Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníPodléháme ve vztazích konvencím?

28.07.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ještě v éře normalizace bylo běžné, že osmnáctiletá dívka se začala ohlížet po vhodném ženichovi a když po jeho boku zvládla nástrahy vojenské služby, dobrovolně vstoupila do svazku manželského. Nikdo se nepodivoval nad velmi mladými rodinami, všem připadalo přirozené zplodit první dítě těsně po dvacítce.

Za dob našich babiček celé namlouvání probíhalo mnohem extrémněji, výrazně starší a tzv. již zajištění muži se ženili s mladými dívkami. A naopak příliš mladí muži obvykle nezískali ruku své vyvolené, neboť z pohledu rodičů ji většinou nemohli poskytnout materiální zajištění. O této problematice pojednává nejedno dílo klasické literatury, či dramatu, vzpomeňme jen Strakonického dudáka, či Maryšu, která skončila v náručí vdovce se čtyřmi dětmi. Bohužel většina dívek se těmto „společenským pravidlům“ nebránila a více, či méně hrdě nesla statečně svůj úděl děvčete vdaného proti své vůli. K jejím základním povinnostem patřilo porodit muži syna, pokračovatele rodu a běda, jak by se před svatbou zjistilo, že dívka mít potomstvo nemůže ze zdravotních důvodů, v tom okamžiku měla garantováno, že se neprovdá. Naše prababičky se vdávaly i podle svého náboženského přesvědčení a tak sňatek katolíka s evangelíkem byla neobyčejná výstřednost, jež mnohé dívky uvrhla do rodinné klatby.

Nedělejme si ovšem iluze, že dnešní partnerské vztahy nepodléhají podobným nesmyslným konvencím. Odborníci sice přesně stanovili kritéria tzv. „vhodných partnerů pro manželství“, přesto stále ještě platí nepsaná a mírně středověká pravidla typu – muž má být vyšší než žena, nejméně o dva roky starší apod. Ukázkově vzorný a ideální partner má mít tedy spíše určitou výšku a věk, než dobré povahové vlastnosti. Jako by si většina lidí vytvářela nějaký úsudek pouze podle toho, co vidí. Pokud by ale klíčem k úspěšnému partnerství byla přiměřená výška a věk, nemusely by se vůbec řešit žádné vztahy a asi bychom v našem životě nehledali nic jednodušeji, než právě vhodného partnera.

Troufám si ale tvrdit, že při výběru partnerů funguje v těchto konvencích jistá diskriminace vůči ženám. Vždyť najde-li si dvoumetrový muž ženu o půl metru menší, nikdo se nepozastavuje nad tím, že to vypadá neesteticky, nebo je to vůbec divné, protože takový muž dodržel konvenci – je vyšší. Na druhou stranu najde-li si žena muže jen o pár centimetrů menšího, už se za nimi ohlíží lidé v metru, pokyvují nesouhlasně hlavami a podivují se, proč s ní dotyčný muž vůbec třeba vyjde z domu. A s věkem nastává podobná patálie. Padesátníka nikdo nepokárá za to, když pojme za manželku dívku dvacetiletou, ale pokud si čtyřicátnice najde jen o pět let mladšího partnera, bude pro své okolí divná a nepochopitelná.

Problémem zůstává, že málokdo si umí připustit třeba existenci mužů bažících po extrémně silných dívkách, ač jsou sami drobné postavy, rovněž, že se některým ženám líbí menší muži a některým mužům zas vyšší ženy a že dokonce někomu vyhovuje o mnoho let starší, nebo mladší partner. Tak nějak podvědomě chceme, aby se vše uspořádalo podle zakořeněných konvečních představ. Každý člověk je originál a má také vlastní představu o svém partnerovi. A tu bychom měli druhým dopřát. Už jen tím, že se za zdánlivě nesourodými páry ohlížíme na ulici, že o nich mluvíme, že je neumíme bez povšimnutí akceptovat, nahráváme všem těmto obecným konvencím.

Naštěstí v jiných zemích, které si neprošly marxistickým materialismem a nezapomínají na důležité a podstatné hodnoty, není měřítkem výběru povrchní a hloupá konvence, ale naopak zde panuje svoboda výběru a proto se prakticky nikdo nepozastavuje nad jakkoliv smíšenými páry. Jednoduše se některé věci vůbec neřeší a heslo – buď šťastný nemá význam stokrát opakované fráze, ale upřímného životního kréda, které zahrnuje velmi podstatnou oblast osobního života jednotlivce.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: desodores - 29.7.2004 - 19:44

mám poznámečky ... mladší muž a starší žena- tady je problém často v tom že např. pokud je muži 25 a ženě přes 30 , často se stává že žena přes 30 má již potomky a tudíž je neochota z její strany si "požizovat" další... a martino za druhé ...po tom menším chlapovi než žena se lidé ohlížejí se závistí a s podivem na co že ten krpatec ulovil takovou rozhlednu (v čem a nebo co musí mít vyjímečného).... :o))))))

Od: Martina Bittnerová - 31.7.2004 - 15:32

Desorodes...
Osobně si myslím, že ne každá žena nechce mít děti, když už nějaké má... V otázce dětí se musí shodnout především ti dva - myslím jako pár...Takže je zto dost individuální.
Krpatec a rozhlednu? Někdy stačí pět centimetrů rozdílu a už je to avantgardní...

Od: Hana F. - 1.8.2004 - 9:51

Tak to by ses asi divila, že i vAmerice podléhají starým konvencím. Muž, který nemůže nabídnout ženě materiální zajištění, nemá u nich šanci. Na jedné straně děsná emancipacea na druhé straně lpí na starých konvencích. Bohužel nejenom u nás, ale i v celém světe, kvete konvenční hloupost. Lidé si konvencemi na sebe nasazují zbytečné okovy. Asi snaží se dát svému životu hloupý a ničím neopodstatněný řád.
Prostě je to blbost- menší, větší, mladší, tlustší - na tom přeci štěstí člověka nezáleží.

Od: zavináč - 18.8.2004 - 15:58

no proč asi...
Každý vidí především to co má v sobě, a jestli tady autorka útočí na konvence? no proč asi.

Od: Martina Bittnerová - 19.8.2004 - 13:24

Mít konvence v sobě? No nevím, odjakživa se mi líbili chlapci cca 170-175 cm. Na tom není nic špatnýho, až na to, že já sama měřím skoro metr osmdesát...Takže...

Od: Mazda - 21.8.2004 - 15:32

mno, dovolil bych si nesouhlasit s tím, že za konvence může marxisticko-leninistický režim...
víš, ty státy, jež jím neprošli, oplívají jinou kulturou a mentalitou danou delším histroickým vývojem, než jen posledních 40 (v případě SSSR skoro 80) let...

Od: Sara - 20.5.2006 - 23:13

No ja jsem mela dve deti a ve 31 letech jsem zacala zit s o 11 let mladsim muzem a je samozrejme ze s nim mam dite. prece nezustane bezdetny. Jen to dalsi uz nam nejde:(

Od: Adam - 27.8.2008 - 14:57

Tak já bych s tím souhlasil aspoň z části. Ač nejsem čahou, vždycky jsem měl slabost pro vysoké holky. Nejvíce mě udivilo, že jsem ze strany "slabšího" a v mém případě vyššího pohlaví odháněn jako jedinec malého vzrůstu. Pak jsem měl vztah s dívkou o kousek vyšší, která mi přiznala, že jsem její vysněný menší partner, ačkoliv si nikoho takto před tím nedovolila...a nakonec nebyla s touto zpovědí poslední. Zajímavé...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0661 s