Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníExotická dovolená v Kambodži: 5 míst, která nesmíte minout

05.08.2013   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Itálie? Turecko? Chorvatsko? Zapomeňte na ně. Probádejte kus světa, který vám coby dovolenková destinace ani nepřišel na mysl: Asijskou Kambodžu. "To své" si tu najde každý. Chudá země již dokáže nabídnout luxus těm náročnějším, stejně jako dobrodružné cestování pro baťůžkáře. 

Do Kambodži se můžete samozřejmě dopravit letecky. Tato možnost je však překvapivě nejméně výhodná. Ideální je proto přistát v některém z okolních států a přiblížit se autobusem či vlakem. Nelekejte se děsivých historek, dálkové autobusy na hlavních trasách mají obvykle klimatizaci a při cestování vlakem vám maximálně hrozí dlouhé stání ve vedru. Například oproti Indii jde však o procházku růžovým kolejovým rájem. My jsme zvolili přistání v Bangkoku, hlavním městě Thajska, a odtud se přesunuli vlakem k hranicím s Kambodžou. Počítejte s tím, že Kambodža vůči Thajsku jezdí v protisměru. I to je jeden z důvodů, proč takřka neexistuje přímý přeshraniční spoj veřejné dopravy. Můžete také využít jeden z nepřeberného množství taxíků. Jako první je tak na řadě zřejmě největší z památek Kambodži: celosvětově proslulý Angkor Wat. 

1. Angkor Wat 

Famózní chrámový komplex Angkor Wat (wat znamená v překladu chrám) znáte z kýčovitých kalendářů i fotografií National Geographic. Tenhle stavitelský skvost ale nepamatuje pyramidy ani další starověké stavby, jak se mnozí domnívají. Pochází z dob našeho středověku, jeho stavba zalačala až ve 12. století. Jde o systém dvoran s centrálním chrámem, kolosální stavba má kilometr čtvereční. Za pozornost stojí i vodní příkop, který zblízka spíše připomíná menší jezero. Ovšem pokud by se vám podařilo proletět nad chrámovým komplexem vrtulníkem, zjistíte, že se jedná o dokonalý obdélník. 
 
 2. Angkor Thom

Kolem slavnějšího Angkor Watu, pouhých šest kilometrů od dnes již turistického města s tržištěmi, pěknými hotýlky, národním muzeem a skvělými restauracemi, se rozkládá dávné chrámové město. Angkor Thom. Pokud byste chtěli spatřit jen slavnějšího sourozence a tuhle podívanou vynechat, udělali byste ohromnou chybu. Angkor Thom (v překladu chrámové město) vám vyrazí dech svou různorodostí. Vznikal postupně. Najdete v něm proto nepřeberné množství malých i gigantických chrámů a dalších staveb. Celý areál oblopují zdi, jejichž délka činí 13 kilometrů. Právě odtud pocházejí slavné záběry gigantickými stromy prorůstajícího zdiva, které známe například z akčních filmů. 
 
 


3. Tonlé Sap 

Býval to mořský záliv, dnes jde o největší jezero Zadní Indie. Jeho plocha v létě dosahuje až 10 000 kilometrů čtverečních! Na téhle gigantické vodní ploše byste měli navštívit plovoucí vesnice. Na hladině najdete domky, speciální políčka i plovoucí chlívky či krokodýlí farmu. Obrňte se ale trpělivostí - žebrání tu patří ke standardu podobně, jako na kraji chrámového města. 
 
 


4. Královský palác v Phnompenhu

Nepočítejte s tím, že se dostanete do všech jeho zákoutí, za návštěvu ale rozhodně stojí. Palácový komplex s chrámem a muzeem lemuje pečlivě opečovávaná zahrada. Budete si tu připadat jako v pohádce. Hlavní město Phnompenh není obrovské město, ubytujete-li se poblíž centra, všechno budete mít po ruce pěšky. 
 
 


5. Památník genocidy Choeung Ek

Tohle místo není veselé, ani neoplývá dokonalou architekturou. Pokud chtete poznat historii Kambodži, neměli byste jej ale vynechat - ačkoliv vám na dobré náladě rozhodně nepřidá. Památník genocidy můžete navštívit taxíkem nebo autobusem cestou z hlavního města. V letech 1975 až 1978 tu Rudí khmérové v místě zdejších sadů vraždili režimu nepohodlné občany. Muže, ženy i maličké děti. Mimina úderem o strom, dospělé utloukli. Náboje byly drahé. Čistky tu dodnes připomíná vysoká kostnice a muzeum. Lidské kosti jsou ve vitrinách, bažiny, ze kterých koukala lidská těla, jsou dnes jen problubněmi. Dokumenty, ze kterých budete mít husí kůži, promítá zdejší kino. 
 
+ BONUS

Pokud hodláte využít doporučovanou cestu přes Thajsko, cestou od hranic do Siem Reapu, přímo na hlavní silnici číslo 6 leží vesnička Puok. Najdete v ní školu české neziskové organizace JHP škola. Po dohodě ji samozřejmě můžete navštívit, anglicky se pobavit s učiteli i žáky a samozřejmě, pokud najdete ve svém kufru či batohu kousek místa, dovézt nějakou potřebnou věc. Dostanete tak jedinečnou šanci poznat život v Kambodži z druhé strany, a to, aniž byste omezili své cestovní plány. Pokud chcete vědět víc, podívejte se na http://www.jhpskola.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Majkl - 14.8.2013 - 11:31

Dovolená v Kambodži
Pěkně napsáno. Chystám se speciálně do chrámu Angkor Wat, ale možná si dovolenou rozšířím. Je to trochu dražší výlet viz. odkaz, ale určitě to bude stát za to. ( http://condor.cesys.info/detail-hotelu/1/108013:na-kolech-k-chramu-angkor-wat-s-odpocinkem-v-thajsku-na-ostrove-ko-chang-kambodza.html )

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0269 s