Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníŠEDÁ SEDMDESÁTÁ aneb Husákovo ticho

02.12.2013   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Druhý listopadový den uvede Divadlo Na zábradlí premiéru inscenace &Sedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho. Režisér Jan Mikulášek společně s dramaturgyní Dorou Viceníkovou poprvé představí inscenaci připravenou přímo pro jeviště Divadla Na zábradlí.

Autorský tým Dora Viceníková a Jan Mikulášek začali v minulé sezoně mapovat nedávná desetiletí naší historie. Pod ironicky míněným názvem Zlatá šedesátá se skrývá deník outsidera jedné generace, člověka zmítaného dobou i osobními slabostmi – filmového režiséra a scenáristy Pavla Juráčka.
 
Nyní se posouváme o jednu dekádu. Do let sedmdesátých. Ta jsou ve znamení utužení režimu, omezení svobody a chladného vystřízlivění po nadějeplných šedesátých letech dvacátého století. Prizmatem osobních svědectví, dobových zpráv a literatury vytvoříme svůj vlastní obraz doby, ve které se mnozí z nás narodili.
 
V inscenaci &Sedá sedmdesátá usiluje stejný tým o zachycení atmosféry doby plné spánku, nečinnosti, apatie. Karel Gott byl každoročně zlatým slavíkem, volby se těšily masívní účasti a jednoznačnému výsledku, každý měl své jistoty vykoupené tvrdou nesvobodou.
 
Za nemalého přispění Marie Spurné, Magdalény Sidonové, Kristiny Beranové, Leoše Nohy, Petra Jeništy, Miloslava Königa, Ivana Luptáka a Stanislava Majera představí svůj vlastní pohled na dobu, v níž snění bylo pro většinu jediným možným únikem z šedivé reality. Jako již tradičně doplňuje inscenační tým výtvarník Marek Cpin, který je autorem scény a kostýmů.
 
 
Spisovatel Jan Zábrana na tu dobu vzpomíná: „Celá nedělní odpoledne se v džunglích paneláků ozývají tam-tamy naklepávaných řízků. – Chlap v tramvaji: „Ty salámy dělaj tak špatný proto, aby je lidi míň kupovali. V tom je jasnej záměr. – Panelákoví, kurníkoví lidé – bez dvorů a bez zahrad – ve všem všudy odkázaní na stát, závislí na státu. A to je účel, o to jim jde. – Čemu se člověk pořád diví? Koneckonců žijeme ve státě, kde úřadujícímu prezidentovi zcenzurovali paměti. Svobodovi v roce 1972.“
 
 
&SEDÁ SEDMDESÁTÁ aneb Husákovo ticho
Koncepce                  Jan Mikulášek, Dora Viceníková
Dramaturgie            Dora Viceníková
Scéna a kostýmy      Marek Cpin
Výběr hudby             Jan Mikulášek
 
Režie:                       Jan Mikulášek
 
Hrají: Kristina Beranová, Petr Jeništa, Miloslav König, Ivan Lupták, Stanislav Majer, Leoš Noha, Magdaléna Sidonová a Marie Spurná
 
Premiéra se uskuteční  1. a 2. listopadu 2013 v Divadle Na zábradlí
Další reprízy 14. a 16. listopadu, 3. a 28. prosince 2013 vždy od 19.00.
 
 


DO KONCE ROKU NÁS JE&STĚ ČEKÁ...
 
55. výročí Divadla Na zábradlí aneb Slavíme narozeniny (8. prosince 2013) 
Velký mejdan na oslavu našich narozenin! Vystoupí herecké osobnosti Divadla Na zábradlí – ty minulé, přítomné a možná i budoucí, sejdou se milovníci divadla, přátelé a určitě i náhodní kolemjdoucí. O půlnoci si připijeme na to „Ať se…!“
 
 
Silvestr na „Zábradlí“ (31. prosince 2013)
Poslední den v roce odehrajeme bizarní dostaveníčko příslušníků high society, ve kterém morálka, pravidla a bonton dostávají na frak – inscenaci Buržoazie. Následovat bude stylové pohoštění, šampaňské a hudba.
 
 
zdroj: Alexandra PolákováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s