Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 6.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníJan Nepomucký

04.09.2013   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství Paseka v letošním roce příjemně oživilo literární nabídku v populárně naučné oblasti titulem Jan Nepomucký - česká legenda. Autorem je Vít Vlnas a jedná se o druhé, podstatně rozšířené a přepracované vydání.

Řekne-li se svatý, vytane nám na mysli svatozář, trpitelský výraz ve tváři a skutky, jimiž  dotyčný  vstoupil výše. Přestože je Česko malou zemičkou, máme jich pěknou řádku, třeba Jan Nepomucký.
 
Kniha Jan Nepomucký, česká legenda nám jej velice podrobně přiblíží. Radost udělá i to, že se již jedná o druhé vydání, a to rozšířené a přepracované. Pro toho, kdo neměl v rukou vydání první, doplním, že je kniha i pro zasvěcenější čtenáře dokonalým putováním po stopách jeho života a všech událostí, které tuto postavu provázejí dodnes.
Text doplňují krásné ilustrace i barevné fotografie a v závěru nechybí pro přehlednost rejstřík, chronologický přehled a výběr z pramenů a literatury. Za velmi povedenou kapitolu, a z pohledu laika jistě i zajímavou, považuji Kořeny kultu a Svaté Čechy, nebo jezuitské temno? A tak si ve sporu o Jana Nepomuckého postupným čtením uděláme jasno. Uvědomíme si, že přestože jsou podoby tohoto mučedníka v naší zemi rozmanité, spojuje je jedno. Víra, pokora, odvaha. Je to málo?      

Prof. PhDr. Vít Vlnas je ředitelem Sbírky starého umění Národní galerie v Praze, zároveň přednáší dějiny raného novověku na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. První vydání knihy Jan Nepomucký (1993) bylo jeho prvotinou, nyní má za sebou jako zkušený autor celou řádku dalších. Vysoká profesní úroveň je  jejich pojítkem spolu se zaměřením na dějiny Čech. Za všechny lze jmenovat Habsburkové v českých dějinách nebo spoluautorství  VIII. a IX. svazku Velkých dějin zemí Koruny české.  
                                                                                                                         
(foto www.paseka.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0626 s