Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníBohatýr: Ocelové žezlo

27.01.2014   Lenka Martinková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přestože třídílné historické fantasy slovenského autora Juraje Červenáka nepatří mezi žhavé novinky, dostala jsem se k němu až teď. Své čtenáře přenáší do 10. století a vypráví příběh Ilji Muromce stejně jako jeho nových přátel.

Ilja Muromec je mrzák, kterému se každý posmívá. Dokonce i dobyvatelé jeho rodné vesnice ho nechají naživu, aby mohl vládci kraje vyprávět o zvěrstvech, která tam spáchali. Bohové mu však přejí, do zpustošené vesnice přijíždí tři podivní poutníci a z Ilji udělají pohledného bohatýra. Prokletí je zlomeno a mladík by mohl být spokojen. Od poutníků navíc dostává varování a slibuje jim, že se podle něho zařídí. Svůj slib by nikdy neměl porušit, dobře si to uvědomuje, ale bohové s ním mají jiné plány. Řízením osudu se připojuje k družině knížete Svjatoslava a seznamuje se s jeho osobními obránci – mocnými Goryniči. První boje na sebe nenechají dlouho čekat. Jak se k nim Ilja postaví? A dokáže svou milou zachránit ze spárů krutých uctívačů draků?

Muromec má nepřátel víc než dost. Nejsou jimi jen únosci Dinary, ale svým způsobem také ti, proti kterým bojuje pod Svjatoslavovým velením. Často také navštěvuje jakousi snovou krajinu, má věštecké sny, které se mu nakonec vyplní. Bojuje proto navíc proti čarodějnicím a dalším stvořením, ohrožujícím jeho poslání. Na takový život není zvyklý, po každé sebemenší potyčce se uzavírá do sebe a přesto se – když to okolnosti žádají – zachová jako skutečný bohatýr. To dokazuje především závěrečná bitva v první knize.

Bojů a bitev je v prvním díle trilogie víc než dost. Jsou kruté a realisticky popsané, nic pro slabé povahy. Přesto se autorovi musí nechat, že není až příliš surový: raněné dobíjí, dá jim ránu z milosti a nenechá je trpět. I když… o všem se dá samozřejmě pochybovat. Jediné, s čím snad budou všichni souhlasit, je prohlášení, že kniha je skutečně vhodná jen pro dospělé. A nejen kvůli dostatku drastických scén…

Ukázka z knihy:
Najednou vězeň pohl hlavou.
„Za tebou…“ ozvalo se zpod špinavých vlasů. Hlas byl chraplavý, sotva slyšitelný, ale Ilja měl bystré uši.
Bleskově se otočil, pozvedl oštěp a přikrčil se do bojového postoje.
Nahé bílé tělo se s ohlušujícím zavytím odrazilo od skály nad dveřmi a skočilo na Muromce. V záblesku světla z ležící louče silák zahlédl vytřeštěné dravčí oči, vyceněná zubiska a drápy připravené rozsápat mu tepny.


Červenák, J.: Bohatýr . Ocelové žezlo.
Václav Soukup – Wales 2006, s. 139.
Obrázek: knihy.abz.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.037 s