Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníTrilogie Padesát odstínů

15.08.2013   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kontroverzní trilogie "Padesát odstínů šedi-temnoty-svobody" Eriky Mitchellové, vydaná pod uměleckým pseudonymem E.L.James, je nejúspěšnější literární dílo posledních let. V počtu prodaných výtisků údajně tato trilogie o vztahu nevinné panny a dominantního milionáře předčila jak Harryho Pottera, tak &Sifru mistra Leonarda.

Ne náhodou zaznamenáme určitou podobnost s upíří ságou Twilight, která autorku inspirovala a jejíž charakteristika hlavních postav je si s těmi jejími velmi podobná. Základní model Odstínů s Twilight je také stejný: růžový románek naivní holčičky s nebezpečným a přitažlivým mužem, který vede k manželství, svatbě a narození dětí. Dotyčný muž přitom musí překonávat sám sebe, aby své jediné lásce fyzicky neublížil. Pokud si říkáte "červená knihovna": bingo! Je to přesně tak. Jedná se o moderní pojetí tohoto žánru okořeněné sexem. Přitom prvních sto stránek musíte vydržet, protože to je četba pro náctileté. Když setrváte, dojde vám, že je to pohádka, erotická pohádka o krásce, která polibkem změnila divoké zvíře v láskyplného prince.

Přestože jsou knihy velmi čtivé a věřím, že spousta čtenářek se během čtení do tajemného Christiana také tak trochu zamiluje, jejich obrovskému úspěchu příliš nerozumím. Děj, který by se dal jednoduše scvrknout do dvouset stránek, je natažený do necelých dvou tisíc. Po pravdě, něco takového by Erice Mitchellové v českých nakladatelstvích neprošlo. A soudě podle častých zklamaných kritik našich čtenářů by knihy na českém trhu zcela zanikly, nebýt dobré reklamní kampaně a lákavé nálepky "bestseller".

Proč se ale Odstíny vůbec staly bestsellerem? Možná díky otevřené erotice, jíž jsou knihy plné, možná díky jednoduchému stylu, který se rychle čte a nenutí přemýšlet, možná proto, že autorka čtenářům velmi šikovně odhaluje informace o tajemství krásného milionáře Christiana Greye, které zkrátka táhnou naši zvědavost. Mitchellová docílí toho, že se jak ti oslové za bodlákem ženeme, celí uslintaní, za slibovaným rozuzlením. My prostě potřebujeme vědět, proč ten úžasný, kouzelný milionář osciluje na hraně emocí a dokáže se během sekundy z milujícího muže proměnit v tyrana a opět zpátky. &Skoda, že se nakonec dozvíme tak málo!

Odstíny jsou zkrátka kontroverzní se vším všudy. Jsou vzrušující i nudné. Je v nich příliš mnoho slov a příliš málo informací. Její hlavní postavy, Anastasie a Christian, jsou zároveň nesnesielné i sympatické. Nedokážeme je pochopit, působí nereálně, ale pak nás odzbrojí trefnou hláškou, zamyšlením, jež kopíruje naše vlastní myšlenky. A o tuhle směsici pocitů jde ze všeho nejvíc. Podobně jako např. Sifra mistra Leonarda vzbudila i trilogie Odstínů divoké ohlasy ve dvou táborech, kdy jedni knihu nenávidí a druzí milují. Už jen proto musíme všichni uznat, že "něco na té trilogii je". Budí v nás naprosto rozdílné emoce. Pokud je cílem megaúspěch, pak je to zřejmě to nejdůležitější.

 

E.L. James, Padesát odstínů šedi

E.L. James, Padesát odstínů temnoty

E.L. James, Padesát odstínů svobody

Nakladatelství XYZ, 2012-2013

Zdroj obrázku: http://www.padesatodstinu.cz/

 

Pozn: Padesát odstínů svobody vyjde až 5.9.2013, lze si ho zatím jen předobjednat, přesto dosáhla kniha hodnocení maxima hvězdiček již od desítky čtenářů.  Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0398 s