Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníPozvánka do Čajovničky

28.01.2003   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V posledních letech se v naší zemi vyrojilo mnoho zajímavých podniků, kde lze s přáteli strávit příjemný večer, čímž se rozšířila nabídka na trhu, v předlistopadové éře nabízející především klasické české hospody a restaurace různé úrovně. Velmi svébytným zařízení jsou tzv. "čajovny", oázy klidu, kde si lze odpočinout od poněkud uspěchaného života.

Je potěšující, že postupně pronikají i do menších měst, kde jsou příjemnou alternativou k zakouřeným hostincům. Navíc studentova kapsa návštěvou čajovny příliš netratí. Nejlevnější čaje se pohybují obvykle od částky nějakých třiceti korun, kdy dostanete na stůl konvičku, která pomalejším "pijanům" vydrží i hodiny.

I v Neratovicích máme svou "Čajovničku" (její fotografie najdete na: http://www.tenzor.cz/jelinek/cajovnicka/cajovnicka.html). Příjemná malá místnost nabízí prostor pro bezmála 15 lidí. Nechybí zde "tři salónky", kdy se můžete od ostatních oddělit zatažením závěsu. Přičemž ten poslední tvoří mini pódium. Interiér je pojat v bambusovo-rákosovo-dřeveném duchu. Nechybí ukázky čínské keramiky a různé drobnosti dotvářející "exotičnost" a osobitost interiéru. Najdeme zde i mini obchod nabízející čaje z celého světa v různých cenových relacích, kdy především ty dražší a vzácnější mohou být pro mnohé vhodným typem na dárek. Samotné "menu" obsahuje celou škálu čajů - bílé, zelené, černé, ovocné. Jednoduše každý milovník tohoto nápoje si přijde "na své". Pro "čajomily" začátečníky zde nechybí ani pár rad, doporučení s jakým čajem začít. Zájemci si mohou objednat i tradiční ruský samovar, tedy něco, co mnozí z nás, znali spíše z obrázků. Opět se i laik dozví, jaký druh čaje je do samovaru nejvhodnější. Pokud by vám při popíjení vyhládlo, můžete se občerstvit toasty, kus kusem a jinými méně obvyklými "pochutinami". Každý návštěvník si může rovněž vypůjčit knihu či společenskou hru a tím se vlastně čajovna stává i takovým "druhým obývákem", protože meditativní hudba, absence spěchu a všude přítomný klid navozují přímo domácí atmosféru. Příprava čaje je obřad a podle toho i obsluha tzv. "čajovník" k této přípravě přistupuje. Nicméně stačí zazvonit na zvoneček u stolu a můžete mu své připomínky, přání či postřehy tlumočit. Zůstalo mi sice záhadou, jak pozná, od kterého stolu se zvoní, ale třeba právě toto patří k tajemstvím spoluvytvářejícím neopakovatelné kouzlo tohoto posezení.

Čajovnu považuji za místo ideální právě pro tyto sychravé dny, i když její ticho, nevtíravá hudba, vůně horkého čaje vás může ukolébat téměř k spánku. Návštěvu neratovické "Čajovničky" mohu všem vřele doporučit. Navíc, pokud by se realizoval záměr uváděný zatím jen na reklamních plakátcích, že se zde budou konat přednášky, výstavy a další akce, vznikl by tím v Neratovicích zajímavý kulturní prostor. Vždyť i jinde už mnohé čajovny nabízí pravidelné hudební a literární programy. Je ale otázkou, zda by neratovičtí občané projevili o něco podobného zájem a podpořili tyto pořady svou návštěvou, aby pak dobrý nápad a iniciativa nezanikla kvůli nechuti opustit pohodlí svého příbytku a vydat se do společnosti.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: pavel - 3.3.2004 - 6:47

:o)))
Jo Jo Zdravím, čajovna je super.Nemá to chybu a kam se hrabe čajovna co jsem byl v Praze!!! Tam nebylo žádný soukromí,což tady nehrozí..... Zase se těším na další návštevu a Dane čajík a stůl jako vždy :o))

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0268 s