Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníGreen Brian: Elegantní vesmír

07.01.2014   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha Briana Greena má vskutku název, který upoutá. Elegantní vesmír? Zní to snad až příliš romanticky na to, že se jedná o populárně naučnou knihu.

 
Greene tou elegancí však zřejmě myslel ladnost a nekomplikovanost teorie strun, která spojuje Einsteinovu teorii relativity a kvantovou mechaniku do jedné šťastné rodiny. Díky ní se zdá vše mnohem logičtější, leccos se jí vysvětluje a vesmír tak dostává mnohem uhlazenější, komplexnější podobu.

Vytříbená a uhlazená však není jen tato teorie, ale celá kniha. Tento populárně-naučný text je podaný tak pochopitelným způsobem a protkaný tak srozumitelnými příklady, že je přístupný skutečně široké veřejnosti – jak by kniha tohoto typu měla být. Popisované kosmologické teorie díky tomuto rozumnému přístupu jsou tak zpřístupněny i laikům, kteří se o tento obor zajímají.

Kniha se dá rozdělit na tři základní části. V té první autor rozebírá Einsteinovu teorii relativity, její funkci a důsledky, aneb co z toho vyplývá pro vesmír i mikrosvět. Že Einsteinova teorie relativity uplatněná v mikrosvětě nedává smysluplné výsledky. Ve druhé části je obdobně vyložena na jednoduchých příkladech kvantová mechanika. Autor zde ukazuje, že kvantová mechanika nezahrnuje gravitační sílu popisovanou teorií relativity. Z toho vyplývá paradox těchto teorií. Dohromady to neladí. Třetí část obě předchozí teorie spojuje do teorie strun a jejích důsledků. Tato část je nejrozsáhlejší a také již trošku složitější, ovšem každý nový pojem je zde řádně vysvětlen a i přes svou odbornost je i tato část stále psaná pochopitelnou formou i pro člověka, který nemá hluboké znalosti fyziky. Pro méně zdatné je kniha obdařena slovníčkem fyzikálních termínů.

Kromě samotného autora knihy je na místě pochválit i jejího překladatele, Luboše Motla, neboť veškerý text je jazykově správně, nepostrádá logiku a zároveň si autor dal práci např. i s takovými detaily, že pokud v originále byly použity příklady související s kulturním prostředím, překladatel v názorném příkladě použil adekvátní podobu odpovídající našemu prostředí (takže v knize při vysvětlování zdatně sekundují dva známí společníci Mach a &Sebestová).

Elegantní vesmír je zkrátka velmi vydařenou populárně-naučnou publikací, které nezbývá než zatleskat. Bestsellerem se nestala náhodou a my, laičtí čtenáři, jsme velice rádi, že někteří odborníci dokáží své znalosti předat tak zajímavým způsobem.

 

Elegantní vesmír, Greene Brian

Paseka 2013

Obrázek: www.paseka.cz

 

 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0383 s