Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníAlšovy pohádky potěší vždy

11.11.2013   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

K letošnímu stému výročí smrti malíře Mikoláše Alše, který krom jiného velice rád ilustroval pohádky, vydalo nakladatelství Jas knihu Alšovy pohádky. Tato útlá publikace vychází z vydání z padesátých let a do současné podoby ji upravila Jana Semelková.


Útlá publikace se 63 stranami obsahuje šest klasických pohádek od čtyř literárních velikánů. Karel Jaromír Erben, Božena Němcová, Václav Říha a bratři Grimmové. Jana Semelková pohádky upravila tak, aby byly srozumitelné dnešním dětem.

Pohádky samozřejmě doplňují Alšovy černobílé grafiky, dokonalé a precizní ilustrace dýchající atmosférou 19. století a často složené do koláže. Mezi jednotlivými pohádkami se navíc nachází další obrázky s říkadly či úryvky z písní z proslulého Alšova &Spalíčku národních písní a říkadel.

Vybrané pohádky nejsou z těch docela nejznámějších, jako Perníková chaloupka či Zlatovláska, které si označit již za ohrané, přesto jakmile si je přečtete, jistě si je vybavíte. Jsou to klasické příběhy vyzdvihující skromnost, píli a šlechetnost. Často pojmy, na které už se v současných příbězích pro děti trochu zapomíná. Dnes je mnohem důležitější bojovnost, sebedůvěra, inteligence. Snažíme se naše děti připravit pro dnešní svět, chceme, aby byli draví a úspěšní, ale samozřejmě že si přejeme, aby i s těmito vlastnostmi zůstali skromní, pilní a šlechetní. A pohádky jsou jednou z forem, kterými jim to můžeme ukázat. I proto má smysl občas tyto staré pohádky oprášit.

Obsah knihy: Zvířátka a Petrovští, Tátoš, Lidojed, Jan, Hastrman, O věrném koníkovi. Pohádky pro dospělé plné vzpomínek, pohádky pro děti, jejichž charakter se teprve formuje. Ke všemu klasika. Jak jinak zachovat ráz naší kultury, než předávat dál staré příběhy? Byla by to vlastně ostuda, kdybychom na ně, když se tak dlouho předávaly z generace na generaci pouze ústně, zapomněli v době, kdy je možné je šířit jak tiskem, tak elektronicky.


Alšovy pohádky, upravila Jana Semelková
nakladatelství Jas, 2013
www.jasknihy.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0446 s