Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníTamina Berger: Dotek chladu

12.01.2014   Lenka Martinková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vědět příliš se nevyplácí, jak dokazuje thriller pro „mladé dospělé“, vydaný koncem roku 2013 v nakladatelství Fragment. Prozatím posledním přírůstkem do řady thrillerů od německých autorek je kniha, nesoucí název Dotek chladu, z pera Taminy Berger. Svým způsobem představuje ideální čtení na dlouhé zimní večery, které čtenářkám lépe přiblíží dějiště příběhu, při kterém bude tuhnout krev v žilách.

Julie na poli našla mrtvou dívku a vzápětí sama beze stopy zmizela. O několik dní později je její tělo nalezeno pod mostem a policie přichází s jasným závěrem: šlo o nešťastnou náhodu. Juliině kamarádce Therese to vrtá hlavou. I kdyby dívka nějakým způsobem z mostu spadla, není tak vysoký, aby se zabila. Na pár zlomenin by to stačilo, ale smrtelné zranění je takřka vyloučeno. Theresa si proto usmyslí, že okolnosti kamarádčina úmrtí objasní sama. Vychází z jediného předpokladu: Julii někdo pomohl.
Příběh je směsicí několika žánrů. Celou knihou se táhnou Theresiny rodinné problémy, způsobené matkou alkoholičkou a mladší sestrou, která se také nechová právě příkladně, ačkoli se ji starší sestra snaží chránit a zabránit jí, aby si zkazila život. Přes tyto starosti si Theresa vyčítá smrt kamarádky – kdyby byla s ní, určitě by se jí nic nestalo – a nachází si čas na pátrání, které ji může přivést do záhuby. Do popředí se brzy dostávají znaky zamilovaného románku pro dospívající, hraničící až s červenou knihovnou. Berger se dokáže mírnit a odhadne, kdy je nejvyšší čas na trochu akce. Právě díky této autorčině schopnosti  příběh nikdy nesklouzne do fáze psaní „o ničem“. Tamina Berger ví, co chce thrillerem říct a udělá maximum pro to, aby se jí to povedlo. Tím je úspěch zaručen, za zvraty a nenadálé události by se nemusel stydět ani ten nejpropracovanější akční film.
Přestože autorka napětí dosahuje všemi dostupnými způsoby, nikdy text nepůsobí násilně, jako mnohé další knihy, které se v posledních letech na pultech knihkupectví vyrojily. Všechno probíhá pozvolna a snad i poklidně, ačkoli to nijak neodpovídá výsledku. Čtenář cítí, že se události každou chvíli dají do pohybu. Dříve nebo později musí dojít ke zvratu, který příběh posune na další, vyšší úroveň. A nemýlí se…
 
Ukázka z knihy:
 
„Tak co tedy?“ V Leonově hlase zazněl výhružný podtón. Už si nás všimli i ostatní smuteční hosté. Včetně mámy, která k nám vykročila.
S povytaženým obočím se zadívala na svého přítele. „Klausi?“
Teprve teď jsem postřehla, že Leon popadl Klause za paži. „Poslouchám. Proč se tady schováváte a co má znamenat ten foťák?“
Klaus sklopil oči k zemi. „Jsem reportér,“ řekl nakonec.

 
Berger, T.: Dotek chladu.
Praha: Fragment 2013, s. 162.
Obrázek: fragment.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0388 s