Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 11.8.2020, svátek má Zuzana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12926
Komentářů: 11145


MěřeníČeské detektivní povídky: Podivné vraždění

30.08.2013   Lenka Martinková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

K době prázdnin a dovolených alespoň jedna kniha detektivek patří. Proč tedy rovnou nesáhnout po čerstvé novince z Mladé fronty, souboru deseti detektivních povídek s názvem Podivné vraždění? Co člověka vede k tomu, aby spáchal zločin?

Autory všech povídek jsou tak zvučná jména jako Martin Petiška, Heda Bartíková, Ladislav Muška nebo Věnceslava Dezortová. Každá z nich se odehrává v jiném prostředí,  mezi lidmi odlišného ražení, ale přesto mají jedno společné: zločin. Navíc jsou řazeny podle podobnosti. Gay nebo lesbička?
Některé povídky – jako ta s názvem Když kohout pije, nebo Vraždění s Masákem – jsou zahaleny tajemstvím. V prvním případě jde o románek s hrobníkem, bydlícím v domku na hřbitově. Romantické procházky po místě posledního odpočinku, tajemný hrob, na kterém se objevuje orchidej v krabičce, ale také kufřík s chirurgickými nástroji, volný přístup do márnice a prázdný, jakoby připravený hrob… Co z toho může vzniknout?
Vraždění s Masákem od Viktorína Šulce je mnohem kratší, avšak možná ještě děsivější. Masák je záhadná postava, stvoření, které vraždí. Je jasné, že hlavní podezření padne na chlapce, kterému Masák našeptává. Ale žádný strach – nikdo na nic nepřijde, Masák všechny stopy zahladí, o všechno se postará… a najednou to praskne. Rádce Masák jako by nikdy neexistoval…
Další dvojice povídek má jasný erotický podtext. Proč se vůbec namáhat se spácháním vraždy a sháněním alibi, když ne kvůli lásce? Pachatelé se neštítí ničeho, ani do zločinu namočit malé dítě. Na vině však není jen a pouze vrah. Kdo to kdy viděl nechávat pistoli na místě, odkud si ji může půjčit benjamínek rodiny? Všechno je promyšleno do nejmenšího detailu, stačí však jen několik drobností a případ je rázem jasný. Důvodem je… žárlivost? Pomsta? Tolik v povídce Česká trojka, jejímž autorem je Adam Borek.
Následuje text Slyšel někdo výstřel? od Věnceslavy Dezortové. Případ je mnohem zapeklitější, zastřelený podnikatel je podezírán z obchodu s drogami, děj však vyústí v další vraždu a světlo světa tak spatří aféra, na které by si media mileráda smlsla. Kdo za vraždami stojí? Nikdo nic neví, nikdo nic neslyšel…
Ani spáchání zločinu kvůli majetku nepatří mezi neobvyklé. Do téhle kategorie by se dala zařadit většina zbývajících povídek. Ne ve všech dojde vyloženě k vraždě. Jednou je to pokus o ni, který se změní v sebevraždu (byť za pomoci okolí), podruhé, v povídce o Sherlocku Holmesovi z pera Martina Petišky, v důsledku zachování rodového majetku dojde k podvodu a po letech záhadnému zmizení francouzského šlechtice. A konečně v příběhu Nebeská Rybná jde o účet s miliony, úmrtí holčičky v období války a přívěsek na památku. Všechno se zdá logické, ale nic nemusí být takové, jak to na první pohled vypadá…

Ukázka z knihy:
„Ukážu ti, Jolando, něco, o čem nikdo neví…“
Shýbne se, nahmatá malé kovové – téměř neviditelné – držátko v trávě, trhne jím, vyzdvihne skrytý poklop a objeví se prostor s vybetonovanými stěnami.
„Sem, Jolando, můžu pohřbít, koho budu chtít. Je to slepý hrob,“ s potměšilým úsměvem říká a po delší pauze víko spustí. Ozve se dutá rána. Rozchechtá se jako šílenec a není k zastavení."


Podivné vraždění (Bartíková, H.: Když kohout pije)
Praha: Mladá fronta 2013


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 30.8.2013 - 11:41

Jinými slovy- nejujetější, blbé, nesmyslné a surové ptákoviny, jaké produkuje současná anglosaská literatura a americká filmová produkce.Něco,na co se normální člověk už nemůže dívat ani to číst, protože je to mentálně neakceptovatelné bez újmy na psychickém zdraví. Něco, nad čím se excellentní autoři opravdových detektivek - např.Agatha Christie, George Simeon, Erle Stanley Gardner( kteří se v pohodě obešli bez lesbiček a gayů a přesto jim to na slávě neubralo)a další, obrací v hrobech, nebo např. P.D.Jamesová, ale i čeští detektivkáři - Hana Prošková, Eva Kačírková, Eduard Fiker, Karel Štorkán a jiní, musejí divit,jak hluboko lze klesnout.Něco podobného by mohl napsat možná i opičák, kdyby se naučil psát písmena.Jsou to výplody schizofrenických mozků, nebo jenom někteří autoři pochopili, že dnešní doba odmítá cokoliv, co je ještě normální,a žádá si přetažených hovadin, magorů a magoriád, tak je vymýšlí s cílem vydělat na lidské pokleslosti balík? Asi ano - podivný život - podivné vraždění - co ještě může být podivné? Takové slivky může konzumovat jen podivný tvor.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0676 s