy pro každého. Slovo bylo zamýšleno pro určitého člověka v určité situaci, jako osten, který ho měl pobízet k tomu, aby v daném okamžiku vykonal, co bylo nutné - tedy hned, dnes, právě teď, jen ne zítra...

Tolik z úvodu knihy Anselma Grüna - Nebe začíná v tobě.
Že se nejedná o nijak jednoduché čtení, je patrné hned na počátku. Je tu tedy výzva pro ty čtenáře, kteří chtějí ve svém nitru hledat a dojít dál.

Autor žije a pracuje jako benediktinský mnich v německém opatství Münsterschwarzach. Zde píše a vydává své knihy. V nakladatelství Portál vyšly i jeho knihy  Deprese jako šance, Život je teď, Vánoční rozjímání, Co živí lásku a Důvěřuj sobě.

Nebe začíná v tobě
je zatím poslední v řadě těch u nás již v překladu vydaných. Útlý spis může vzbuzovat tak troch nedůvěru v "solidnost" slibované moudrosti. Ale nenechte se mýlit. Osobně si nedovedu představit zhuštěnější podání filosofických úvah na téma, jak dojít ke slibovanému cíli. Náročnost překladu, za nímž stojí Jiřina Štouračová, je nesporná.
Sama kniha je členěna do několika kapitol, jejichž názvy hoří samy za sebe. Posuďte: Spiritualita zdola, Začít sám usebe, Poušť a pokušení, Askeze, Mlčet a neodsuzovat, Analýza našich myšlenek a pocitů, Jak zacházet s našimi vášněmi, Duchovní utváření života, Denně myslet na smrt, Konteplace jako cesta uzdravení, Pokorná mírnost jako známka duchovního člověka.

Jasný přehled nosných myšlenek. A troufám si napsat, že církev jako instituce tu jde stranou stejně tak, jako náboženství. Zdravý duchovní život jde totiž svou cestou. A tu nám tato útlá knížečka může pomoci ukázat. 


Anselm Grün
Nebe začíná v tobě
vydalo nakladatelství Portál v roce 2013


 


(foto www.portal.z)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0668 s