Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníOd padajících jablek k černým dírám

10.11.2013   Patrik Kořenář   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je možné shrnout v jediné knize vše, co víme o nejmocnějším motoru vesmíru – gravitaci? Síle, která drží pohromadě celé galaxie, formuje sluneční soustavy, naviguje planety mrazivou temnou pustinou a je v důsledku zodpovědná za veškerý život i existenci vesmíru tak, jak jej známe? Dvojice britských vědců se o to pokusila a v mnohém se jí podařilo uspět.

Kniha Osudová přitažlivost gravitace je po obsahové stránce nabitá k prasknutí. Autoři Mitchell Begelman a Martin Rees, oba povoláním astrofyzikové, jdou ve vysvětlování podrobností dále, než se odvažují jiné populárně-naučné publikace. Nejde sice o odbornou práci, přesto však očekávají od čtenářů elementární až pokročilé znalosti fyziky a kosmologie. Pokud tedy termín „černá díra“ nebo „rudý posuv“ slyšíte poprvé, raději se připravte na hodně pomalé čtení plné googlení nepříliš srozumitelných formulací.
 
Na druhou stranu je kniha z grafického hlediska krásně přehledná. Najdete v ní spoustu grafů, obrázků i informačních boxů, které zmiňovanou tématiku přibližují i nepříliš znalým čtenářům. Nechybí tu barevné fotografie nádherných mlhovin, diagramy vzájemného požírání galaxií ani složitější modely ohýbání světla či samotného prostoru.
 
A co v knize najdete? V celkem 11 kapitolách na vás čeká rozebraný fenoném gravitace, osudu hvězd, černých děr, kvazarů, výtrysků a dalších vesmírných úkazů. Stranou nezůstane ani Einstein, či mězihvězdné zpětné vazby.

Jaký je tedy verdikt v hodnocení knihy? Veskrze kladný! Všichni fanoušci astrofyziky, vesmíru a jeho tajemství by měli mít jasno: Osudová přitažlivost gravitace patří do všech knihoven nadšenců vesmíru a astrofyziky! Pokud jste už strávili čtivá díla Stephena Hawkinga, ale na jeho odborné kousky si ještě netroufnete, pak jste také na správné adrese.
 

Mitchell Begelman, Martin Rees: Osudová přitažlivost gravitace
Vydala nakladatelství Argo a Dokořán v roce 2013
ISBN: 978-80-257-0806-4
336 stran


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s