Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníŽena je mou múzou, říká Filip Čenžák

10.09.2013   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S básníkem, textařem a muzikantem Filipem Čenžákem jsem se sešla v pražské kavárně Černá labuť. Pravidelně zde vystupuje na literárně-hudebních večerech, které tu pořádá sympatická Slovenka Adriana. Ale o těch si povídat tentokrát nebudeme. Filipovi totiž nedávno vyšla básnická sbírka s optimistickým názvem Sem šťastnej a tak se téma samo nabízí.

První otázka, která mě napadla při pohledu na titul tvé knihy, byla,  jestli jsi opravdu šťastný. Podobné zvolání totiž působí v dnešním chmurném světě mírně provokativně. Tudíž prozraď, jak jsi na tom ve skutečnosti?
 
Snažím se být, co mi síly stačí a občas se mi to i povede. Ale je pravda, že v dnešní době tyto okamžiky nastávají jen zřídka a často rychle vyprchají... Ostatně jako ve stejnojmenné básni ze zmíněné sbírky.
 
Po přečtení několika veršů jsem zjistila, že nejsou vůbec radostné, nýbrž naopak lehce depresivní.  Vyrovnával ses v nich s nějakou smutnější etapou života, nebo tě jen nebaví skládat veselé, ba přímo rozjařené básně?
 
Řekněme, že psaní básní, je pro mě velice často levnou formou psychoterapie. Ale co si vzpomínám, je tam i pár veselých, respektive nekončících sebevraždou.
 
To zní vyloženě optimisticky...Podle jakého klíče jsi vlastně vybíral jednotlivé básničky do sbírky?
 
Je to výběr nejlepších básní, které jsem zhruba za posledních deset let napsal.

Musím říct, že se mi moc líbí obálka sbírky. Doslechla jsem se, že je to prý tvá malůvka z dětských let. Nemáš podobných kresbiček v zásobě více, myslím, že by vypadaly na knížkách mnohem lépe, než to, co někdy vídáme na pultech knihkupectví.
 
Mám v záloze celou složku výkresů z první a druhé třídy. Takže pokud bude mít nějaký nadšený vydavatel zájem, určitě se domluvíme. Za doporučení stojí slon v zoo a horolezci na ledovci.
 
 
Kdy se v tobě vůbec zrodil básník. Vzpomeneš si na svůj první rýmovaný pokus? Máš ho třeba schovaný na památku?
 
Myslím, že to bylo tehdy, kdy si první žena, nebo v té době spíš holka, uvědomila, že nejsem tak skvělý a úžasný, jak si myslela a řekla mi, že už ji nesmím sahat na zadek a ani ocucávat v podchodu.
 
Řada básníků má své vzory, resp. sama vzhlíží, dejme tomu, ke slavnějším, starším, či známějším kolegům. Najde se autor, u něhož by sis říkal - tak tohle bych chtěl jednou sám napsat? Nebo tě cizí vzory nechávají chladným?
 

Mám rád Filipa a Jáchyma Topola.

 
Kde hledáš inspiraci? Máš své múzy, nebo hledáš náměty v běžném životě?
 
Ženy, rozhodně mě inspirují ženy.
 
Když tě něco napadne, musíš to hned zapsat, nebo si to necháváš nějakou dobu uležet v hlavě, než to tzv. hodíš na papír?
 

V podstatě každou báseň jsem psal pod vlivem nějaké konkrétní události, nebo nějakého momentálního citového rozpoložení. Takže o jakémkoliv uložení v hlavě nemůže být ani řeč.
 
Dnes není jednoduché prosadit se jako básník, poezie se moc nečte. Přemýšlel si někdy nad tím, co za tím vězí? Proč jsme, na rozdíl od předchozích generací, vůči tomuto odvětví krásné literatury tak imunní?
 
Kdo by listoval knížkou, když si během vteřiny může najít tisíc zábavných videí na youtube. Lidé obecně méně čtou. A to je prostě fakt, se kterým se musíme smířit.


Chystáš nějakou další sbírku? Nebo máš jiné autorské plány. Pokud ano, tak je prozraď.
 
Další sbírku zatím nechystám. V tuto chvíli je na pořadí román, který píšeme společně s Monikou Petrákovou, jmenuje se Heslo: Jazz Dock a vyjde začátkem listopadu.

Díky za rozhovor
 

 

Zdroj fotografií: archiv Filipa Čenžáka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0194 s