Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 28.11.2022, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13316
Komentářů: 11326


MěřeníWALL STREET – TV tip – Peníze vládnou světu (i lidem)

15.11.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svět velkých financí – newyorská burza. Typický symbol Ameriky kde peníze rozhodují o všem – o moci, životě v přepychu, slávě, ale i o možném krachu.

Do světa finančníků vás nyní v televizním uvedení zavede film režiséra Olivera Stonea z roku 1987. Přední americký režisér, který krátce předtím získal za válečné drama ČETA čtyři Oscary (včetně za režii a nejlepší film), napsal scénář spolu se Stanleyem Wetserem. Podkladem se stal skutečný burzovní skandál, který byl odhalen v roce 1986 a k pravdivosti filmu přispěly i cenné rady režisérova otce, jenž byl celý život burzovním makléřem.

Že může být úspěch na Wall Streetu výtahem ke slávě a k velkým penězům si myslí mladý silně ambiciózní makléř Bud Fox (Charlie Sheen). Trpělivě čeká na svoji šanci dostat se rychle na výsluní. Dlouho očekávaná příležitost přichází nečekaně od jeho vlastního otce, který mu sdělí zatím neuveřejněnou informaci o letecké společnosti Blue Star, u níž je zaměstnán a kde je jedním z pohlavárů odborů. Bud neváhá ani chvíli a informaci rázem přihraje velkému hráči – bezohlednému spekulantovi Gordonu Gekkovi, jehož vynikajícím způsobem ztělesnil Michal Douglas (za roli získal Oscara). Bud Fox si tím získá náklonnost velkého muže, ten ale požaduje jistou protihodnotu. „Kdo neriskuje, nevyhraje,“ řekne si Bud a přistoupí na hru na hraně zákona i etiky. Odměnou za jeho poslušnost je naplnění tužby po materiálních věcech, luxusu i lásky k makléřově manželce Darien (Daryl Hannahová).

Úspěch? Splnění životního snu? Ráj na zemi? Jak už to bývá, strmá cesta vzhůru bývá často zakončena ještě strmějším pádem. Ráj se může velmi rychle změnit v peklo, velké peníze v dluhy a svoboda ve vězeňskou celu. Dokáže Bud ještě včas zařadit zpátečku a zachránit si alespoň morální profil?

 Stoneova satira na americký způsob života, kde se může úspěch „přihodit“ každému, kdo štěstí podá ruku a nebojí se riskovat, je silně autentická a otevřená. Možná neodradí všechny stále se rodící snílky o velké kariéře a rychlém zbohatnutí, ale je nesporně lidsky přesvědčivá a filmařsky bravurně zvládnutá. Film zdobí skvělé herecké výkony Michaela Douglase, Charlieho Sheena (oba viz foto), k nimž můžete přiřadit i Martina Sheena, který tu hraje otce jak hlavnímu Budovi, tak je také skutečným otcem jeho představitele Charlie Sheena. Film ukazuje svět luxusu, klamné svobody a vlády peněz nad lidskými osudy. Svět, kde se stírá hranice mezi dobrem a zlem. Přitom toto zlo se neprezentuje v jeho ohavné, ošklivé podobě, jak je v umění běžné, ale prostřednictvím krásy a atraktivity – tedy v tom, co je na něm nejhorší – v jeho přitažlivé síle.

Oliver Stone se zařadil mezi přední režiséry válečným dramatem ĆETA. Předtím měl krušný život, prožil si hrůzné zážitky v bojích ve Vietnamu ( z nich čerpal právě v ČETĚ), drogovou závislost, neúspěch svých scénářů a první úspěch s filmem SALVADOR, odehrávajícím se v době občanské války v roce 1980 v této jihoamerické zemi. Jeho další mimořádné filmy jsme mohli poznat i v našich kinech – další válečné drama NAROZEN 4, ČERVENCE, kriminální drama TAKOVÍ NORMÁLNÍ ZABIJÁCI, dva filmy o amerických prezidentech - JFK a NIXON. O tom, že zkaženost není jenom v politice přesvědčil dramatem ze sportovního prostředí VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ. Velkolepou historickou ságu ALEXANDER VELIKÝ následoval v roce 2010  WALL STREET: PENÍZE NIKDY NESPÍ, film, v němž se Stone vrátil k postavě finančníka Gordona Gekka (opět s Michaelem Douglasem).
Foto: csfd.cz
***********************************************
WALL STREET
USA 1987, režie Oliver Stone,
uvede FANDA ve čtvrtek 21. listopadu od 20,20 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s