Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníBOD ZLOMU – TV tip – Surf má své zákony

02.09.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Thriller o setkání mužů, které vzrušuje nebezpečí. Patrick Swayze a Keenu Reeves v hlavních rolích amerického kriminálního dramatu z prostředí surfařů.

Začínající federální agent Johnny Utah (Keenu Reeves- /1964) se zapracovává v losangeleské pobočce FBI. Jeho nadřízený právě řeší případy vyloupených bank, v nichž jako pachatelé figurují čtyři muži s maskami amerických prezidentů (Nixona, Reagana, Cartera a Johnsona - viz foto). Stopy vedou k partě vášnivých surfařů a Johnny dostává nebezpečný úkol – pokusit se infiltrovat do surfařské party na pobřeží.
 
Hned při prvním pokusu se málem utopí a jen díky krásné dívce Tyler (Lorri Pettyová) zůstává živý a zdravý. Díky půvabům krasavice, jíž není lhostejný a po přátelském přijetí mladíky na prknech se začíná učit surfovat. Poznává svět zvláštní komunity, která se řídí trochu odlišnými životními i společenskými pravidly. Opálení, svalnatí chlapíci nejsou tak nafoukaní, jak je líčí televizní zpravodajové a nejsou to ani žádní prosťáčci ,o čemž vás přesvědčí třeba svými úvahami o tom, že život je jako moře a každý v něm čeká na tu svoji vlnu.  A Johnny také snad poprvé v životě poznává cenu skutečného chlapského přátelství s „králem vln“ Bodshiem (Patrick Swayze- 1952-2009).
 
Každému čtenáři tohoto článku je v tuhle chvíli již jasné, že „prezidenti“ vylupující banky (z nichž jeden vystrčí na kameru svůj zadek) patří mezi surfaře a tedy mezi Johnnyho kamarády. Tomu nastává problém – jak spojit svůj úkol policisty a neztratit navázané cenné přátelství i lásku. Úkol téměř neřešitelný. Zvláště pak tehdy, když je sám zatažen do jedné z loupeží, při níž vypukne divoká přestřelka. Dramatické situace se v záběru navrší, ale nepřísluší se prozrazovat více.
 
Když o rok dříve (1990) natočila režisérka Kathryn Bigelowová (*1951) kriminální film MODRÁ OCEL kritika se divila jak si mohla žena troufnout na jeden z nejdrsnějších filmů své doby, jímž dokonce překonala své mužské kolegy. I ve filmu BOD ZLOMU nezapře svoji fascinaci násilím a dokazuje, že umí gradovat akci a vytvořit potřebné napětí. Možná jí trochu poučil její manžel, o čtyři roky mladší režisér James Cameron – tvůrce TERMINÁTORA, VETŘELCŮ či PROPASTI) ale ona svéráznému pojetí „chlapského“ filmu zůstane věrná i napříště – viz filmy jako K 19: STROJ NA SMRT, MISSION ZERO, SMRT ČEKÁ V&SUDE či 30 MINUT PO PŮLNOCI. Bigelowová má navíc schopnost vytvořit živé, psychologicky přesvědčivé postavy, nebojí se drama odlehčit kapkou humoru a díky svému uměleckému vzdělání si potrpí na působivé záběry (moře kamerou Donalda Petermana si skutečně užijete). Stejně tak jako kvalitně nasnímaných kaskadérských kousků včetně hrdinova výskoku bez padáku z letadla.
 
BOD ZLOMU se na obrazovkách našich televizí objevuje již po několikáté, ale věřme, že bude mít stále dost příznivců – jak mezi milovníky dobrého kriminálního příběhu tak i mezi ctiteli adrenalinových jízd na mořských vlnách. Navíc můžete vychutnat podobenství o volbě mezi povinností a přátelstvím, mezi konvenčním pojetím společenských pravidel a volnou morálkou a svérázným životním názorem svobodomyslných mladých lidí.
Foto: csfd.cz, martinus.cz, tropearddagger.com, magazin.realifilm.cz
**********************************************
BOD ZLOMU (Point Break)
USA 1991, režie Kathryn. ve 20,00 hodin Bigelowová
uvádí NOVA v sobotu 3.9. ve 21,45 hodin
a Nova Cinema ve středu 7.9. od 20,00 hodin

 
Keanu Reeves a Patrick Swayze
 

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0422 s