Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 5.8.2020, svátek má Kristian 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12922
Komentářů: 11146


MěřeníPěstujeme: rakytník řešetlákový

02.09.2013   Lenka Martinková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Před tím, než se rakytník řešetlákový (lat. Hippophae rhamnoides) proslavil jako zdroj vitaminu C, byl hojně využíván ke zpevňování svahů, k čemuž se hodí díky svým silným kořenům. Z tohoto důvodu je hojně rozšířen u Severního a Baltského moře, kde však nese název rakytník mořský, ze Sibiře pocházejí názvy sibiřský zázrak a citroník severu.

Rakytník je dvojdomý ozdobný a užitkový keř, dorůstající se výšky až 6 metrů, který najdeme v zahradách a parcích, ale také volně v přírodě – především v Německu v alpských údolích a na pobřeží. Pro užitkové účely je nutné na zahradě pěstovat samčí i samičí rostlinu, ze které od srpna sbíráme výrazně oranžové bobule. Keře mají tenké větve, na nichž se objevují žluté květy už v průběhu března a dubna, tedy ještě před listy, které jsou dlouhé 5 – 8 cm; horní strana je sivá, spodní stříbřitá. Plody na samičí rostlině zůstávají i po opadání listů a po sklizení je nezbytné ihned je zpracovat. Z vylisované šťávy můžeme vyrábět sirupy i marmeládu, syrové plody mají nepříjemnou, kyselou chuť.

Při sázení na zahradu dáváme pozor na podzemní vodu, rostliny nesnáší trvalé zamoření. Sázím ena slunné stanoviště, není nezbytné přihnojovat. Rostliny množíme řízky nebo kořenovými odnožemi; řízkujeme zjara, koření v pařeništi s písčitou půdou a koncem léta můžeme vysazovat na zahradu.

Rakytník se nepoužívá jen v potravinářství, ale také v lékařství k léčení vředů, gynekologických a zažívacích potíží, rakoviny (kůra obsahuje látky působící protinádorově), kožních onemocnění a vředů. Poslední dobou se s ním setkáváme i v kosmetice, tady se uplatní především listy při mytí vlasů, čímž se zpevní jejich struktura a zpomalí se vypadávání.

ikonka: Hans Hillewaert


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0707 s